Ungārijā svētdien notiek referendums, kurā vēlētāji, kā liecina aptaujas, teiks pārliecinošu “nē” Eiropas Savienības (ES) iecerētajai patvēruma meklētāju pārvietošanas shēmai, kas paredz pārdalīt Itālijā un Grieķijā nelegāli ieceļojušos imigrantus pa citām dalībvalstīm, un tas, domājams, tikai vairos kareivīgā premjerministra Viktora Orbāna ietekmi viņa cīņā ar Briseli.

Orbāna vadītā konservatīvā valdība pirms referenduma izvērsa agresīvu mediju kampaņu, aicinot vēlētājus teikt “nē” patvēruma meklētāju pārdales kvotām. Lai gan Eiropas Komisija (EK) trešdien paziņoja, ka Ungārijas referendums neietekmēšot nedz kvotu shēmu, nedz ES līgumus, Orbāns paudis pārliecību, ka ungāru negatīvajam balsojumam būs arī tiesiski saistošas sekas.

Referendumā ungāriem būs jāatbild uz jautājumu: “Vai jūs vēlaties, ka ES bez Nacionālās sapulces (parlamenta) piekrišanas uzdod obligātā kārtā pārvietot uz Ungāriju [personas], kas nav Ungārijas pilsoņi?”, un opozīcija ir aicinājusi vēlētājus šo tautas nobalsošanu boikotēt, jo gadījumā, ja pie balsošanās urnām dosies mazāk nekā puse no astoņiem miljoniem balsstiesīgo, referendumu nevarēs uzskatīt par notikušu.

Līdz šim Budapešta ES shēmas ietvaros nav uzņēmusi nevienu pašu patvēruma meklētāju un kopīgi ar Slovākiju ar vairākuma procedūras palīdzības pieņemto lēmumu apstrīdējusi ES tiesā. Orbāns norādījis, ka šis lēmums pārkāpj nacionālo suverenitāti un draud izmainīt “Eiropas kultūras un reliģisko identitāti”.

“Man Ungārija patīk tieši tāda, kāda tā ir, un es nevēlos, lai kāds to varētu mainīt pēc rīkojuma no ārienes,” norādījis Ungārijas premjers. Tā vietā, lai pārdalītu patvēruma meklētājus, kas nelegāli ieradušies ES, pa bloka dalībvalstīm, Orbāns aicinājis izvietot viņus bēgļu nometnēs ārpus bloka robežām, piemēram, Lībijas piekrastē.

Orbāna vadītā konservatīvā partija “Fidesz” rīkojusi desmitiem sanāksmju vietējās pašvaldībās, lai pirms referenduma mobilizētu vēlētājus. “Vai jūs zināt, ka Brisele vēlas Ungārijā izmitināt pilsētas iedzīvotāju skaitam pielīdzināmu nelegālo imigrantu skaitu?” retoriski vaicāja viens no tūkstošiem plakātu, kas tautas nobalsošanas priekšvakarā izvietoti visā valstī. Citi plakāti atgādināja par imigrantu saistību ar terorismu un noziedzību.

2015.gada vasarā un rudenī Ungāriju šķērsoja aptuveni 400 000 nelegālo imigrantu, kas, atsaucoties Vācijas kancleres Angelas Merkeles “aicinājumam”, centās sasniegt “apsolīto zemi” Vāciju un tās dāsnos sociālos pabalstus. Šo plūsmu izdevās apturēt vienīgi pēc tam, kad Ungārija uz savas robežas ar Serbiju un pēc tam arī ar Horvātiju uzcēla žogu un pieņēma bargus likumus par robežas nelegālu šķērsošanu. Tomēr kopējo nelegālo imigrantu straumi uz Vāciju un citām Eiropas ziemeļu valstīm izdevās iegrožot tikai pēc tam, kad Briseles skaļi peltajam Budapeštas paraugam sekoja arī pārējās valstis, kas atradās tā dēvētā Balkānu maršruta ceļā.

Informācija: BNS

Saistītās tēmas: ImigrantiKvotasReferendumsUngārija

youtube icon
Abonēt youtube