Vai tev ir zināms viss par avārijas kontracepciju? Tad nu esam šeit, lai apgāztu pāris mītus un sniegtu sīkāku skaidrojumu par šo visai jūtīgo tematu. 

Iespējams, līdz šim arī tu esi ticējusi šiem mītiem…

Mīts: pieejama ir tikai viena veida avārijas kontracepcija.
Patiesība: ir divu veidu avārijas kontracepcija, ko vari izmantot pēc tam, kad bijis dzimumakts, kurā neesi izsargājusies. Viens no tiem ir šī ierastā “avārijas kontracepcijas tablete”, bet otrs ir ārkārtas IUS – kas pazīstamāks kā avārijas spole. Šobrīd Latvijā vispopulārākais veids ir tieši avārijas kontracepcijas tabletes, un tās var nopirkt pie farmaceita aptiekā un nav vajadzīga ārsta izrakstīta recepte.

Mīts: atkārtota avārijas kontracepcijas lietošana var novest pie neauglības.
Patiesība: nav īsti tādu pētījumu, kas apstiprinātu šo mītu, tomēr tas ir rezerves variants, kā novērst iespējamu grūtniecību un to nevajadzētu izmantot kā regulāru izsargāšanās metodi.

Mīts: avārijas kontracepcijas lietošana vēl ilgi pēc tam neļauj ieņemt bērniņu.
Patiesība: šim kontracepcijas veidam nav ilgtermiņa ietekmes uz auglību. Tas nepasargās no grūtniecības, ja vairākas dienas pēc tam nodarbosies ar seksu neizsargājoties. Ja vēlies nodarboties ar seksu pēc šo tablešu lietošanas, noteikti izmanto kādu no izsargāšanās veidiem, līdz sagaidi mēnešreizes. Tas tādēļ, ka auglība var atgriezties ātri vien pēc avārijas kontracepcijas lietošanas.

Mīts: avārijas kontracepciju droši var izmantot parastās kontracepcijas vietā.
Patiesība: tā nu gan nebūs. Avārijas kontracepcija paredzēta tikai īpašiem gadījumiem. Ja neesi gatava bērnam, apsver orālos kontracepcijas veidus, kas samazinās grūtniecības risku.

Mīts: avārijas kontracepciju drīkst lietot jebkurā laikā pēc neizsargāšanās.
Patiesība: svarīgi atcerēties, jo ātrāk pēc dzimumakta tu iedzer šo tableti, jo efektīvāk tā darbojas. Visideālāk, ja iespējams to uzņemt 24 h pēc neizsargāšanās, bet ne vēlāk kā 120 h. Jo vēlāk to iedzer, jo mazāka iespējamība, ka tiksi pasargāta no iespējamās grūtniecības.

Mīts: avārijas kontracepcija strādā kā mini aborts.
Patiesība: avārijas kontracepcija neveicina abortu. Avārijas kontracepcija neļauj notikt ovulācijai vai implantācijai (atkarībā no cikla dienas, kurā tā tika lietota). Tomēr, ja jau ir iestājusies grūtniecība, avārijas kontracepcija to nekādi neietekmē.

Mīts: avārijas kontracepciju ir grūti iegādāties.
Patiesība: avārijas kontracepcija ir nopērkama jebkurā aptiekā.

Avots: femalefirst.co.uk

 

Saistītās tēmas: avārijas kontracepcijadzimumaktsgrūtniecība

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube