Nedēļas nogalē gaidāmais sals sējumiem un augļkokiem, visticamāk, lielu kaitējumu nenodarīs, aģentūrai BNS prognozēja aptaujātie augkopības un augļkopības eksperti.

Dārzkopības institūta galvenā pētniece Māra Skrīvele aģentūrai BNS sacīja, ka nedēļas nogalē gaidāmais sals augļkokus, visticamāk, neietekmēs. “Vēl jau augļkokiem pumpuri nav izplaukuši tik lielā mērā, tad sals neko neietekmē. Ja pumpuri būtu nedaudz vairāk izplaukuši, tad būtu slikti, jo sals varētu kaitēt. Taču arī tad katrā vietā sala ietekme varētu būt citādāka,” teica Skrīvele, piebilstot – ir labi, ka pavasaris šogad nav sācies izteikti agri. Vienlaikus viņa piebilda, ka gaidāmo laikapstākļu dēļ būtu nepieciešams apsegt zemenes, ja tās stādītas uz atklāta lauka, vai iesētos zirņus.

Skrīvele teica, ka līdz šim pavasaris augļkokiem sācies samērā labi, taču grūti prognozēt, kādi būs turpmākie laikapstākļi. Pagaidām viss ir kārtībā. Viņa arī prognozēja, ka augļkoki, visticamāk, sāks ziedēt maija beigās, kas ir to ierastais ziedēšanas laiks.

Latvijas Augļkopju asociācijas priekšsēdētāja vietnieks Jānis Zilvers aģentūrai BNS teica, ja sals nedēļas nogalē sasniegs -10 grādus, tad vietām varētu ciest agro plūmju ziedpumpuri, piemēram, tādām šķirnēm kā “Komēta” un “Skoroplodnaja”. “Šo šķirņu pumpuri dažviet ir diezgan piebrieduši un mazliet par lielu tādam aukstumam. Vidzemē ābelēm un bumbierēm pumpuri vēl nav sākuši plaukt, tāpēc tur gandrīz nekāda riska nav,” teica Zilvers, piebilstot, ja sals būs tikai -3 vai -4 grādi, augļkoku pumpuriem, visticamāk, laikapstākļi nekaitēs. Kopumā Latvijā būtisks apdraudējums augļkokiem nav paredzams.

Zilvers pastāstīja, ka Zemgalē un Sēlijā, kur siltāks, augļkoki ir straujāk attīstījušies. Taču lielākajā daļā Kurzemes un Vidzemes, to ziedpumpuri vēl nav sākuši manāmi plaukt. Tuvākajās dienās solītais vēsais laiks palēninās augļkoku veģetāciju, līdz ar to tā nenoritēs ātrāk kā citus gadus. Masveidā augļkoki varētu sākt ziedēt maija otrajā pusē.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis aģentūrai BNS teica, ja pavasarī sētie sējumi sadīguši un sals sasniegs -5 grādus, tad graudaugi var apsalt, bet bojā neaizies. Tomēr kopumā apdraudējums nav paredzams. Pēdējās nedēļās graudaugu veģetācija norit lēnām, arī ziemāji attīstās palēnām. Pēc viņa teiktā, par spīti vēsajiem laikapstākļiem lauksaimnieki var turpināt vasarāju sējas darbus, taču nav ieteicams ziemāju graudaugus miglot ar augu aizsardzības līdzekļiem – jāgaida siltākas naktis.

Balodis teica, ka līdz šim graudaugi šopavasar attīstījušies samērā labi. “Ziemājiem, kas pārziemojuši, mērenās temperatūras ir nākušas par labu. Graudaugi, kas nesaceroja rudenī, turpina cerot. Tāpat arī rapsis ir labi salapojis. Turpretī kaitēkļi nav aktivizējušies, jo naktis tiem ir par vēsu. Šāds pavasaris ir labs, lai pēc ne tik labas rudens sējas pavasarī augi vēl saņemtu spēkus,” teica Balodis, piebilstot, ka arī mitrums uz laukiem ir normas robežās un gaisa temperatūra līdz šim bijusi normāla. Nedēļas nogalē gaidāmie laikapstākļi var kaitēt tikai vasaras miežiem, ja kāds tos iesējis, taču lielos apmēros tie vēl nav iesēti.

Jau ziņots, ka saskaņā ar “Global Forecast System” informāciju svētdien, Pirmajās Lieldienās, gan naktī, gan dienā gaidāms lietus un sniegs, daudzviet Latvijā var izveidoties sniega sega. Otrajās Lieldienās tiek prognozēta īslaicīga snigšana no gubu mākoņiem, starp tiem spīdēs saule.

Šā gada Lieldienās gaisa temperatūra nav gaidāma augstāka par +1..+7 grādiem, naktī no svētdienas uz pirmdienu prognozēts sals līdz -2..-9 grādiem, nedaudz siltāk nakts laikā būs vietām piekrastē.

Saistītās tēmas: augļkokigraudaugu sējumisāls

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube