«Baltijas valstu ekonomiku iepriekšējos gados atgūtie spēki šogad vājināsies. Tam par iemeslu kalpos gan iekšējie faktori, tostarp uzņēmumu konkurētspēja un kvalificēta darbaspēka trūkums, gan dažādi ārējie riski,» prognozē starptautiskā kredītrisku apdrošinātājs Coface, raksta ziņu portāls Baltic News Network (BNN).

Saskaņā ar Coface aplēsēm (Iekšzemes kopprodukts) IKP pieauguma apmēri visās trīs Baltijas valstīs šogad mazināsies, salīdzinot ar gadu iepriekš. «Attiecīgi Latvijā IKP izaugsme 2019.gadā gaidāma 3,1% apmērā, bet Lietuvā un Igaunijā 2,8%. Tā kā Baltijas valstis ir mazas atvērtās ekonomikas, starptautiskās tirdzniecības spriedzes palielināšanās var negatīvi ietekmēt valstu eksporta rādītājus. Lēnāka pasaules tirdzniecības dinamika un ekonomiskā attīstība Rietumeiropā var ietekmēt Baltiju gan tiešajās, gan netiešajās tirdzniecības attiecībās, ņemot vērā dažādu uzņēmumu iekļaušanos globālajās piegādes ķēdēs. Vienlaikus paaugstinātus riskus rada neskaidrība Brexit jautājumā, jo īpaši Latvijas un Lietuvas ekonomikām, kurās Apvienotā Karaliste ir svarīgāko eksporta galamērķu vidū.»

Tapat uzņēmums paredz, ka Latvijā turpinās hroniski samazināties ekonomiski aktīvo iedzīvotāju īpatsvars, ko veicinās kvalificēta darbaspēka, īpaši jauniešu, emigrācija un darbspējīgā vecuma iedzīvotāju skaita samazināšanās. «To, savukārt, nedaudz varētu kompensēt plānotā pensijas vecuma paaugstināšana par trim mēnešiem ik gadu, tādējādi laikā līdz 2025.gadam sasniedzot 65 gadu vecumu. Kokmateriālu, iekārtu un darbarīku, kā arī pārtikas produktu eksports uz pārējām Baltijas valstīm, Poliju un Vāciju, kas ir galvenie tirdzniecības partneri, turpinās augt, bet tikmēr eksports uz Krieviju turpinās izjust kaimiņvalsts pretsankciju sekas.»

Pilnu rakstu varat lasīt ŠEIT- BNN mājāslapa.

 

Ziņas avots: BNN

Saistītās tēmas: Baltijas valstisekonomika

youtube icon
Abonēt youtube