Mēs esam sabiedrība, kas vērsta uz patēriņu – vairāk ražot, lai vairāk patērētu. Tas ir nebeidzams vāveres ritenis, kas – jo ātrāk skrien, jo ātrāk griežas. Un tagad pēkšņi izrādās, ka var iztikt bez izklaides, bez iepirkšanās drudža un bez tā patēriņa. Izrādās, ka cilvēkam vajag daudz mazāk nekā viņš patērē. Tas, ko es saucu par tādu nevajadzīgu dzīves čaumalu, mūsu eksistences čaumalu, tā tiek dīrāta nost. Cilvēks ierauga – ā, cik man maz vajag, lai izdzīvotu! Tā intervijā BNN par cerību, jēgu un baznīcas dzīves norisi ārkārtas situācijas laikā stāsta katoļu Baznīcas Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

Ar bomi pa pieri

«Ja agrāk cilvēki skrēja savās darīšanās un biznesā, esot aizņemti tikai ar naudas pelnīšanu un karjeras veidošanu un vēl visu ko, tad šodien, kad daudzas iespējas ir nogrieztas, cilvēks tā kā dabūja ar bomi pa pieri. Nācās apstāties,» stāsta arhibīskaps par to, ka cilvēkiem šobrīd ir daudz laika izvērtēt, kā viņi līdz šim dzīvojuši.

Viņš stāsta, ka šajā laikā cilvēka «vērtību skala tiek pozicionēta no jauna», jo cilvēks sāk skatīties, kas tad īsti notiek, un ierauga tādas realitātes dimensijas, kurām līdz šim nepiegrieza vērību.

Kā piemēru vērtību pārlūkošanai viņš min ģimenes, pavadīto laiku ar tām, sakot, ka neveltītajam laikam ģimenei šobrīd ir diezgan smagas sekas. «Līdz šim ģimene ir bijusi atstāta novārtā jeb nav bijusi prioritāte, jo katrs ir skrējis tikai pa saviem biznesiem un nav interesējies ne par saviem bērniem, ne par otro pusīti. Tad tagad, kad pēkšņi sanāk kopā, izrādās, ka viņi nevar paciest viens otru.»

Taču kopumā, runājot par atbalsta punktiem krīzes situācijās, Stankevičs norāda, ka visbiežāk tieši ģimene ir kā atbalsta vieta, kā ligzda, kurā cilvēks var izturēt krīzes laikus, un ka veselīgās ģimenes tagad ļoti novērtē to, ka šobrīd ir vairāk laika cits citam, kas dod ļoti pozitīvu impulsu, atspērienu, stiprinājumu.

Baznīcas uzdevums ir atgādināt, ka ne no maizes vien cilvēks dzīvo

Runājot par to, kas cilvēkiem šai laikā var palīdzēt, arhibīskaps norāda uz psiholoģiskā atbalsta jomu. «Es domāju, psihologiem un psihiatriem tagad rokas ir darba pilnas, jo tiek signalizēts par to, ka tad, kad cilvēkiem izklaides un ārējās darbības dimensija ir piegriezta, viņiem saasinās iekšējās problēmas.»

«Protams, psiholoģiskais līmenis – tas ir viens no līmeņiem. Taču ir vēl nākamais, kas ir garīgais līmenis – cilvēka pamatvērtības. Tas ir jēgas nepieciešamības dzīvē līmenis, un tā ir baznīcas misija mudināt cilvēkus aizdomāties par to, ka cilvēks nav tikai lieta un nav tikai starpcilvēcisko kontaktu, sabiedrības līmenis,» skaidro Stankevičs. «Cilvēks ir vēl kaut kas vairāk.»

Turpinot skaidrot Baznīcas uzdevumu, arhibīskaps tā arī pasaka: «Tas ir sagādāt diskomfortu cilvēkam, kurš dzīvo ilūzijās, un palīdzēt viņam atbrīvoties no tām. Pirmajā brīdī viņš to uztvers kā apdraudējumu, bet tad, kad viņš tiek vaļā, viņš ir pateicīgs par šo palīdzīgo roku.»

«Baznīcas uzdevums ir atgādināt, ka ne no maizes vien cilvēks dzīvo, ka cilvēks nav tikai miesa, viņam ir arī nemirstīga dvēsele, kuras kodols ir gars, kurš ir savienots kaut kur dziļumos ar Dievu, un ka, lai cilvēks varētu pilnvērtīgi dzīvot, viņš nedrīkst aizmirst par šo dimensiju un par komunikāciju ar dievišķo.»

Viņš arī vērtē, ka «diemžēl ar šo mūsdienu Rietumu sabiedrībai ir lielas problēmas, jo tiek mēģināts iestāstīt, ka zinātne, tehnoloģijas atrisinās visas problēmas un ka bez reliģijas var iztikt, jo Dieva eksistenci zinātne, redz, nevar konstatēt ar mēraparātu».

