Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā Latvijas Infektoloģijas centrs no 198 laboratorijā pārbaudītajām ērcēm 56 jeb 28,3% izrādījušās inficētas ar Laimas slimību izraisošajām baktērijām – borēlijām, stāsta slimnīcā.

Noņemto ērci gan nav iespējams pārbaudīt gan uz ērču encefalīta vīrusu, gan Laimas slimību izraisošajām borēlijām. Ir jāizvēlas, uz kuras slimības izraisītājiem kukaini pārbaudīt ir svarīgāk. «Ja cilvēks ir vakcinējies pret ērču encefalīta vīrusu un antivielu līmenis ir pietiekams, lai pasargātu no inficēšanās, ērci uz encefalīta vīrusu pārbaudīt nav nepieciešams,» pārliecināta Latvijas Infektoloģijas centra laboratorijas vadītāja Jeļena Storoženko.

Latvijas Infektoloģijas centra virsārste Velga Ķūse aicina pārlieku neuztraukties par ērču augsto inficētības līmeni ar borēlijām: «Ja cilvēkam piesūkusies ar borēlijām inficēta ērce, tas vēl nenozīmē, ka viņš noteikti saslims ar Laimas slimību. Tas, vai cilvēks saslims, atkarīgs no viņa imūnās sistēmas, organismā iekļuvušo borēliju daudzuma un citiem faktoriem.»

«Ja inficēto ērci salīdzinoši ātri pamana un uzmanīgi, to nesaspiežot, noņem, ir liela varbūtība, ka borēlijas cilvēka organismā nemaz nenonāk. Laimas slimību izraisošās baktērijas dzīvo kukaiņa zarnu traktā, tāpēc cilvēka organismā parasti nonāk tikai vairākas stundas vai pat dienas kopš ērces piesūkšanās,» skaidro daktere.

Ja iekodusī ērce izrādās inficēta ar borēlijām, ārstēšanu uzreiz neuzsāk, jo nav zināms, vai cilvēks saslims. Pacientam 30 dienas pēc ērces piesūkšanās brīža jāvēro, vai ērces koduma vietā neparādās Laimas slimībai raksturīgais sarkanais plankums ar gaišāku vidu. Ja tas izveidojies, nekavējoties jāvēršas pie ģimenes ārsta vai infektologa, kurš izrakstīs antibiotikas. «Laimas slimība ir pilnībā izārstējama,» mierina daktere Ķūse.

Parādoties sarkanajam plankumam, nav vajadzības veikt asinsanalīzi uz antivielām, lai Laimas slimību apstiprinātu, piekodina daktere Ķūse. Sārtais plankums parasti parādās vienu līdz divas nedēļas pēc ērces piesūkšanās, kad organismā vēl nav izveidojies tik liels daudzums antivielu, lai asinsanalīzē to varētu konstatēt. «Negatīvs rezultāts var samulsināt ne tikai pašu pacientu, bet arī ģimenes ārstu, liekot maldīgi domāt, ka cilvēkam tomēr nav Laimas slimības, bet kāda cita kaite,» skaidro Ķūse.

Viņa uzsver: «Sārtais plankums parādās aptuveni 60% Laimas slimības pacientu, tāpēc jāpievērš uzmanība arī citiem aizdomīgiem simptomiem. Laimas slimības izpausmes var būt arī paaugstināta temperatūra, nogurums, locītavu sāpes un jušanas traucējumi. Arī šādu simptomu gadījumā jāvēršas pie ārsta, noteikti pieminot ērces piesūkšanās faktu.»

Ziņo: BNN

Saistītās tēmas: ērceslaimas slimība

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube