Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zālē “Arsenāls” Vecrīgā no šodienas varēs aplūkot Latvijas valsts simtgadei veltītā projekta izstādi “Hiperreālisms. Virziena variācijas Latvijā”, informēja LNMM pārstāve Natālija Sujunšalijeva.

Izstāde tiek rīkota saistībā ar projekta “Desmit epizodes 20.gadsimta otrās puses mākslā Latvijā” īstenošanu. Projekta mērķis ir pētīt Latvijas 20.gadsimta otrās puses mākslu, interpretēt šajā laikā radītos mākslas darbus nevis kā lokālus, hermētiskus un no pasaules nošķirtus faktus, bet gan plašāk, pievēršoties Rietumu mākslas kultūras kontekstam. Apzināt daudzveidīgās Latvijas mākslas epizodes un parādīt, ka pusgadsimtu ilgušajam mākslas periodam nepietiek ar apzīmējumu “sociālistiskais reālisms” vai “padomju māksla”.

Projekta galvenie rezultāti ir izstāde “Hiperreālisms. Virziena variācijas Latvijā” un rakstu krājums “Desmit epizodes 20. gadsimta otrās puses mākslā Latvijā”.

Rakstu krājumā “Desmit epizodes 20.gadsimta otrās puses mākslā Latvijā” tiks publicētas 10 nodaļas: “Sociālistiskais reālisms”, “Skarbais stils”, “Figuratīvais ekspresionisms”, “Hiperreālisms”, “Sirreālisms”, “Kinētiskā māksla”, “Nonkonformisti”, “Neoekspresionisms”, “Abstraktā māksla”, “Konceptuālisms”.

Izstāde pievēršas hiperreālisma ienākšanai un attīstībai Latvijā pusgadsimta garumā, aptverot periodu no 1967. līdz 2017.gadam. Hiperreālisma uzplaukums Latvijā 20.gadsimta 70.gados notika vienlaicīgi ar fotoreālisma – ASV dzimušā virziena – izplatīšanos Eiropā, kur tas ieguva nosaukumu “hiperreālisms”. Taču virzienam tiek lietoti arī citi apzīmējumi: superreālisms, aukstais reālisms, radikālais reālisms, fokusa reālisms. Hiperreālisms figuratīvajā mākslā precīzi un detalizēti attēlo reālitāti un imitē fotogrāfijas specifiku.

Izstādē eksponēti darbi no LNMM krājuma, AS “ABLV Bank” kolekcijas Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja krājumam, galerijas “Māksla XO”, “Rīgas galerijas” kolekcijas, Irinas un Māra Vītolu, Zaigas un Māra Gaiļu, Jāņa Lozes, Anitas Vanagas un citām privātām kolekcijām, kā arī mākslinieku īpašumā esošie darbi.

 


Foto: Imants Lancmanis. Klusā daba. 1969. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija

Saistītās tēmas: HiperreālismsIzstādeLNMM

Komentāri 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
youtube icon
Abonēt youtube