Foto: Unplash.com

Visās Latvijas preses tirdzniecības vietās no piektdienas, 6.maija, nonāk avīze “Novaja Gazeta Eiropa”. Tas ir piespiedu emigrācijā esošo Krievijas brīvo žurnālistu veidots izdevums, viņu neatkarīgs skatījums uz notikumiem Ukrainas karā un procesiem Krievijā.

“Novaja Gazeta” bija pēdējais Putina varas aizliegtais neatkarīgais preses izdevums Krievijā.

Izdevums adresēts Latvijas un Igaunijas lasītājiem. Latvijā tas būs pieejams gan latviešu, gan krievvalodīgajai  auditorijai.

“Novaja Gazeta Eiropa” galvenais redaktors Kirils Martinovs: “Ja kaut daži, kaut 100 mūsu avīzes eksemplāri nonāks Krievijā, kur tos slepus izlasīs un nodos cits citam, mūsu darbam būs jēga un nozīme. Esmu pateicīgs, ka Latvija devusi mums iespēju saglabāt profesionālo pašcieņu un turpināt godīgi pildīt žurnālistu pienākumus kara laikā.”

Turpinot viņš saka: “Es bieži domāju par trīsdesmit gadu seniem notikumiem, kad latvieši spēja nosargāt savu neatkarību no impērijas, kas tagad iznīcina savus kaimiņus. Diemžēl mums, krieviem, neizdevās visu šo gadu laikā uzcelt valsti, kas piederētu mums pašiem un nedraudētu visai pasaulei ar karu. Tomēr esmu laimīgs, ka varu vērsties pie jums, brīviem cilvēkiem, latviešu valodā.”

Izdevniecības “Rīgas Viļņi” galvenais redaktors Ainis Saulītis komentē: “Daudziem tas var būt pārsteigums. Skaitļi ir šokējoši, bet saskaņā ar jaunākajiem pieejamajiem pētījumu datiem vismaz ceturtdaļmiljons Latvijas iedzīvotāju atrodas vietējo krieviski drukāto mediju informatīvās ietekmes zonā. Tur par karu neraksta neko. Izliekas, ka kara Ukrainā nemaz nav. Vadošie Latvijas krievvalodīgie drukātie mediji precīzi piebalso Kremļa propagandas taktikai un ir nostājušies gan pret Latvijas, gan visas saprātīgās cilvēces interesēm. Tas pavisam noteikti ir arī mūsu valsts drošības jautājums. Tāpēc esmu gandarīts par pirmo Latvijā izdoto krievu avīzi, kas sauc lietas īstajos vārdos. To, ko nespēj Latvijas vietējās krievu avīžu redakcijas, viņu vietā profesionāli un pārliecinoši izdara mūsu Krievijas kolēģi no “Novaja Gazeta” – žurnālisti, kas patlaban strādā trimdā.”

Jāpiebilst, ka “Novoja Gazeta” galvenais redaktors Dmitrijs Muratovs tikko saņēmis Nobela prēmiju, ko nevilcinoties ziedoja Ukrainai.

Izdevniecība “Rīgas Viļņi” ir pārliecināta, ka Latvijā ir nepieciešama alternatīva esošajiem medijiem krievu valodā – ar kvalitatīvu un patiesu saturu. “Priecājamies strādāt kopā ar profesionāliem un gaišiem cilvēkiem un ceram, ka ar šo izdevumu tiks sasniegta tā auditorija, kurai līdz šim šī informācija tika liegta.”

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube