Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Militārpersonu izdienas pensiju likumā, lai motivētu karavīrus turpināt profesionālo dienestu pēc iespējas ilgāk, kā arī mudinātu atgriezties profesionālajā dienestā pēc atvaļināšanās.

Likuma izmaiņas paredz aprēķināt lielāku izdienas pensiju visiem karavīriem, kuri militārajā dienestā ir nodienējuši ne mazāk kā 25 gadus un tiek atvaļināti, beidzoties līguma termiņam, – viņu izdienas pensijas aprēķinam piemēros 55% bāzi. Līdz šīm šādu bāzi piemēroja, ja karavīrs tiek atvaļināts maksimālā vecuma vai slimības dēļ, vai vienības likvidācijas vai reorganizācijas dēļ, bet pārējos gadījumos – 40% no dienesta atalgojuma vidējā apmēra par pēdējiem pieciem gadiem, aģentūru BNS iepriekš informēja Saeimas Preses dienestā.

Izdienas stāžā, kas ļauj pretendēt uz izdienas pensiju, ieskaitīs gan profesionālajā dienestā, gan obligātajā aktīvajā militārajā dienestā nodienēto laiku.

Kā skaidro Aizsardzības ministrijā, karavīra maksimālais vecums katrā pakāpē ir noteikts atšķirīgs, un bieži vien virsnieki, kuri ieguvuši augstāku pakāpi, nevar nodienēt līdz maksimālajam vecumam, jo amatu skaits bruņotajos spēkos ir ierobežots. Līdz ar to arī izdienas pensijas aprēķināšana šiem karavīriem sākas ar 40% apmēru. Tā veidojas sociāli nevienlīdzīga situācija, kad divi karavīri ar vienādu profesionālajā dienestā nodienēto laiku un vienādu izdienas stāžu saņem atšķirīgu izdienas pensiju.

Lai motivētu rezerves karavīrus atgriezties profesionālajā dienestā, likumā tiks paredzēta iespēja pārrēķināt piešķirto izdienas pensiju. Proti, par katru no jauna aprēķināto izdienas stāža gadu piešķirtā izdienas pensija tiks paaugstināta, pieskaitot tai divus procentus par katru pilnu izdienas stāža gadu no vidējā dienesta atalgojuma.

Tādējādi karavīru sociālās garantijas būs saistītas ar profesionālajā dienestā nodienēto laiku – jo ilgāk karavīrs pilda profesionālo dienestu, jo lielākas sociālās garantijas viņam pienākas.

Kā liecina Nacionālo bruņoto spēku apkopotie dati, vidēji gadā no profesionālā dienesta tiek atvaļināti teju 300 karavīri, kuri atbilst statusam “rezerves karavīrs”, un tiek uzņemti rezerves uzskaitē. Izdienas pensija tiek piešķirta vidēji katrai trešajai no dienesta atvaļinātajai militārpersonai, un tās vidējais apmērs ir 380 eiro.

Saistītās tēmas: izdienas pensijaLikumsmilitārpersona

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube