Foto: Unplash.com

Jau gandrīz mēnesi bāru un klubu industrija piedzīvo faktisku dīkstāvi, taču valdība atsakās par to uzņemties atbildību, Latvijas Bāru asociācija aicina valdību nekavējoties pieņemt skaidrus lēmumus par pieejamu atbalstu piespiedu dīkstāvē esošajai nozarei, kā arī skaidru turpmāku rīcību attiecībā uz ierobežojumiem.

“Vairāki tūkstoši darbinieku sēž bez darba, bez algas un arī bez dīkstāves pabalstiem vai citiem atbalsta mehānismiem,” pauž Latvijas Bāru asociācija.

Bārmeņi arī norāda – vakcinācijas aptvere šajā industrijā pārsniedz 95%, attiecīgi lielākā daļa bāru ir gatavi atsākt darbu “zaļajā režīmā” bez papildu ierobežojumiem.

Darba laiks līdz plkst. 21.00 nav pieņemams

“Dīkstāves atteikšana un bāru nozares vajadzību ignorēšana ir klaja necieņas izrādīšana pret visu industriju. Ir skaidrs, ka Saeimas un Ministru kabineta līmenī nav izpratnes par šīs uzņēmējdarbības specifiku. Plānotais atļautais darbalaiks līdz plkst. 21.00 faktiski nozīmē aizliegumu strādāt bāriem un klubiem ierastajā režīmā, vienlaikus tā ir valdības atbrīvošanās no atbildības – jo teorētiski jau strādāt nevienam nav liegts, attiecīgi nav nepieciešams arī lemt par atbalsta instrumentiem,” norāda Latvijas Bāru asociācijas pārstāvis Krišjānis Putniņš.

Viņš arī pauž, ka ir zināma robeža, pēc kuras pielāgošanās ārkārtējiem apstākļiem vairs nav iespējama. “Katra uzņēmuma telpas un biznesa modelis ir piemeklēts atbilstoši vajadzībām un iespējām. Samazinot uz pusi darba laiku vai klientu skaitu, uzņēmums var nonākt kritiskā situācijā. Tam ir iespējams pielāgoties un izdzīvot īsākā laika periodā. Taču, ja ierobežojumi tiek pastiprināti, neizbēgami bāri sāk strādāt ar zaudējumiem un vienā brīdī durvis aizslēdz uz visiem laikiem. Vai tas šobrīd ir nepieciešams Latvijas jau tā novājinātajai ekonomikai?” problemātiku iezīmē K.Putniņš.

Jāpārskata kritēriji kvalifikācijai valsts atbalstam

Nenoliedzot būtisko apgrozāmo līdzekļu grantu sniegto atbalstu bāru nozarei, bārmeņi rosina pārskatīt to piešķiršanas kritērijus.

“Apgrozījuma krituma vērtēšanai jāizvēlas citi kritēriji – piemēram, ja uzņēmums uzsācis saimniecisko darbību 2019.gadā, nākamajā gadā apgrozījuma pieaugums ir likumsakarīgs, bet tas nozīmē, ka vairs nekvalificējas granta saņemšanai. Savukārt pret 2020.gadu vērtēt apgrozījuma kritumu nav loģiski, jo jau pērnajā rudenī bāri un klubi strādāja ļoti ierobežotā režīmā. Tāpat vairāki bāri un klubi, paļaujoties uz valdības solījumu ļaut strādāt “zaļajā režīmā”, šo vasaru izmantoja, lai attīstītos tā rezultātā daļai uzņēmumu apgrozījums 2021.gada oktobrī pārsniedza 2019.gada oktobra rādītājus – attiecīgi, atkal nekvalificējas atbalstam. Aicinām piešķirt pabalstu, ja uzņēmums var uzrādīt kritumu tikai pret 2021.gada jūliju, augstu un septembri,” aicina K.Putniņš.

Izklaides industrijā vakcinācijas aptvere ir virs 95%

Apzinoties, ka epidemioloģiskā situācija joprojām nav stabila, izklaides industrijā strādājošie pēc valdības aicinājuma ļoti aktīvi vakcinējās, un šobrīd bāru un klubu darbinieku vakcinācijas aptvere ir virs 95%, norāda LBA valdes loceklis Oskars Ikstens.

“Valdības solījumi, ka “zaļais režīms” netiks ierobežots vakcinētajiem, nepiepildījās. Taču mēs sagaidām, ka valdība palīdzēs industrijai, kura līdz šim atbalstījusi nepieciešamos pasākumus, tostarp nodrošinājusi vakcinācijas aptveri tuvu maksimālajai,” uzsver O. Ikstens.

youtube icon
Abonēt youtube