Veselības aprūpe ir nozare, kurā kavēšanās ar nepieciešamo reformu ieviešanu un īstenošanu nav pieļaujama, uzsver “Vienotības” Saeimas frakcija.

“Vienotības” frakcija šodien ar veselības ministri Andu Čakšu pārrunāja veselības aprūpes nozarē nepieciešamo reformu norisi,  informēja partijas preses sekretāre Laila Timrota.

“Vienotības” deputāti norādīja, ka veselības nozare ir viena no tām, kurām turpmākajiem gadiem paredzēts ievērojams finansējuma palielinājums, taču joprojām trūkst skaidrības par tā izlietojumu. 12,2 miljoni eiro no šogad paredzētajiem 34 miljoniem eiro ir atvēlēti onkoloģisko slimību diagnostikas un ārstēšanas uzlabošanas programmai, taču informācijas par to, kādām nozares reformām paredzēts atvēlēt atlikušos 22 miljonus eiro, nav, skaidro “Vienotība”.

Kā atzīmē partija, vēl vairāk – 100 miljonus eiro – nozarei paredzēts atvēlēt 2018.gadā. Ņemot vērā to, ka papildu līdzekļi Veselības ministrijai gan šim, gan nākamajam gadam paredzēti uz valsts budžeta deficīta rēķina, skaidrībai jābūt par katru izlietoto eiro, pauda “Vienotības” pārstāvji.

Veselības aprūpes nozarē pieteiktas vairākas iniciatīvas, kuru uzdevums ir paātrināt un atvieglot pacientu iespējas laikus nonākt pie speciālistiem, savlaicīgi veikt nepieciešamos izmeklējumus un saņemt ārstēšanu. Viena no šādām nozīmīgām iniciatīvām ir “zaļais koridors” onkoloģisko pacientu diagnostikā.

“Vienotības” deputāti pauda bažas, vai tiešām nozares budžetā 2017.gadam nevarat atrast aptuveni 1,7 miljonus eiro jauno tarifu apstiprināšanai, lai būtiski paplašinātu “zaļā koridora” iespējas diagnostikā onkoloģijas pacientiem un aicināja ministri nekavēties ar aktualizēta patoloģijas izmeklējumu tarifu projekta virzību valdībā.

Deputātu vidū jautājumus raisīja arī informācija par to, ka, neraugoties uz 4,1 miljonu eiro papildu finansējuma piešķiršanu onkoloģijas pacientu ārstēšanai ar medikamentiem, Nacionālā veselības dienesta kavēšanās dēļ daudziem pacientiem ārstēšana joprojām nav uzsākta. Deputāti aicināja ministri rīkoties, lai onkoloģijas pacienti varētu būt droši, ka ārstēšana 2017.gadā patiešām būs pieejama.

Tāpat joprojām aktuāls ir jautājums par ministrijas nostāju par Pasaules bankas pieaicināto ekspertu izstrādāto Latvijas ārstniecības iestāžu ģenerālplāna īstenošanas apjomu un terminiem. Latvijas pašvaldības un to administratīvajās teritorijās esošās stacionāras ārstniecības iestādes “saceltas kājās”, taču turpina palikt neziņā par ministrijas plāniem attiecība uz to sniedzamo pakalpojumu līmeņiem un apjomiem, norāda “Vienotība”.

“Vienotības” deputāti veselības ministri iztaujāja arī par iecerētajiem Valsts kompensējamo zāļu sistēmas apmaksas modeļa jauninājumiem, ministrijas plāniem attiecībā uz ģimenes ārstu pakalpojumu pieejamības uzlabošanu un darbības kvalitātes novēršanas sistēmu, kā arī aicināja ministri reformu īstenošanai nepieciešamā papildu finansējuma piesaistīšanā aktīvāk iesaistīt arī par valsts budžetu atbildīgo Finanšu ministriju. “Vienotības” deputāti pauda cerību, ka atbildes uz visiem pašlaik neskaidrajiem jautājumiem tiks rastas jau drīzumā, kad 1.aprīlī premjers un ministre solījuši atklāt, kā turpmāk tiks nodrošināts finansējuma pieaugums veselības aprūpei.

Saistītās tēmas: ReformaVeselības aprūpeVienotība

youtube icon
Abonēt youtube