Šodien ar īpašiem pasākumiem svinēs 155. gadadienu kopš Latvijā atklāta pirmā dzelzceļa līnija, informē VAS “Latvijas Dzelzceļš” (LDz).

Šodien visas dienas garumā Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā norisināsies virkne pasākumu. Par godu šim vēsturiskajam notikumam “Latvijas Pasts” izdos īpašu pastmarku, notiks bērnu grāmatas “Dzelzceļš un vilcieni” prezentācija, kā arī varēs vērot dzelzceļnieku tērpu parādi.

Plkst.13 notiks “Dzelzceļam Latvijā 155” veltītās pastmarkas prezentācija. Uz pastmarkas attēlota Krustpils stacija, kas bija viena no vēsturiski nozīmīgākajām stacijām jaunatklātajā dzelzceļa līnijā Rīga-Daugavpils. Mākslinieka Ģirta Grīvas veidotajā pastmarkā redzamo skatu 1898. gadā caur fotoobjektīvu iemūžinājis Jelgavas fotogrāfs Ādams Ferģis. Markā būs attēlota gan Krustpils iespaidīgā stacijas ēka, gan stacijas daudzskaitlīgais personāls un arī neatņemama 19. gadsimta dzelzceļa sastāvdaļa – tvaika lokomotīve.

No plkst.8 līdz 20 “Latvijas Pasta” nodaļā tirdzniecības centrā “Origo” notiks jaunās markas pirmās dienas zīmogošana. LDz sadarbībā ar “Latvijas Pastu” piedāvās ikvienam interesenta iespēju bez maksas nosūtīt īpašo jubilejas kartīti kādam sev tuvam un mīļam cilvēkam. Svinīgajā pastmarkas prezentācijā piedalīsies satiksmes ministrs Uldis Augulis (ZZS), LDz valdes priekšsēdētājs Edvīns Bērziņš un “Latvijas Pasta” valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns.

Plkst.15 notiks bērnu grāmatas “Dzelzceļš un vilcieni” atvēršanas svētki. Grāmatas autors ir režisors un žurnālists Pauls Timrots un māksliniece ilustratore Gundega Muzikante. Tā ar bagātīgām un krāsainām ilustrācijām, interesantiem faktiem un stāstiem ikvienam palīdzēs labāk iepazīt dzelzceļa vēsturi, ikdienu, tehnikas un sliežu ceļu uzbūvi, kā arī daudz ko citu. Bērnu grāmata “Dzelzceļš un vilcieni” kalpos kā ceļvedis lieliem un maziem plašajā dzelzceļa pasaulē un būs arī pirmais šāda žanra izdevums bērnu auditorijai latviešu valodā. Izdevniecības “Zvaigzne ABC” stendā klātesošajiem būs iespēja iegādāties jauno grāmatu, kā arī saņemt tās autora Paula Timrota autogrāfu.

No plkst.16 līdz 17 notiks ekskursija pa starptautisko vilcienu jaunajiem vagoniem. Uz 2. perona 1. ceļa būs iespēja no iekšpuses aplūkot starptautiskajiem pasažieru pārvadājumiem izmantotos jaunos vagonus, kā arī iegādāties un iedzert tēju vai kafiju restorānvagonā.

Plkst.17.30  pasākumu programmu noslēgs tērpu parāde, kuras laikā būs iespēja aplūkot vairāk nekā 30 dažādus vēsturiskus dzelzceļnieku formas tērpus, sākot no cara laikiem un beidzot ar mūsdienām. Turklāt modeļu lomā iejutīsies paši dzelzceļa darbinieki.

Šogad tieši 12. septembrī aprit 155 gadi, kopš Latvijas teritorijā atklāja pirmo dzelzceļa līniju, kas savienoja Rīgu ar Daugavpili.

Visa gada garumā notika dažādi pasākumi, kuros ikviens apmeklētājs varēja uzzināt interesantākos faktus par dzelzceļa nozares attīstību Latvijā no pirmsākumiem līdz pat mūsdienām un ne tikai.

Maijā lielu sabiedrības uzmanību izpelnījās dzelzceļa transporta līdzekļu parāde, kas divu dienu laikā paviesojās vēsturiskās dzelzceļa līnijas nozīmīgākajās stacijās Rīgā, Krustpilī un Daugavpilī. Muzeju nakts laikā Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā pulcējās tūkstošiem interesentu, lai apskatītu dzelzceļnieku tērpu parādi, kur modeļu lomā iejutās paši dzelzceļa darbinieki. Arī šodien ikvienam būs iespēja vēlreiz izbaudīt šo skati.

Lai atzīmētu šo vēsturisko notikumu, LDz izstrādāja arī aplikāciju “Dzelzceļa spēle. Toreiz un tagad”, ar kuras palīdzību 155 vietās visā Latvijā vēl līdz septembra beigām iespējams izveidot interesantas fotokolāžas, kurās savienota pagātne ar tagadni.

 

 

Info: BNS

Saistītās tēmas: BNSLatvijas Dzelzceļš

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube