Pēdējā mēneša laikā problēmas e-veselības darbībā ir pasliktinājušās, otrdien Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē sacīja Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja Agnese Ritene.

Reizē Ritene gan norādīja, ka Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāvji ir brīdinājuši par šādu gaidāmos situāciju. Viņa norādīja, ka, saskaroties ar to, ka sistēma nestrādā, aptiekāri arī nevar pacientiem pateikt, cik ilgi šī situācija turpināsies.

Kā norādīja Aptieku biedrības vadītāja, lai gan farmaceiti ir pacietīgi, šajā mēnesī situācija ar e-veselību ir “aizgājusi nekontrolētā” virzienā.

Reģionālās aptiekas farmaceite, Aptieku biedrības valdes locekle Aiga Zariņa norādīja, ka aptiekās katru dienu mēdz būt dramatiskas situācijas, kad pacienti ar lielām sāpēm netiek pie pretsāpju zālēm, jo nedarbojas e-veselības sistēma, kas ļautu veikt nepieciešamās darbības medikamentu izsniegšanai. Zariņa zinot par situācijām, kad iedzīvotāji uz aptieku brauc ar vienīgo pieejamo publisko transportu vai ir īpaši sarunājuši ar kaimiņiem, taču pie izrakstītā medikamenta netiek. Līdz ar to gan pacienti, gan farmaceiti ir nonākuši ķīlnieku lomā, pauda aptiekāre.

Ritene skaidroja, ka e-veselības problēmu dēļ izrakstīto papīra recepšu skaits ir palielinājies par 50%.

Savukārt NVD pārstāves norādīja, ka ir aicinājušas ģimenes ārstus pacientiem dot līdzi elektronisko izrakstu zāļu saņemšanai. Apakškomisijas sēdē gan no atsevišķiem klātesošajiem izskanēja viedoklis, ka tā nav likumīga kārtība.

Tāpat uz problēmām e-veselības sistēmā norādīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide, skaidrojot, ka pēdējās nedēļās gandrīz katru dienu ir konstatēti traucējumi e-veselībā. Viņa norādīja, ka par nepieciešamību e-veselības sistēmas sakārtošanā piesaistīt speciālistus ģimenes ārsti runā jau divus gadus, bet tikai pēdējo nedēļu laikā tas ir izdarīts.

Veide vērsa uzmanību, ka traucējumi sistēmas darbībā rada milzīgas problēmas aptiekās, jo ir nepieciešams sistēmā ievadīt receptes, lai varētu izsniegt medikamentus.

Veselības ministres Andas Čakšas (ZZS) biroja vadītājs Andrejs Panteļējevs (LZP) uzsvēra, ka pašlaik ir “skaidrs un gaišs politiskais uzstādījums”, ka pēc pusotra, diviem mēnešiem e-veselībai ir “jādarbojas nevainojami”.

NVD pārstāves arī norādīja uz vairākiem datiem, kas liecina, ka e-veselības sistēmā ir vērojami uzlabojumi.

Jau vēstīts, ka veselības ministre Čakša maija pirmajā pusē solīja, ka divu mēnešu laikā e-veselības sistēma kļūs par “palīgu, nevis šķērsli” mediķiem. Viņa aģentūrai LETA atzina, ka nav apmierināta ar to, kādā ātrumā e-veselības sistēma strādā, īpaši tāpēc, ka pagājuši jau četri mēneši, kopš e-veselības sistēmas obligātās lietošanas sākuma.

Vēlāk maija vidū ministre LTV “Rīta panorāmā” norādīja, ka galvenā kļūda esot atrasta vienā no e-veselības moduļiem, kas bremzējot visas sistēmas darbību.

Iepriekš arī no ģimenes ārstiem izskanējušas daudzas sūdzības par problēmām e-veselības darbībā.

 

Ziņas avots: LETA.

Saistītās tēmas: e-veselība

youtube icon
Abonēt youtube