Dabiskas, neapstrādātas garneles, patiesībā ir ārkārtīgi veselīgas. Tās ir bagāts olbaltumvielu avots, bet tām ir zems tauku saturs – 75 grami proteīna un katrā 1 grams tauku. Tāpat tās ir pilnas ar omega-3 taukskābēm, vitamīniem B12 un D.

Tomēr šis nešķiet tas gadījums, jo ASV un citur pasaulē šobrīd tiek tirgotas garneles, kuras ir savāktas un audzētas absolūti citādos apstākļos. Proti, ASV viens no lielākajiem importētājiem un Vjetnama, kas ik gadu saražo vairāk nekā 50 miljonus kilogramu, un tie ir tikai 8% no tā, ko patērē ASV.

Pēdējo 20 gadu laikā ASV izdotās prasības saistībā ar garnelēm bijušas krietni augstākas, nekā citur, kas veicinājis konkurences veidošanos ne tikai garneļu, bet arī kopēji jūras velšu tirgū. Tā kā pieaug pieprasījums, pieaug piedāvājums, līdz ar to, lai spētu nopelnīt lielajā konkurences cīņā, garneļu ražotāji visādos veidos pavairo tās, ieekonomējot uz drošības un veselības standartiem.

Pētījumi liecina, ka fermeri, kas garneles audzē Vjetnamā un eksportē uz ASV, tās sasaldē, piedevām ūdenī, kas nav drošs lietošanai pārtikā. Pētnieki apgalvo, ka ūdens, kurā tiek glabātas garneles, ir lieliska vieta, kur attīstīties slimībām un neiedomājami daudz baktērijām.

Eksperts: “Ūdens, kurā pirms tam peldējušies dzīvnieki, bijuši tuvu dažādām saimniecībām un visādi citādi ir netīrs, nav pieņemams!”

Jāatzīst, ka garneles nav vienīgais pārtikas produkts, kurš Āzijā tiek ražots ne tik sanitāros un veselībai drošos apstākļos. Nesen izmeklēšanas rezultātā, tika atrasta ferma (Ķīnā), kas audzē talapijas (zivis), tās barojot ar zosu un cūku ekskrementiem.

“Šāds audzēšanas veids, izraisa neskaitāmas infekcijas un baktērijas,” stāsta Džordžijas Universitātes Ēdiena drošības centra vadītājs. “Pārtika, kas tiek izmantota, lai barotu zivis, ir pilna ar salmonellas baktērijām.”

Šādā gadījumā taisnīgi šķiet teikt, ka vislabāk uzturā lietot dabīgā ceļā iegūtu jūras velti.

Fermās audzētas jūras veltes ir pārpildītas ar baktērijām un antibiotikām, kas ir skaidrs, ja saprotam to, kādos tempos tās tiek izaudzētas. Un to, cik lielos kvantumos tās vajadzīgas. Tāpat tās tiek audzētas ārkārtīgā šaurībā, kas ir lieliska vieta dažādu baktēriju izplatībai.

Pētījums ar 342 saldētām garnelēm atklāj, ka 60% no tām bija listerioze, salmonella un E coli baktērija. Tāpat atrodamas antibiotikas, oksitetraciklīns un enrofloksacīni.

Tādēļ ikviens eksperts iesaka, visas jūras veltes iegādāties no vietējiem tirgotājiem. Latvijas apstākļos, protams, pie garnelēm netiksim, bet to iegādes laikā apskatīt valsti, no kuras tās nāk. Tāpat jāsaprot, ka lētas jūras veltes būs pilnas ar baktērijām un antibiotikām. Izvēlies dārgas, kvalitatīvas un ne no Āzijas.

Avots

Saistītās tēmas: ĀzijaGarnelesjūras veltes

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube