Lielāko daļu jeb 75% vīriešu sirds un asinsvadu slimības kā potenciāls apdraudējums veselībai uztrauc vairāk nekā seksuālo funkciju traucējumi jeb erektīlā disfunkcija, liecina “Euroaptiekas” un pacientu biedrības “ParSirdi.lv” veiktā aptauja.

Kā aģentūru BNS informēja aptaujas veidotāju pārstāve Nadīna Erdmane, tikai 12% stiprā dzimuma pārstāvju zina, ka tās ir saistītas veselības problēmas un ka paaugstināts asinsspiediens ilgtermiņā var izraisīt arī problēmas ar erekciju. Turklāt tikai nepilni 7% no visiem aptaujas dalībniekiem atzina, ka zina par paaugstināta asinsspiediena saistību ar erektīlās disfunkcijas veidošanos vīriešiem.

Kā uzsver kardiologi un urologi, paaugstinātam asinsspiedienam un holesterīna līmenim asinīs ir vistiešākā saistība ar erektīlo disfunkciju jeb erekcijas traucējumiem. Aterosklerozes dēļ sīkajos asinsvados dzimumloceklī rodas erekcijas traucējumi, kas var liecināt arī par sirds problēmām agrīnā stadijā. Tāpēc ir būtiski nesmēķēt, regulāri kustēties, pareizi ēst, ievērot veselīgu svaru, atturēties no pārmērīgas alkohola lietošanas un savlaicīgi apmeklēt ģimenes ārstu, kardiologu vai urologu, norāda Erdmane.

Pēc “ParSirdi.lv” vadītājas Ineses Mauriņas paustā, kaut arī vairums aptaujāto jeb 80% Latvijas iedzīvotāju zina, ka paaugstināts asinsspiediens ilgtermiņā var izraisīt insulta un infarkta risku, tomēr, kā liecina statistika valstī, iedzīvotāji nepietiekamu uzmanību pievērš augstam asinsspiedienam un tā ārstēšanai.

Erdmane informēja, ka asinsspiediens nodrošina organisma apgādāšanu ar dzīvībai nepieciešamo skābekli un barības vielām. Mērot asinsspiedienu tiek ņemti vērā divi lielumi – augstākais, kas tiek dēvēts par sistolisko asinsspiedienu un raksturo asins spiedienu sirds saraušanās brīdi, kad asinis tiek iepludinātas artērijās, bet zemākais, kas tiek dēvēts par diastolisko asinsspiedienu un atbilst asins spiedienam starp divām sirds saraušanās kustībām. Par optimālu jebkurā vecumā tiek uzskatīts asinsspiediens 120/80mmHg, savukārt paaugstināts asinsspiediens ir virs 140/90mmHg.

Kā skaidro Erdmane, vīriešus sirds un asinsvadu sistēmas slimības piemeklē agrākā vecumā nekā sievietes. Mūsdienās augstu asinsspiedienu jeb hipertensiju var ārstēt un novērst sekas, taču liela nozīme ir pacientu līdzestībai, proti, regulāri jāmēra asinsspiediens un jāapmeklē ārsts, rūpīgi jāievēro visi ārsta norādījumi medikamentu lietošanā, jāievēro veselīgs dzīvesveids.

Lai īpaši pievērstu Latvijas iedzīvotāju uzmanību paaugstināta asinsspiediena izraisītiem riskiem, trešo gadu “Euroaptieka” rīko “Sirds veselības skolu”. Šogad ikviens aicināts doties pie sava farmaceita 13 “Euroaptiekās” Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Daugavpilī, Rēzeknē, Valmierā un Jūrmalā, kur, iepriekš piesakoties aptiekās, ir iespēja bez maksas izmērīt asinsspiedienu un noteikt ķermeņa masas indeksu, cukura un holesterīna līmeni asinīs, kā arī saņemt farmaceita konsultāciju.

Savukārt 17.maijā no plkst.16 līdz 20 bezmaksas farmaceita un kardiologa konsultācijas par paaugstinātu asinsspiedienu un sirds veselību ikviens varēs saņemt arī “Euroaptiekas” un “Parsirdi.lv” īstenotā akcijā “Sirds veselības diena” tirdzniecības centrā “Domina Shopping”. Savukārt plkst. 17.00 notiks kardiologa atklātā lekcija par augstu asinsspiedienu, tā riskiem un profilaksi.

Aptauju aprīļa mēnesī tika veikta interneta vidē un tajā piedalījās 2394 respondentu.

Foto: iStock

Saistītās tēmas: Pētījumssirds slimībasveselībavīrieši

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube