Sākot ar 2018.gada 1.jūliju iedzīvotāji var izmantot iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumu par tāda nestrādājoša laulātā uzturēšanu, kura apgādībā ir bērns, informē Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Sabiedrisko attiecību daļas pārstāve Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa.

No šā gada 1.jūlija paplašināts personu loks, par kurām iedzīvotāju ienākuma nodokļa (nodokļa) maksātājs ir tiesīgs piemērot atvieglojumu par apgādībā esošām personām. Tas nodrošina lielāku finansiālu atbalstu ģimenēm, kurās viens no vecākiem izvēlas savu laiku veltīt bērna audzināšanai. Piemēram, ja tēvs strādā, un savā algas nodokļa grāmatiņā ir ierakstījis apgādībā bērnu, bet bērna mamma nestrādā un situācija atbilst kādam no likumā noteiktajiem kritērijiem, tad no 1.jūlija vīrs varēs izmantot nodokļa atvieglojumu par nestrādājošu laulāto, skaidro Augstkalne-Jaunbērziņa.

Turpinot: «Nodokļa atvieglojuma apmērs par vienu apgādājamo ir 200 eiro. Par šādu summu tiek palielināta ar nodokļiem neapliekamā algas daļa tam ģimenes loceklim, kura apgādībā atrodas nestrādājošais laulātais. Ar nodokli neapliekamā algas daļa tiek palielināta atbilstoši apgādājamo skaitam.»

Nodokļa atvieglojumu par nestrādājošu laulāto var piemērot noteiktos gadījumos:

– ja laulātā apgādībā ir bērns vecumā līdz trim gadiem ;

– ja laulātā apgādībā ir trīs vai vairāk bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, no kuriem vismaz viens ir jaunāks par septiņiem gadiem, kamēr bērns turpina izglītības iegūšanu ;

– ja laulātā apgādībā ir pieci bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, kamēr bērns turpina izglītības iegūšanu .

Lai saņemtu nodokļa atvieglojumus, apgādībā esošas personas ir jāreģistrē VID, veicot ierakstu savā elektroniskajā algas nodokļa grāmatiņā. Ierakstus ikviens var veikt pats – VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmas sadaļā Algas nodokļa grāmatiņa.

 

Ziņo: BNN

Saistītās tēmas: nodokļi

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube