Eiropas Parlamenta (EP) deputāts, bijušais Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Paets paudis viedokli, ka situācija Katalonijā virzās pretī sadursmei un Spānijas valdībai būtu jāpiekrīt sarunām, lai no tās izvairītos.

“Notikumi Katalonijā joprojām attīstās bīstamā gultnē. Nedz Spānijas centrālā valdība, nedz Katalonijas līderi nav spēruši nekādus soļus pretī otrai pusei. Spānijas karaļa neparastā uzruna tautai nemazināja spriedzi, Spānijas valdība turpina nosodīt katalāņus no spēka pozīcijām un nevēlas palīdzību sarunu vešanai. Katalonijas līderi tajā pašā laikā sola pirmdien vienpusēji pasludināt neatkarību. Tādejādi situācija virzās pretī jaunai sadursmei,” paziņojumā presei norādījis Paets.

“Tas ir slikti visai Spānijai, Katalonijai, kā arī Eiropai,” uzskata politiķis. Viņaprāt, vienīgais veids, kā izvairīties no sadursmes, ir Spānijas valdībai sākt sarunas, iepriekš neizslēdzot iespēju mainīt likumus. Tas sniegtu iespēju nepieciešamības gadījumā nākotnē sarīkot likumīgu referendumu. “Tomēr Katalonijas līderiem nevajadzētu steigties spert vienpusējus soļu pretī neatkarības pasludināšanai, jo (..) neiespējami iedomāties, ka kāds atzītu neatkarību, kas pasludināta šādā veidā. Rezultāts būtu ass konflikts, kas ilgtu gadiem, un, iespējams, jauna vardarbība,” norādījis Paets. “Svētdien notikušajai vardarbībai Katalonijas pilsētās jākļūst par nopietnu brīdinājumu, kas rāda, kurp konflikts virzās, ja neviena puse nespers soli. Un visiem ir ko zaudēt, ja tā notiks,” norādījis bijušais Igaunijas ārlietu ministrs.

Spānijas Konstitucionālā tiesa ceturtdien uzdevusi atlikt pirmdien plānoto Katalonijas parlamenta sēdi, kurā paredzēts analizēt neatkarības referenduma rezultātus un, iespējams, pasludināt neatkarību.

Tiesneši “deva rīkojumu apturēt plenārsēdi, kas pirmdien paredzēta Katalonijas parlamentā”, kamēr tiesa izskatīs prasību, kas iesniegta pret to, paziņoja tiesas preses pārstāve.

Tiesa to apstiprināja arī rakstiska paziņojuma veidā.

Tiesa uzsvēra, ka ikviena plenārsēde, kas būs sasaukta, ignorējot tās rīkojumu, tiks atzīta par spēkā neesošu.

Tiesa arī brīdināja, ka Katalonijas parlamenta līderi var saskarties ar kriminālvajāšanu, ja ignorēs tiesas rīkojumu.

Tiesas lēmums izvirzījis jautājumus par Madrides reakciju, ja Katalonijas parlaments tomēr nolems rīkot sēdi.

Katalonijas premjerministrs Karless Pudždemons un citi katalāņu līderi paziņojuši, ka nebaidās no nonākšanas cietumā, ja Spānijas varasiestādes nolems viņus aizturēt.

Katalonijas likumdevēji ir izsaukuši Pudždemonu uzrunāt parlamentu par pagājušās svētdienas neatkarības referendumu.

Kāds avots Katalonijas valdībā trešdien apliecināja, ka Spānijas Katalonijas reģions neatkarību varētu pasludināt jau pirmdienas sēdē, kas paredzēta reģiona parlamentā.

Jau ziņots, ka svētdien notikušajā Katalonijas neatkarības referendumā, ko centrālā valdība uzskata par pretlikumīgu, 90% tā dalībnieku nobalsoja par reģiona neatkarību.

Ja neatkarība tiks pasludināta vienpusējā kārtā, Spānijas valsts nonāks bezprecedenta konstitucionālās krīzes situācija, turklāt satricinājuma viļņi izplatīsies pa visu Eiropu. Līdz šim gan neviena Eiropas valsts nav apliecinājusi gatavību atzīt neatkarīgu Katalonijas valsti.


Foto: facebook.com

Saistītās tēmas: KatalonijanemieriReferendumsSpānija

youtube icon
Abonēt youtube