Vakar, 22.feburārī pirmizrādi piedzīvoja pašmāju piedzīvojumu filma visu laiku bērniem “Paradīze 89”, kas ir pirmā spēlfima par Atmodas laika notikumiem Latvijā. Līdzās filmas veidotājiem un aktieriem, pirmizrādi apmeklēja arī virkne sabiedrībā zināmu cilvēku, tostarp kultūras ministre Dace Melbārde, TV zvaigzne un uzņēmēja Gundega Skudriņa,  režisors Aigars Grauba, aktieris Rihards Lepers, brāļi Atis un Jānis Auzāni, mākslinieks Kristians Brekte, aktrise Karīna Tatarinova un citi.

 

Madaras Dišleres spēlfilma “Paradīze 89” stāsta par četru meiteņu piedzīvojumiem laukos “Baltijas ceļa” vasarā. Filmas scenārijs tapis, balstoties uz režisores bērnības atmiņām, un tās mērķis ir raisīt atmiņas 80. gadu bērnos un viņu vecākos, kā arī rosināt diskusijas starp paaudzēm – par Atmodas laika Latviju, par brīvību un par vasaru, pēc kuras viss bija citādi.

 

“Es ļoti ceru, ka pēc filmas noskatīšanās rosīsies dialogs starp paaudzēm – piemēram, kas bija Ļeņins, vai kā tas varēja būt, ka vienā dienā veikalā pēkšņi vairs nekā nebija? Tādas lietas es atstāju vecāku ziņā, un es ļoti ceru, ka vecāki ar bērniem pēc filmas parunās arī par vērtībām, kas bija svarīgas tolaik un kas, manuprāt, šobrīd ir vēl svarīgākas – par brīvību, par to, kā pieaugušie tajā laikā spēra soļus pretī neatkarībai, un par to, ka, ja tev kaut kas ir svarīgs – gan valstiskā, gan personiskā ziņā, tad par to ir jācīnās. Esmu aizkustināta par to, cik daudz cilvēku ieradās uz filmas pirmizrādi un to, kādas atsauksmes dzirdēju pēc tam. Ir sajūta, ka esmu sasniegusi mērķi un katrs apmeklētājs – gan liels, gan mazs šajā filmā atrada ko sev sirdī tuvu, tēmas, kuras apdomāt, pārdomāt un uzzināt no jauna,” stāsta Madara Dišlere.

Sākot ar šodienu filmu būs iespējams apskatīt 161 vietā visā Latvijā. Šovakar gaidāma pirmizrāde Rēzeknē, sestdien Cēsīs un Valmierā, bet nedēļas noslēgumā Ventspilī un Liepājā. Visās šajās pilsētās filmas apmeklētājiem būs arī iespējams satikt režisori un galvenās varones, uzdot jautājumus un iepazīties ar viņu atmiņām, iespaidiem un stāstiem.

Filmā “Paradīze 89” piedalās latviešu aktrises Baiba Broka un Guna Zariņa, kā arī aktieri Ivars Krasts, Kaspars Gods un operdziedātājs Nauris Puntulis. Galvenajās lomās filmā iejūtas skolnieces Magda Lote Auziņa, Marta Ģertrūde Auzāne, Evelīna Ozola un Līva Ločmele. Filma tapusi  filmu studijā “Tasse films” un to producējušas producentes Aija Bērziņa un Alise Ģelze. Filma ir Latvijas un Vācijas producentu kopražojums un viena no programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” filmām.

Madaras Dišleres filma ir ne vien nozīmīga Latvijas vēstures posma ekranizējums, bet arī būtisks veikums Latvijas kino – filma var lepoties ar skaitliski lielākajiem masu skatiem, kuru tapšanā, rekonstruējot “Baltijas ceļu”, piedalījušies vairāk nekā 700 dalībnieku. Tāpat veidojot filmu restaurēta Tautas frontes līdera Daiņa Īvāna leģendārā 1989.gada 23.augusta radio runa, kura nebija saglabājusies nevienā radio audio arhīvā.

Filma starptautisku pirmizrādi piedzīvos 21.martā bērnu un jauniešu filmu festivālā BUFF International Film Festival, kas kopš 1984.gada norisinās Zviedrijā, Malmē.

Saistītās tēmas: "Paradīze ‘89"Pirmizrāde

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube