Mēs esam sabiedrība, kas vērsta uz patēriņu – vairāk ražot, lai vairāk patērētu. Tas ir nebeidzams vāveres ritenis, kas – jo ātrāk skrien, jo ātrāk griežas. Un tagad pēkšņi izrādās, ka var iztikt bez izklaides, bez iepirkšanās drudža un bez tā patēriņa. Izrādās, ka cilvēkam vajag daudz mazāk nekā viņš patērē. Tas, ko es saucu par tādu nevajadzīgu dzīves čaumalu, mūsu eksistences čaumalu, tā tiek dīrāta nost. Cilvēks ierauga – ā, cik man maz vajag, lai izdzīvotu! Tā intervijā BNN par cerību, jēgu un baznīcas dzīves norisi ārkārtas situācijas laikā stāsta katoļu Baznīcas Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

Ar bomi pa pieri

«Ja agrāk cilvēki skrēja savās darīšanās un biznesā, esot aizņemti tikai ar naudas pelnīšanu un karjeras veidošanu un vēl visu ko, tad šodien, kad daudzas iespējas ir nogrieztas, cilvēks tā kā dabūja ar bomi pa pieri. Nācās apstāties,» stāsta arhibīskaps par to, ka cilvēkiem šobrīd ir daudz laika izvērtēt, kā viņi līdz šim dzīvojuši.

Viņš stāsta, ka šajā laikā cilvēka «vērtību skala tiek pozicionēta no jauna», jo cilvēks sāk skatīties, kas tad īsti notiek, un ierauga tādas realitātes dimensijas, kurām līdz šim nepiegrieza vērību.

Kā piemēru vērtību pārlūkošanai viņš min ģimenes, pavadīto laiku ar tām, sakot, ka neveltītajam laikam ģimenei šobrīd ir diezgan smagas sekas. «Līdz šim ģimene ir bijusi atstāta novārtā jeb nav bijusi prioritāte, jo katrs ir skrējis tikai pa saviem biznesiem un nav interesējies ne par saviem bērniem, ne par otro pusīti. Tad tagad, kad pēkšņi sanāk kopā, izrādās, ka viņi nevar paciest viens otru.»

Taču kopumā, runājot par atbalsta punktiem krīzes situācijās, Stankevičs norāda, ka visbiežāk tieši ģimene ir kā atbalsta vieta, kā ligzda, kurā cilvēks var izturēt krīzes laikus, un ka veselīgās ģimenes tagad ļoti novērtē to, ka šobrīd ir vairāk laika cits citam, kas dod ļoti pozitīvu impulsu, atspērienu, stiprinājumu.

Baznīcas uzdevums ir atgādināt, ka ne no maizes vien cilvēks dzīvo

Runājot par to, kas cilvēkiem šai laikā var palīdzēt, arhibīskaps norāda uz psiholoģiskā atbalsta jomu. «Es domāju, psihologiem un psihiatriem tagad rokas ir darba pilnas, jo tiek signalizēts par to, ka tad, kad cilvēkiem izklaides un ārējās darbības dimensija ir piegriezta, viņiem saasinās iekšējās problēmas.»

«Protams, psiholoģiskais līmenis – tas ir viens no līmeņiem. Taču ir vēl nākamais, kas ir garīgais līmenis – cilvēka pamatvērtības. Tas ir jēgas nepieciešamības dzīvē līmenis, un tā ir baznīcas misija mudināt cilvēkus aizdomāties par to, ka cilvēks nav tikai lieta un nav tikai starpcilvēcisko kontaktu, sabiedrības līmenis,» skaidro Stankevičs. «Cilvēks ir vēl kaut kas vairāk.»

Turpinot skaidrot Baznīcas uzdevumu, arhibīskaps tā arī pasaka: «Tas ir sagādāt diskomfortu cilvēkam, kurš dzīvo ilūzijās, un palīdzēt viņam atbrīvoties no tām. Pirmajā brīdī viņš to uztvers kā apdraudējumu, bet tad, kad viņš tiek vaļā, viņš ir pateicīgs par šo palīdzīgo roku.»

«Baznīcas uzdevums ir atgādināt, ka ne no maizes vien cilvēks dzīvo, ka cilvēks nav tikai miesa, viņam ir arī nemirstīga dvēsele, kuras kodols ir gars, kurš ir savienots kaut kur dziļumos ar Dievu, un ka, lai cilvēks varētu pilnvērtīgi dzīvot, viņš nedrīkst aizmirst par šo dimensiju un par komunikāciju ar dievišķo.»

Viņš arī vērtē, ka «diemžēl ar šo mūsdienu Rietumu sabiedrībai ir lielas problēmas, jo tiek mēģināts iestāstīt, ka zinātne, tehnoloģijas atrisinās visas problēmas un ka bez reliģijas var iztikt, jo Dieva eksistenci zinātne, redz, nevar konstatēt ar mēraparātu».

