Šajā nedēļas nogalē, kā arī visās saulainajās dienās tuvākajā mēnesī ultravioletā radiācija dienas vidū sasniegs augstu līdz ļoti augstu līmeni, atgādina speciālisti.

Saskaņā ar datiem no Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra novērojumu stacijas Rucavā pēdējās dienās ultravioletās radiācijas indekss pakāpies līdz sestajam un septītajam līmenim, un jau maija beigās tas brīžiem tuvojās astotajam jeb ļoti augstam līmenim.

Rucava ir vienīgā vieta Latvijā, kur valsts veic šādus mērījumus. Pēdējo gadu augstākā ultravioletās radiācijas indeksa vērtība ir 8,4 punkti pērnā gada 22.jūnijā.

Visvairāk jāuzmanās saulainā laikā no plkst.12 līdz plkst.15. Bez aizsargkrēma vēlams sauļoties tikai no rīta vai pievakarē.

No ultravioletajiem stariem jāsargā arī acis, turklāt jāņem vērā, ka daudzas virsmas, it īpaši ūdens un gaišas smiltis, atstaro saules starus.

Līdz pirmdienai, 12.jūnijam, stratosfērā virs Latvijas gaidāms pazemināts ozona daudzums un līdz ar to zemi sasniegs intensīvāks ultravioletais starojums. Iestājoties vēsākam laikam, no 13.jūnija ozona slānis kļūs nedaudz biezāks, liecina ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes dati.

Ultravioletais starojums ir viens no galvenajiem ādas audzēju iemesliem. Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 2015.gadā melanoma diagnosticēta rekordlielam iedzīvotāju skaitam – 224 cilvēkiem, 85 cilvēki mira no šī audzēja, bet vairāk nekā 1500 iedzīvotājiem reģistrētas citas ādas vēža formas, ierindojot ādas vēzi pirmajā vietā starp visiem onkoloģisko slimību veidiem.

Vislielāko risku veselībai rada sauļošanās solārijā un dienvidu zemēs, kur ultravioletā radiācija ir daudz spēcīgāka nekā Latvijā.

Saistītās tēmas: Radiācijasauleultravioletā

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube