Apvienotajās Nācijās pirmdien sākas samits par bēgļu krīzi pasaulē, kas izvērtusies par lielāko kopš Otrā pasaules kara.

Tas ir pirmais šāda veida samits, kas veltīts bēgļiem un migrantiem, bet to jau aizēnojis Sīrijas konflikts un ASV un Krievijas centieni apturēt vardarbību šajā pilsoņkara nomocītajā valstī.

Plānots, ka pasaules līderi samitā pieņems politisku deklarāciju, ko cilvēktiesību aizstāvju organizācijas jau kritizējušas kā nepietiekamu atbildi šai nopietnajai problēmai.

Organizācija “Amnesty International” jau nodēvējusi šo samitu par “garām palaistu” iespēju nākt klajā ar globālu plānu, bet “Human Rights Watch” (HRW) norādījusi, ka tādas valstis kā Brazīlija, Japāna un Dienvidkoreja uzņēmušas pavisam niecīgu skaitu bēgļu, bet Krievija gandrīz vispār nevienu.

Pašreiz pasaulē apkārt klīst rekordliels skaits cilvēku – 65 miljoni, bēgot no konfliktiem, nabadzības un represijām. Tostarp 21 miljons cilvēku gaida, kad tiks pārvietoti uz citām labākām vietām.

Sīrijas pilsoņkarš, kas ilgst jau sesto gadu, licis pamest mājas deviņiem miljoniem cilvēku un vēl četri miljoni cilvēku devušies bēgļu gaitās uz ārvalstīm, tostarp mērojot bīstamo ceļu pāri jūrai uz Eiropu.

Samits par bēgļu krīzi ievadīs augsta līmeņa diplomātijas nedēļu Ņujorkā, kur notiks arī ANO Ģenerālā asambleja, kur šogad uzmanības centrā būs Sīrijas konflikts.

Pamiera vienošanos, ko Sīrijā palīdzēja panākt Krievija un ASV, apdraudējuši jauni uzbrukumi Alepo un ASV koalīcijas uzlidojumi, kuros dzīvību zaudēja vairāki desmiti Sīrijas armijas karavīru. Vašingtona apgalvo, ka tas noticis netīšām.

Sarunās pirms samita ANO ģenerālsekretāra Bana Gimuna ierosinājums pārvietot 10% bēgļu tika izsvītrots no nesaistošās deklarācijas projekta.

“Mēs patiešām nejūtam, ka pastāvētu spēcīga politiskā griba,” norādīja labdarības organizācijas “Pasaules mediķi” (“Medecins du Monde“) prezidente, paužot sevišķas bažas par bērnu likteni bēgļu gaitās, īpaši, ja viņi nošķiras no ģimenēm.

ANO dalībvalstis gatavojas vienoties par ANO Bēgļu aģentūras izvirzīto mērķu sasniegšanu. Aģentūra vēlas panākt 5% bēgļu pārvietošanu, norādīja ANO ģenerālsekretāra pārstāve.

Tas nozīmētu, ka 2017. gadā jāpārvieto 1,1 miljons bēgļu. Salīdzināšanai 2015. gadā tika pārvietoti tikai 100 000, norādīja Bana pārstāve.

“Tas ir desmit reizes vairāk. Pakāpeniski lietas mainīsies,” viņa piebilda.

ASV prezidents Baraks Obama otrdien Ņujorkā vadīs vēl otru bēgļu problēmai veltītu samitu, kurā piedalīsies aptuveni 40 valstis. Tajā līderi gatavojas nākt klajā ar jauniem priekšlikumiem palīdzības palielināšanai.

Informācija: BNS

Saistītās tēmas: bēgļiBNSŅujorkaSamits

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube