Latvijā šogad otrajā ceturksnī mēneša vidējā bruto (pirms nodokļiem) darba samaksa bija 838 eiro, kas ir par 33% jeb 27 eiro vairāk nekā 2015. gada attiecīgajā periodā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Algu pieauguma temps ir par 2,6 procentpunktiem zemāks nekā šā gada pirmajā ceturksnī.

Privātajā sektorā vidējā mēneša bruto darba samaksa bija 813 eiro, sabiedriskajā sektorā – 885 eiro, bet vispārējās valdības sektorā, kurā ietilpst valsts un pašvaldību iestādes, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, kā arī valsts un pašvaldību kontrolētas un finansētas kapitālsabiedrības, – 824 eiro. Privātajā un sabiedriskajā sektorā gada laikā algas auga līdzīgi – attiecīgi par 3,3 un 3,2%.

2016. gada otrajā ceturksnī vidējā neto darba samaksa valstī bija 616 eiro, un, salīdzinot ar pagājušā gada otro ceturksni, tā pieauga par 2,9%. Patēriņa cenu kritums gada laikā par 0,7% veicināja strādājošo iedzīvotāju pirktspēju, kura ietekmē reālā neto darba samaksa pieauga par 3,6 %.

Bruto darba samaksas fonds 2016. gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar 2015. gada atbilstošo periodu, palielinājās par 5,3% jeb 95,4 miljoniem eiro, savukārt algoto darbinieku skaits valstī, pārrēķināts pilnā slodzē, pieauga par 1,9% jeb 13,9 tūkstošiem.

2016. gada otrajā ceturksnī, tāpat kā iepriekšējā gadā, vislielākā vidējā alga bija finanšu un apdrošināšanas darbību, informācijas un komunikācijas pakalpojumu un enerģētikas nozarēs. Savukārt zemākā vidējā alga bija izmitināšanas, ēdināšanas un citu pakalpojumu nozarē, izglītībā, mākslas, izklaides un atpūtas nozarē un tirdzniecībā.

2016. gada otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2015. gada otro ceturksni vidējā bruto darba samaksa pieauga visās jomās, izņemot profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozari, kur gada laikā tā saruka par 0,8%, un transporta un uzglabāšanas nozari, kur bija vērojams kritums par 0,6%.

Straujāks algu kāpums bija ūdens apgādes, notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošanas un sanācijas nozarē – par 10% un administratīvo un apkalpojošo dienestu darbības pakalpojumu nozarē – par 7,9%, kuru ietekmēja neregulāro izmaksu pieaugums. Regulārā darba samaksa šajās nozarēs gada laikā pieauga attiecīgi par 5,2% un 6,1%.

Pieaugums virs vidējā rādītāja valstī bija vērojams arī valsts pārvaldē – par 4,7%, finanšu un apdrošināšanas darbību nozarē – par 4,5%, apstrādes rūpniecībā – par 4% un informācijas un komunikācijas pakalpojumos – par 3,6%. Pārējās jomās algu kāpums bija salīdzinoši neliels – no 1,4% līdz 3,2% gada laikā.

 

Informācija: BNS

Saistītās tēmas: AlgaBrutoLatvija

youtube icon
Abonēt youtube