Krīze paver jaunas iespējas

Draudze vienmēr bijusi par to, ka cilvēki pulcējas kopā, lai būtu vienoti ticībā, dalītos tajā, taču nu tas nav iespējams ārkārtas situācijas dēļ. Uz jautājumu, kā tad baznīcai klājas šajā laikā, arhibīskaps nosaka: «Baznīca turpina pildīt savu misiju, neskatoties uz ierobežojumiem.»

Kā pozitīvu aspektu noteiktajiem ierobežojumiem Stankevičs min to, ka tas devis impulsu draudzēm attīstīties tehnoloģiski. Proti, tām jāizdomā, kā nodrošināt iespējas cilvēkiem piedalīties dievkalpojumos attālināti. Kā Pāvils Bībelē saka: «Tiem, kas mīl Dievu, visas lietas nāk par labu.» «Šī krīze – tā paver arī jaunas iespējas. Jeb drīzāk – tā mudina izrauties no mūsu ikdienas ritma un meklēt jaunas iespējas, kā aizsniegt cilvēkus,» norāda arhibīskaps.

Pilnu interviju lasiet ziņu portālā BNN.

Foto: Unsplash

Saistītās tēmas:

Komentāri 8

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
 • contractortwish saka:

  General specialist New York

  The duty of General construction New York is actually to move to the consumer the whole entire establishment in its entirety, and not such as individually conducted job. Of specific relevance is actually the part of the overall contractor during the big development of apartment house of household style, commercial complexes, industrial centers.

  [b][url=https://grandeurhillsgroup.com/]apartment renovation manhattan[/url];[/b]
  [u]Industrial structures.[/u]

  Today, the checklist of construction services includes different business interior design. An capitalist and a client can spend a lot of time-solving on all business issues. A additional reasonable answer is to delegate this job to General development NY.

 • Gregorymok saka:

  Созданная нами холдинг ГК СЛКСВ Азов проводит современным методом видеодиагностикутехнических систем, сетей хозяйственно-бытовой, сетей хоз. бытовых, инженерных систем, ливневой канализации и так далее.
  Видео/телеинспекция труб производится спец камерой, которая перемещается по трубам и подает вид на экран и одновременно делается видеозапись изображения.
  Эта видиодиагностика может дать возможность узнать эксплуатационное качество стенок и стыков трубопроводов, области нахождения свищей, различных трещин и иных недостатков, обнаружить засоры и посторонние предметы, незаконные врезки и так далее. Телеинспекция также имеет возможность быть использована и в случае приёма трубопроводов по окончании выполнения строительных работ, проведения ремонта.
  Самым большим преимуществом системы видеоинспекции является сегодня ее мобильность, простота подхода к трубам, а кроме того возможность получать видеоизображение внутренних частей различных труб.

  Наша отечественная объединение ГК ДСЗХ Сосновый Бор
  работает на предприятиях как индивидуальных так и муниципальных предприятиях.

  Очистка емкостного оборудования : [url=https://agvaya.ru]Телеметрия скважин[/url]

 • EROexhauts saka:

  The spa body to body invites visit one of the options massage techniques, is what we do. What is an french massage interested in everyone. classical massage it’s a craftsmanship of giving for enjoyment. You be surprised to that,what variety pleasure can experience from adopting massage. In spa salon balinese massage masseurs will make good private massage.

  How is it done, and is there something exotic? We will tell you all about him that you wanted to know |Our oriental massage is visited not only by men but also by women, and also by couples. You necessarily want to use is exactly what infinitely … Our intention this is to please you beautiful erotic nuru massage. Private approach to any your requirements and needs.

  The delightful women our the spa will give you an unforgettable experience. The spa salon is a place of rest and relaxation. This swedish massage, as in principle, and relaxation, affects on defined elements body, what helps you personally relax. Give your preference not just to one, but to two masseuses! Choose for yourself masseur by appearance, both professional and professional skills!

  Spa center in New York we recommend chic quarters with comfortable decoration. Data apartment help be you you are staying with us not attracting the attention of other customers.

  We have a showroom in NY. Girls Brianna –
  [url=https://sensual.manhattan-massage.com]sensual massage sexy[/url]

 • Glennalen saka:

  [b][url=https://www.cleaning-master.com]weekly cleaning[/url][/b]
  Service Cleaning Staten Island was created in 2012 with a clear task: to perform a highly professional cleaning services in friendly manner that is not only which not just delights and satisfies all ours client! With deep cleaning, our employees cleansing elements refrigerator in the house . Competent employees “Cleaning Service” always ready decide varied problem, associated with guidance order. You always can call in “Cleaning Service” – our employees to the conscience cope with the work of any volume. Our Created Cleaning the holding located give you any help and solve this a problem! Our firm we carry out cleaning services(MAIDS DOWNTOWN) exclusively by means of eco-means, they absolutely safe and not even litter environment atmosphere. This the specialized company Williamsburg presents large set service on cleaning, you left only to choose the right, appropriate to you type of cleaning, and contact to our company for professional help. In our the company hourly work employee. This a highly large cleaning , that will leave your family hearth spotless . Regardless on , moving you or not Clean Master can be there to help to bring your personal old or new house exemplary appearance.We have involved only qualified masters, having the required practical experience. CLEANING MASTER Bococa apply excellent, not harmful detergents and scouring materials, reliable, professional and high quality equipment.Our organization provides services for cleaning – professional (industrial) cleaning. Cleaning famous company Clinton Hill- carries out production activity on cleaning.

