Šobrīd pieprasījums pēc hipotekārajiem kredītiem Latvijā ir atjaunojies pirms pandēmijas līmenī un pēdējās nedēļās pat pārsniedzis to. Taču Covid-19 dēļ noteiktie ierobežojumi arī nekustamo īpašumu tirgū ir ieviesuši jaunas tendences – īpaši pieaugusi interese par privātmāju iegādi, liecina Luminor bankas dati.

“Ārkārtas situācijas sākumposmā nekustamo īpašumu tirgū uz dažām nedēļām aktivitāte strauji saruka – daudzi darījumi tika piebremzēti, pircēji vēlējās nogaidīt un arī nekustamo īpašumu aģentu darbs klātienē apstājās. Taču jau aprīļa beigās interese par hipotekārajiem kredītiem īpašumu iegādei pakāpeniski atjaunojās, un maijā tā jau pārsniedza pirms pandēmijas līmeni – šobrīd ik nedēļu saņemam vairāk nekā 300 pieteikumus hipotekārajiem kredītiem,” stāsta Ingūna Krieva, Luminor mājokļu kreditēšanas eksperte.

Turpinot viņa saka, ka lielākās klientu grupas, kam tiek piešķirti aizdevumi mājokļa iegādei, ir jaunās ģimenes, cilvēki vecumā no 30 līdz 35 gadiem (34%), jaunie speciālisti vecumā no 26 līdz 30 gadiem (17%) un pieredzējuši eksperti vecumā no 35 līdz 45 gadiem, kas vēlas uzlabot dzīves apstākļus (14-15%).

Cilvēki vēlas iegādāties īpašumus, kas atrodas tuvāk dabai, un domā par to, lai mājoklī būtu iespēja iekārtot darba vietu

Bankas dati liecina, ka aprīlī un maijā par 12% pieaudzis privātmāju iegādei izsniegto kredītu skaits, kā arī palielinājusies Pierīgā pārdoto īpašumu proporcija. “Redzam, ka klienti vairāk interesējas par īpašumiem ārpus Rīgas un ar apzaļumošanas teritoriju jeb dārzu – cilvēki vēlas iegādāties vasarnīcas vai dārza mājas Pierīgā, tostarp atjaunojamus īpašumus. Arī ģimenes, kas meklē jaunu mājokli, šobrīd vairāk izvērtē alternatīvas dzīvošanai pilsētas dzīvoklī un drīzāk dod priekšroku dvīņu vai rindu mājām Pierīgā ar nelielu piemājas teritoriju. Šāda veida īpašumiem vērojams liels pieprasījums, taču piedāvājums diemžēl nav pietiekams,” par tendencēm norāda I. Krieva.

Izvēloties jaunu mājokli, daudzi šobrīd apsver, lai tajā būtu iespēja iekārtot darba vietu, taču papildu kvadrātmetri nozīmē arī papildu izmaksas. Līdz ar to visbiežāk mājokļus ar atsevišķu darba telpu izvēlas tie cilvēki, kas pilnībā pārgājuši uz attālinātu strādāšanu un var atļauties papildu istabu. Tikmēr lielākā daļa meklē veidus, kā iekārtot atsevišķu darba vietu esošajās telpās, izvēloties viegli pielāgojamas mēbeles un aprīkojumu.

Teju visu īpašuma iegādes procesu iespējams nokārtot attālināti

Luminor eksperte stāsta, ka šobrīd teju visu īpašuma iegādes procesu iespējams nokārtot attālināti, izmantojot digitālās iespējas – sākot ar video konsultāciju ar banku, kam seko elektroniska dokumentu parakstīšana, video vizīte pie notāra un visbeidzot attālināta dokumentu iesniegšana zemesgrāmatā.

Foto: Unplash.com

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube