Pēdējo dienu laikā Rīgas gaisā konstatēti pirmie bērza ziedputekšņi, kas atpūsti no Lietuvas un Polijas, ziņo Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Aerobioloģijas laboratorija.

To koncentrācija pagaidām ir ļoti maza. Sagaidāms, ka bērza ziedēšana Latvijā sāksies aprīļa vidū.

Latvijā samazinās alkšņa un lazdas ziedēšanas intensitāte, turpina ziedēt apses, papeles, vīksnas un gobas. Pamazām sāk ziedēt vītoli.

Jau ziņots, ka kopējais bērza putekšņu daudzums 2017.gadā Latvijā gaidāms zemāks nekā 2016.gadā, jo bērzam vērojams divu gadu produktivitātes periodiskums.

Neskatoties uz iespējami zemāku ziedputekšņu koncentrāciju, jāņem vērā, ka alergēnu saturs putekšņu olbaltumvielās ir atkarīgs no laikapstākļiem brīdī, kad ziedputekšņi izlido no putekšnīcas, un pat pie mazākā putekšņu daudzuma ir iespējamas izteiktas alerģiskas reakcijas.

Bērzam, tāpat kā graudzālēm un ambrozijai, ir vislielākā alerģiskuma pakāpe starp Latvijas augiem.

Ziedputekšņu alerģijas jeb polinozes pirmās pazīmes parasti ir acu asarošana, šķaudīšana, niezēšana, apsārtums, deguna tecēšana un aizlikts deguns. Ir iespējami arī astmai raksturīgi simptomi – klepus, grūtības elpot, svilpšana krūtīs un smaguma sajūta.

Augstākā ziedputekšņu koncentrācija ir sausā, siltā un vējainā laikā.

Saistītās tēmas: alerģijasbērzu ziedputekšņi

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube