Starptautiska zinātnieku grupa Amsterdamas Universitātes pētnieku vadībā ir atklājuši neironus, kas ir atbildīgi par cilvēka spēju orientēties telpā. Raksts par pētījuma rezultātiem ir publicēts žurnālā Nature Communication.

Par precīzu vietas atrašanos atbild smadzeņu struktūra, ko sauc par “hipokampus”. Tam ir nozīmīga loma ilgtermiņa atmiņas veidošanās procesos. Tā šūnas palielina vai samazina elektrisko aktivitāti atkarībā no tā, vai persona iet pareizā virzienā. Tomēr, ja pa vienu un to pašu ceļu tiek iets katru dienu, tad svarīgu lomu spēlē nevis spēja iegaumēt ceļu, bet gan tikai galvenos maršruta punktus.

Zinātnieki ir atklājuši, kuras šūnas veic neironu GPS navigācijas analogu funkciju. Šim nolūkam viņi izmantoja dzīvnieku modeli – žurkas, kas bija ievietotas “F” burta formas labirintā. Pētnieki mērīja elektrisko aktivitāti dzīvnieku smadzenēs ar ierīci, kas ļauj reģistrēt neironu darbību no četriem dažādiem apgabaliem: perirenālās garozas, hipokampa un divām sensoru zonām.

Pētnieki atklāja neironus, kas tika nosaukti par “apkārtējās teritorijas šūnām”. Tie ļauj smadzenēm atšķirt atsevišķus elementus no tā, kas ieskauj un ierobežo dzīvnieku.


Avots: Lenta

Saistītās tēmas: CilvēksGPSNavigatorsSmadzenes

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube