Krievijas tiesībsargi saņēmuši pirmo oficiālo sūdzību par geju spīdzināšanu Čečenijā. Krievijas Izmeklēšanas komitejā ar iesniegumu vērsies Maksims Lapunovs, kurš Čečenijā apsūdzēts, ka ir homoseksuāls, aizturēts un cietumā ticis sists un spīdzināts.

Par to žurnālistiem pirmdien Maskavā pastāstīja pats Lapunovs.

Viņa iesniegums ir pirmā Krievijā tiesībsargājošajās struktūrās saņemtā oficiālā sūdzība par homoseksuāļu vajāšanām Čečenijā, kas šogad vairākkārt tikušas atspoguļotas presē, kā arī izsaukušas Krievijas un starptautisko cilvēktiesību aktīvistu nosodījumu.

Lapunovs aizturēts 16.martā un 12 dienas bijis ieslodzīts Groznijā kāda “slepena cietuma” pagrabā, vēsta laikraksts “Novaja gazeta”.

Kā pastāstīja Lapunovs, nezināmi cilvēki viņu aizturējuši kādā Groznijas ielā un aizveduši uz cietumu.

Teju divu nedēļu laikā, kuras Lapunovs pavadījis apcietinājumā, apsargi viņu situši ar nūjām. Apsargi likuši Lapunovam un viņa partnerim, kurš arī ticis apcietināts un sists, kauties.

“Katru dienu viņi man sacīja, tieši kā viņi grib mani nogalināt.”

Atbilstoši Lapunova teiktajam, izmeklētāji pret viņu vērsuši spiedienu, pieprasot nosaukt citu Čečenijas homoseksuāļu vārdus.

“Ik pēc 10-15 minūtēm kamerā ieskrēja un kliedza, ka es esmu gejs, ka tādus kā es vajadzētu nogalināt. Tas bija biedējoši,” atzina Lapunovs.

Kā stāstīja Lapunovs, viņš kamerā sists ar nūjām pa rokām un kājām, līdz viņš nokritis zemē. Mocītāji kādu laiku ļāvuši atvilkt elpu un tad sākuši sist atkal.

Šajā Groznijas cietumā spīdzināti un sisti arī citi homoseksuāļi, sacīja Lapunovs. “Kamera bija nolieta ar asinīm,” viņš piebilda.

Lapunovs atbrīvots pēc tam, kad parakstījis atzīšanos, ka viņš ir gejs. Aizturētāji viņu brīdinājuši, ka viņš tiks nogalināts, ja kādam pastāstīs par apcietinājumā Groznijā pārciesto.

Lapunovs ir Sibīrijas Omskas apgabala iedzīvotājs, bet Čečenijā viņam bijis darbs.

Saistītās tēmas: Čečenijageju spīdzināšana

youtube icon
Abonēt youtube