Krīze paver jaunas iespējas

Draudze vienmēr bijusi par to, ka cilvēki pulcējas kopā, lai būtu vienoti ticībā, dalītos tajā, taču nu tas nav iespējams ārkārtas situācijas dēļ. Uz jautājumu, kā tad baznīcai klājas šajā laikā, arhibīskaps nosaka: «Baznīca turpina pildīt savu misiju, neskatoties uz ierobežojumiem.»

Kā pozitīvu aspektu noteiktajiem ierobežojumiem Stankevičs min to, ka tas devis impulsu draudzēm attīstīties tehnoloģiski. Proti, tām jāizdomā, kā nodrošināt iespējas cilvēkiem piedalīties dievkalpojumos attālināti. Kā Pāvils Bībelē saka: «Tiem, kas mīl Dievu, visas lietas nāk par labu.» «Šī krīze – tā paver arī jaunas iespējas. Jeb drīzāk – tā mudina izrauties no mūsu ikdienas ritma un meklēt jaunas iespējas, kā aizsniegt cilvēkus,» norāda arhibīskaps.

Pilnu interviju lasiet ziņu portālā BNN.

Foto: Unsplash

Saistītās tēmas:

Komentāri 3

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Draugiem.lv pase
 • Cindyoralk saka:

  Spring season cleansing is actually not only commonplace to eliminate dirt and filth. But our experts need to administer an review of winter season garments. Coming from excessive traits to eliminate, you need to have to well-maintained and also establish the storage. Throw away the trash as well as offer your own self one more pledge certainly not to conserve unneeded junk. Tidy the walls and roofs, wash the home windows, let the spring season into the house, drive off the inactivity.

  Cleaning in New York City – is the arrangement of concentrated companies for spring cleansing of facilities and also nearby places, and also maintaining cleanliness. The combo of premium work as well as economical prices is actually a unique function that identifies our cleaning business in the NJ cleaning services market.
  Our motto: ” The very best premium – affordable price!” and also you can be certain of that! In our company, extremely affordable costs for all types of cleaning services.
  We ensure you the regulation of qualified cleaning company at a high level. Professionals knowledgeably grasp the techniques of cleansing along with making use of contemporary state-of-the-art devices as well as specialized chemicals. With all this, the costs for our services are actually much less than the significant cleaning providers.

  Ordering such a solution as “Spring Cleaning” in our firm, you receive the possibility of top quality cleaning of the adjoining territory of your home. Our experts give cleansing where others may certainly not cope. Our company will certainly pertain to you even though you go to the some others end of the world and also carry out the cleansing at the highest degree. Only give us a call.

  My home cleaning services Upper West Side – [url=https://springcleaning.pro]spring cleaning[/url]

 • EROexhauts saka:

  The spa salon best calls visit one of the ways massage, is what we do. What is an grooming massage interested in everyone. nude massage is the art to give for bliss. You willsurprised to that,what ocean bliss can experience from adopting massage. In spa center wellness massage master of massage will make best tantric massage.

  How is it done, and is there something exotic? We will tell you all about him that you wanted to know |Our vacuum massage jars is visited not only by men but also by women, and also by couples. You want to rejoice only this infinitely … Our а task this is to please visitors marvelous erotic swedish massage. Separate approach to any your requirements and needs.

  The beautiful women our the spa center will give you an unforgettable experience. The salon is a place of rest and relaxation. This best massage, as in principle, and relaxation, influences on defined elements human body, this helps ladies sit back and relax. Stop your choice not on one masseuse, choose two girls! Choose for yourself massezha which likes, both professional and professional abilities!

  Our salon in NY we advise gorgeous Spa rooms with convenient interiordecoration. All of these apartment used be you you are staying with us secretly.

  Our showroom works in NY. Beauties Jada :
  [url=https://exotic.manhattan-massage.com]exotic massage salon[/url]

 • Williamkax saka:

  Мы ппредоставим любую запасную часть взжатый срок прямо к вам в дом магазин автозапчастей автомобилей – [url=https://autocomponent63.ru/]автозапчасти онлайн[/url].
  Кроме желания предоставить огромный ассортимент автомобильных аксессуаров, наша фирма постоянно работа ведется над возможностью легких и быстрых приобретений в представленном магазине. Из-за разнообразия размеров и вариантов машин каждой марки, сотрудники нашей фирмы придумали пошаговую систему заявки. Таковым способом, мы хотим избежать закупок и упущений неприемлимых автозапчастей.
  Сделаете заказ у нас запасные части и дополнительно получите скидку на следующий свой заказ!

youtube icon
Abonēt youtube