Japānas premjerministrs Sindzo Abe, otrdien kopā ar ASV prezidentu Baraku Obamu Havaju salās apmeklējot Pērlhārboras ostu, izteica “mūžīgu līdzjūtību” saistībā ar Japānas 1941.gada 7.decembrī sarīkoto uzbrukumu ASV karaflotes bāzei Pērlhārborā.

“Es kā Japānas premjerministrs izsaku patiesu un mūžīgu līdzjūtību to cilvēku dvēselēm, kas šeit zaudēja dzīvību, kā arī visu drosmīgo vīriešu un sieviešu gariem, kuru dzīvības paņēma karš, kas sākās tieši šajā vietā,” sacīja Abe.

Negaidītais Japānas uzbrukums Pērlhārborai lika ASV iesaistīties Otrajā pasaules karā.

Abe un Obama pēc oficiālas tikšanās nolika liliju vainagus uz ASV karakuģa “Arizona” vraka un izkaisīja ūdenī purpurkrāsas ziedlapiņas.

Japānas līderi arī iepriekš ir apmeklējuši Pērlhārboru, tomēr Abe ir pirmais, kurš apmeklējis karakuģa “Arizona” vraka memoriālu, kas izveidots kā Pērlharboras uzbrukuma piemiņas vieta.

Obama un Abe pēc klusuma brīža noslēdza savu vizīti šajā memoriālā un devās uz tuvumā esošo Pērlhārboras-Hikemas bāzi, kur abi līderi teica runas.

Obama maijā kļuva par pirmo ASV prezidentu, kurš sava amata laikā apmeklējis Japānas pilsētu Hirosimu, un šī apmeklējuma laikā apliecināja cieņu ASV 1945.gadā nomestās atombumbas upuriem.

Obama Hirosimas apmeklējuma laikā tomēr ASV vārdā neatvainojās par Japānai Otrā pasaules kara beigās uzmestajām atombumbām. Japānas valdība ir paziņojusi, ka arī Abe neatvainosies par Japānas uzbrukumu Pērlhārborai.

Vairāk nekā 300 Japānas iznīcinātāju un bumbvedēju uzbrukumā Pērlhārborai nogalināja vairāk nekā 2300 amerikāņu un ievainoja vairāk nekā tūkstoti. 1945.gadā uz Japānu nomestās ASV atombumbas nogalināja ap 140 000 cilvēku Hirosimā un 70 000 Nagasaki.

 


Foto: reuters

Saistītās tēmas: JapānaLīdzjūtībaPērlhabora

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube