Būvniecības izmaksas šogad pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu Latvijā pieaugušas vidēji par 0,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tostarp strādnieku darba samaksa 2017.gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2016.gada pirmo ceturksni pieaugusi par 3%, izmaksas mašīnu un mehānismu uzturēšanai un ekspluatācijai – par 0,3%, bet būvmateriālu cenas samazinājušās par 0,6%.

Šogad pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2016.gada ceturto ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis palielinājies par 0,4%. Tostarp būvmateriālu cenas pieaugušas par 1,1%, savukārt strādnieku darba samaksa samazinājusies par 0,3%, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,1%.

Vienlaikus šogad martā, salīdzinot ar 2016.gada martu, būvniecības izmaksas palielinājušās par 0,3%. Tostarp strādnieku darba samaksa augusi par 2,9%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,3%, bet būvmateriālu cenas samazinājušās par 0,5%.

Martā būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksu kāpums buldozeriem un ekskavatoriem.

Savukārt 2017.gada martā, salīdzinot ar februāri, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājies par 0,1%. Tostarp mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas pieaugušas par 0,3%, strādnieku darba samaksa – par 0,1%, bet būvmateriālu cenas nav būtiski mainījušās.

Šogad datus par būvniecības resursu cenām sniedz apmēram 190 būvuzņēmumu un vairāk nekā 40 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos papildus izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kuriem 2016.gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. No apsekotajiem uzņēmumiem 72% pašu spēkiem veikto darbu apmērs pārsniedza vienu miljonu eiro gadā, no tiem 26% uzņēmumu darbu apmērs pārsniedza piecus miljonus eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Saistītās tēmas: BūvniecībaIzmaksasLatvija

youtube icon
Abonēt youtube