Nobela prēmiju medicīnā saņems japāņu zinātnieks Jošinori Ohsumi par autofāgijas mehānismu atklājumiem, teikts Nobela komitejas paziņojumā.

Autofāgija ir process, kurā šūna noārda un atjauno tās bojātās struktūras. Šī procesa izjaukšana var izraisīt Pārkinsona slimību un diabētu, norāda komiteja.

“Mutācijas autofāgijas gēnos var izraisīt slimību un autofāgijas process ir iesaistīts vairākos gadījumos, ieskaitot vēzi un neiroloģiskās slimības,” paziņoja komiteja.

“Ohsumi atklājumi veda pie jaunas sapratnes līmeņa par to, kā šūna atjaunina savu sastāvu,” teikts paziņojumā. “Viņa atklājumi atvēra ceļu saprast autofāgijas fundamentālo nozīmi daudzos fizioloģiskos procesos, tādos kā adaptēšanās badam vai reakcija uz infekciju.”

Ohsumi dzimis 1945. gadā Japānas pilsētā Fukuokā. Kopš 2009. gada viņš ir profesors Tokijas Tehnoloģiju institūtā.

Līdz ar prēmiju Ohsumi saņems naudas balvu astoņu miljonu kronu (832 000 eiro) apmērā

Pagājušajā gadā Nobela prēmiju medicīnā saņēma Īrijā dzimušais zinātnieks Viljams Kempbels, japānis Satoši Omura un ķīniete Joujou Tu.

Puse prēmijas tika piešķirta Kempbelam un Omuram par atklājumiem terapijā tārpu parazītu izraisītu infekciju ārstēšanā, bet otra puse Joujou par atklājumiem terapijā pret malāriju.

Informācija: BNS

Saistītās tēmas: AtklājumimedicīnaNobela prēmija

youtube icon
Abonēt youtube