Cilvēka acs patiesi ir pārsteidzošs orgāns. Neminot smadzenes, mūsu acis varētu būt vissarežģītākā cilvēka ķermeņa daļa. Tā pat kā mūsu smadzenes, arī acis prasa atbilstošu aprūpi.

Kā vēsta statistika, astoņas desmitdaļas no mūsu atmiņas un zināšanām, mēs iegūstam tieši ar redzes palīdzību, un kas ir svarīgi – 80% no mūsu acu problēmām ir iespējams izārstēt vai novērst.

Taču grūti noteikt, cik daudz no šiem 80% problēmu cēlonis ir neatbilstoša acu kopšana vai to veselība nolikta otrā vietā.

Lūk, 8 ieradumi, kas nekādi nepalīdz tavām acīm.

1.  Pārāk ilga kontaktlēcu nēsāšana.

Acu veselības profesionāļi par vienu no populārākajiem iemesliem, kādēļ pasliktinās redze vai acīs veidojas rētas, uzskata pārāk ilgu un nepareizu kontaktlēcu nēsāšanu. Kontaktlēcas tiek liktas uz radzenes, kas ierobežo skābekļa piekļūšanu tām, kā rezultātā radzene tiek bojāta. Ar laiku lēcas apaug ar tādu kā nelielu kārtiņu, ja tās pienācīgi nekopj.

Padoms: stingri un skrupulozi ievēro kontaktlēcu lietošanas instrukciju.

2. Lasīšana vai rakstīšana sliktā apgaismojumā.

Tiem, kas mīl lasīt, tā ir lieliska atpūta un relaksācijas veids pirms došanās gulēt. Taču lasīšana sliktā apgaismojumā acīm liek saspringt. Kaut arī šajā sakarā ir maz pētījumu, acis tiek pakļautas sasprindzinājumam, kas nav vēlams. Taču šis ieradums ir vienkārši risināms.

Padoms: ja raksti vai lasi, gaismu vērs tieši uz lapu pāri savam plecam.

3. Optometrista neapmeklēšana.

“Profilakse ir vislabākās zāles” skaidri attiecas uz acu veselību. Ikgadēja optometrista apmeklēšana ļaus konstatēt problēmas, kas iespējams radušās, un ļaus tās novērst laikus, kamēr vēl tas ir iespējams.

4. Acu berzēšana.

Precīzāk – kad tās niez, tās tiek berzētas. Divi iemesli, kādēļ tas ir slikti: 1) uz rokām/pirkstiem atrodas daudz baktēriju; 2) bieža acu berzēšana traumē acs virsmu.

Padoms: ja acis niez, izmanto vēsu kompresi un paturi uz acīm pāris minūtes. Tikai neizmanto karstu kompresi, tā var stimulēt histamīna veidošanos un kairinājumu padarīt lielāku.

5. Saulesbriļļu vai citu aizsargbriļļu nelietošana.

Ne jau visi nēsā saulesbrilles, lai izskatītos forši (jā, daudzi tomēr tā dara). Saulesbrilles ir paredzētas acu aizsardzībai no spilgtās saules. Radzene tiek pasargāta no iespējamiem apdegumiem. Konsekventa acu pakļaušana UVA un UVB stariem var izpausties kataraktā – galvenais iemesls, kādēļ zaudējam redzi.

Padoms: iegādājies kvalitatīvas saulesbrilles, kas pasargās acis.

6. Kosmētikas lietošana, kura ir ārkārtīgi lēta vai kurai beidzies derīguma termiņš. 

Naudu, kuru ieekonomē, iegādājoties lētu kosmētiku, tu noteikti ieguldīsi pēcāk tajā, lai atgūtu labo redzi. Daudzi skaistumkopšanas produkti radīti tā, lai estētiski uzlabotu mūsu izskatu, īpaši skropstu tušas, taču vairumā gadījumu tās bojā acis un skropstas. Kosmētika, kurai beidzies termiņš, satur dažādas baktērijas un var radīt apdraudējumu tavām acīm.

Padoms: vienmēr pārliecinies, vai produkts ir draudzīgs tavām acīm un ka tam nav beidzies derīguma termiņš.

7. Peldēšanās bez aizsargbrillēm.

… vai ar atvērtām acīm. Abi šie veidi var ietekmēt mūsu redzi, jo baseina ūdens parasti satur dažādas ķimikālijas, kas nebūt nav labas mūsu acīm, īpaši hlors. Šīs vielas rada kairinājumu, apmiglotu redzi vai pat īslaicīgu aklumu.

Padoms: izmanto cieši piegulošas aizsargbrilles vai arī, peldot zem ūdens, acis turi ciet.

8. Smēķēšana.

Arī smēķēšana ietekmē mūsu redzi un ir kā katalizators dažādām problēmām. Ķīmiskie dūmi, kas veidojas smēķēšanas procesā, bojā acu audus un palielina redzes zuduma riskus.

Padoms: apsver domu atmest smēķēšanu vai centies to nedarīt citu klātbūtnē.

Saistītās tēmas: acisacu veselībaredze

youtube icon
Abonēt youtube