Elektroniskā darba nespējas lapa jau patlaban ir gatava darbam, savukārt ar elektroniskās receptes ieviešanu ir sarežģītāk, intervijā Latvijas Radio pastāstīja veselības ministre Anda Čakša.
Runājot par e-veselības projektu, viņa atzina, ka tas ir bijis ļoti ilgs, neveikls un slikti organizēts process, ar kuru valsts nekādā gadījumā nevarētu lepoties. “Tas ir ļoti slikts projekts, bet šobrīd jautājums ir, vai mēs visu metam ārā un atvadāmies no e-veselības, vai arī tomēr saprotam, kas no tā ir derīgs. Piemēram, ja mēs runājam par darba nespējas lapu, man liekas, ka šis modelis ir labs,” sacīja ministre.
Viņa pastāstīja, ka elektroniskā darba nespējas lapa patlaban “principā ir gatava un funkcionē”, un ārstam tās aizpildīšana un nosūtīšana prasa vien pāris [datora peles] klikšķus. “Tas, manuprāt, ir tiešām viegls modulis, kas arī varētu sākt strādāt,” vērtēja ministre, norādot, ka elektroniskajai darba nespējas lapai vajadzētu sākt darboties no šā gada 1.decembra. Viņa noraidīja atsevišķu ģimenes ārstu apgalvojumus, ka darba nespējas lapu elektroniski aizpildīt ir laikietilpīgāk nekā papīra formātā.
“Ja mēs runājam par e-recepti, tad tas ir sarežģītāks modulis. Es domāju, ka mums tiešām būs vēl daudz jāstrādā pie tā, lai apmācītu un parādītu, kādā veidā tas darbosies. Tādēļ šobrīd mēs slēdzam līgumus ar ģimenes ārstiem par tā saucamo testa versiju uz vienu mēnesi, kur viņi skatās, kā šie moduļi funkcionē,” informēja Čakša.
Veselības ministres skatījumā no 1.decembra ģimenes ārstiem ir jāsāk strādāt ar elektronisko darba nespējas lapu, un ministre darīšot visu, lai tas tā notiktu.
Jautāta, kas varētu būt vainīgs pie e-veselības projekta neveiksmēm, Čakša atgādināja, ka ir pagājuši deviņi gadi un nomainījušies daudzi ministri, kuri pieņēmuši neskaitāmus lēmumus. Kopumā liela kļūda bija tā, ka darbs pie e-veselības tika sākts, pietiekami neiesaistot tos, kuri šo sistēmu ikdienā lietos, tātad ārstus, vērtēja Čakša. “Ja mēs kādu elektronisku sistēmu radām vienkārši IT [jeb informācijas tehnoloģiju] cilvēku galvās, kaut kur IT laboratorijās, nevis kopā ar tiem, kas to sistēmu lietos dienu dienā, tad stāsts bieži vien uzreiz ir lemts neveiksmei,” atzina veselības ministre.
BNS jau ziņoja, ka Latvijas Ģimenes ārstu asociācija pagājušajā nedēļā kopsapulcē vienojās neparakstīt pamatlīgumus ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) par e-veselības sistēmas izmantošanu. Tāpat kopsapulcē ģimenes ārsti nobalsoja par gatavību brīvprātīgi pilotēt e-veselības sistēmu, kad būs veikti grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos, ņemot vērā asociācijas priekšlikumus.
Asociācijas priekšsēdētāja Sarmīte Veide norādīja, ka arī Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija ir vienādās domās ar Latvijas ģimenes ārstu asociāciju un negrasās parakstīt līgumus ar NVD.
Vienlaikus asociācijas juriste Solvita Olsena aicināja ģimenes ārstus neslēgt līgumus ar NVD, jo produkts ārstiem nav pazīstams un nav pārliecības, ka tas darbosies adekvāti, turklāt viņa norādīja, ka patlaban arī līgums nav noformēts juridiski korekti.
Tāpat Olsena norādīja, ka gadījumā, ja līguma neslēgšanas dēļ NVD neslēgs ar ģimenes ārstu pamatlīgumu, viņa aicināja vērsties asociācijā, jo, kaut arī situācija ir nepatīkama, tā ir risināma, – nepieciešamības gadījumā pat ar tiesas palīdzību.
Vienlaikus ģimenes ārsti izteica bažas par e-veselības ieviešanu no šī gada 1.decembra, jo tieši šis laiks ārstiem ir visgrūtākais – ļoti daudz pacientu un liela slodze.
Ģimenes ārstu vidū vairākkārt izskanēja bažas par e-veselības sistēmas nepilnībām, kas varētu apdraudēt pacientu datu drošību un konfidencialitāti, turklāt ārsti norādīja, ka sistēmas ieviešanas rezultātā varētu pasliktināties pacientu apkalpošanas kvalitāte un paildzināties vizītes ilgums.
Ārsti norādīja, ka e-veselības sistēmas ieviešana no 1.decembra būs kā “genocīds”, jo par sistēmu ir pārāk daudz neskaidrību. Tāpat asociācijas biedri norādīja, ka sistēmas nepilnības būtu jānovērš pirms sistēmas ieviešanas. “Mēs spēsim lietot sistēmu, ja tā būs izstrādāta kvalitatīvi,” norādīja asociācijas biedri.
Asociācijas priekšsēdētāja aicināja apsvērt iespēju mainīt e-veselības sistēmas ieviešanas datumu, taču Veselības ministrijas (VM) valsts sekretārs Kārlis Ketners norādīja, ka no šī datuma atkāpties nevarēs.
Kopsapulces laikā Ketners izrādīja VM gatavību divu nedēļu laikā tikties ar Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas pārstāvjiem – uzklausīt viņu ierosinājumus un bažas.
Jau ziņots, ka pagājušā gada 1.decembrī MK sēdē tika atbalstīts lēmums pagarināt e-veselības produktu lietošanas sākšanas termiņus, taču, sākot ar šā gada decembri, ārstiem un farmaceitiem būs pienākums strādāt ar diviem e-veselības produktiem – e-recepti un elektronisko darbnespējas lapu.
NVD sola, ka līdz decembrim tiks ieviesta vēl virkne e-pakalpojumu.
Info: BNS
Foto: pexels