 • Glennalen saka:

  [b][url=https://www.cleaning-master.com]daily cleaning[/url][/b]
  Service Cleaning Staten Island was created in 2012 with a clear task: to perform a highly professional cleaning services in friendly manner that is not only which not just delights and satisfies all ours client! With deep cleaning, our employees cleansing elements refrigerator in the house . Competent employees “Cleaning Service” always ready decide varied problem, associated with guidance order. You always can call in “Cleaning Service” – our employees to the conscience cope with the work of any volume. Our Created Cleaning the holding located give you any help and solve this a problem! Our firm we carry out cleaning services(MAIDS DOWNTOWN) exclusively by means of eco-means, they absolutely safe and not even litter environment atmosphere. This the specialized company Williamsburg presents large set service on cleaning, you left only to choose the right, appropriate to you type of cleaning, and contact to our company for professional help. In our the company hourly work employee. This a highly large cleaning , that will leave your family hearth spotless . Regardless on , moving you or not Clean Master can be there to help to bring your personal old or new house exemplary appearance.We have involved only qualified masters, having the required practical experience. CLEANING MASTER Bococa apply excellent, not harmful detergents and scouring materials, reliable, professional and high quality equipment.Our organization provides services for cleaning – professional (industrial) cleaning. Cleaning famous company Clinton Hill- carries out production activity on cleaning.

 • Cindyoralk saka:

  Spring season cleansing is actually not only commonplace to eliminate dirt and filth. But our experts need to administer an review of winter season garments. Coming from excessive traits to eliminate, you need to have to well-maintained and also establish the storage. Throw away the trash as well as offer your own self one more pledge certainly not to conserve unneeded junk. Tidy the walls and roofs, wash the home windows, let the spring season into the house, drive off the inactivity.

  Cleaning in New York City – is the arrangement of concentrated companies for spring cleansing of facilities and also nearby places, and also maintaining cleanliness. The combo of premium work as well as economical prices is actually a unique function that identifies our cleaning business in the NJ cleaning services market.
  Our motto: ” The very best premium – affordable price!” and also you can be certain of that! In our company, extremely affordable costs for all types of cleaning services.
  We ensure you the regulation of qualified cleaning company at a high level. Professionals knowledgeably grasp the techniques of cleansing along with making use of contemporary state-of-the-art devices as well as specialized chemicals. With all this, the costs for our services are actually much less than the significant cleaning providers.

  Ordering such a solution as “Spring Cleaning” in our firm, you receive the possibility of top quality cleaning of the adjoining territory of your home. Our experts give cleansing where others may certainly not cope. Our company will certainly pertain to you even though you go to the some others end of the world and also carry out the cleansing at the highest degree. Only give us a call.

  My home cleaning services Upper West Side – [url=https://springcleaning.pro]spring cleaning[/url]

 • EROexhauts saka:

  The spa salon best calls visit one of the ways massage, is what we do. What is an grooming massage interested in everyone. nude massage is the art to give for bliss. You willsurprised to that,what ocean bliss can experience from adopting massage. In spa center wellness massage master of massage will make best tantric massage.

  How is it done, and is there something exotic? We will tell you all about him that you wanted to know |Our vacuum massage jars is visited not only by men but also by women, and also by couples. You want to rejoice only this infinitely … Our а task this is to please visitors marvelous erotic swedish massage. Separate approach to any your requirements and needs.

  The beautiful women our the spa center will give you an unforgettable experience. The salon is a place of rest and relaxation. This best massage, as in principle, and relaxation, influences on defined elements human body, this helps ladies sit back and relax. Stop your choice not on one masseuse, choose two girls! Choose for yourself massezha which likes, both professional and professional abilities!

  Our salon in NY we advise gorgeous Spa rooms with convenient interiordecoration. All of these apartment used be you you are staying with us secretly.

  Our showroom works in NY. Beauties Jada :
  [url=https://exotic.manhattan-massage.com]exotic massage salon[/url]

 • Williamkax saka:

  Мы ппредоставим любую запасную часть взжатый срок прямо к вам в дом магазин автозапчастей автомобилей – [url=https://autocomponent63.ru/]автозапчасти онлайн[/url].
  Кроме желания предоставить огромный ассортимент автомобильных аксессуаров, наша фирма постоянно работа ведется над возможностью легких и быстрых приобретений в представленном магазине. Из-за разнообразия размеров и вариантов машин каждой марки, сотрудники нашей фирмы придумали пошаговую систему заявки. Таковым способом, мы хотим избежать закупок и упущений неприемлимых автозапчастей.
  Сделаете заказ у нас запасные части и дополнительно получите скидку на следующий свой заказ!

youtube icon
Abonēt youtube