Veselības ministrija aicina ikvienu būt saprotošam un izvērtēt nepieciešamību veikt COVID-19 testu. Ņemot vērā lielo interesei par COVID-19 testiem un laboratoriju kapacitāti, šobrīd ir izveidojušās ilgas gaidīšanas rindas uz COVID-19 testēšanu.

“Vēršamies pie sabiedrības, skaidrojot, ka vispirms prioritāri ir jānodrošina testēšana cilvēkiem, kuriem ir saslimšanas simptomi vai ārsta rekomendācija veikt testu. Lai nodrošinātu plašākas testa veikšanas iespējas tiks turpināta arī mērķtiecīga testēšana ar siekalu paraugiem. Taču tāpat kā līdz šim siekalu testu pielietojumu kādā iestādē vai pašvaldībā noteiks SPKC epidemiologi, balstoties uz epidemioloģisko situāciju. Uz siekalu testiem cilvēki nevar pieteikties paši,” uzsver Veselības ministrija.

Izvērtē, vai tests tiešām ir nepieciešams

Pieaugot Covid-19 saslimstībai Latvijā, strauji pieaudzis arī cilvēku skaits, kas vēlas veikt COVID-19 testu, kā rezultātā ir izveidojies ilgs gaidīšanas laiks, kas vietām pārsniedz pat nedēļu. Lai savlaicīgu testēšanu būtu iespējams nodrošināt prioritārajām grupām, piemēram, cilvēkiem, kuriem ir saslimšanas simptomi, SPKC noteiktām kontaktpersonām, personām, kurām tests jāveic pirms operācijas, ministrija aicina cilvēkus būt saprotošiem un objektīvi izvērtēt testa nepieciešamību.

Covid-19 tests šobrīd būtu prioritāri jāveic:

· personām, kurām to ir nozīmējis ārsts, izvērtējot slimības simptomus un veselība stāvokli, inficēšanās riskus, tai skaitā kontaktu ar Covid-19 slimnieku, nepieciešamību saņemt medicīnas pakalpojumus. Tāpat prioritāri tests būtu jāveic cilvēkiem, kuriem ir saslimšanas simptomi.

Līdz ar to Veselības ministrija aicina ikvienu izvērtēt testēšanas nepieciešamību, ja nav saslimšanas simptomu, nav bijusi saskarsme ar Covid-19 slimu personu un testēšanu NAV ieteicis ārsts.

Vienlaikus ministrijā ziņo, ka tiek strādāts kopā ar laboratorisko pakalpojumu sniedzējiem, lai paplašinātu testēšanas apjomu un COVID-19 testus būtu iespējams veikt ātrāk.

Šobrīd ir rasts risinājums, ka jau no 7.oktobra, būs atvērti divi papildu testēšanas punkti – viens Rīgā (Linezera ielā 3), otrs uz 3 dienām Valmierā (Čempionu ielā 1). Līdz ar to tālruņa 8303 operatori cilvēkus pierakstīs arī uz šiem punktiem. Tāpat papildu piesaistīts Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR”, kas arī savā punktā Rīgā nodrošinās analīžu pieņemšanu.

Siekalu testus organizē epidemiologi

Siekalu testus arī turpmāk izmantos mērķtiecīgi sabiedrības grupu testēšanai (skrīningam) konkrētās vietās, taču jāuzsver, ka šo nepieciešamību nosaka SPKC, izvērtējot epidemioloģisko situāciju, savukārt pašu testēšanu pēc SPKC pasūtījuma veic E.Gulbja laboratorija. Tas nozīmē, ka ir jābūt epidemioloģiskam pamatam, lai veiktu siekalu testēšanu kādā vietā. Līdz ar to uz siekalu testiem nevar pieteikties, zvanot uz tālruņa numuru 8303.

Kā pieteikties laboratoriskajam COVID-19 testam?

Lai pieteiktos uz Covid-19 testu, šobrīd var izmantot vairākas iespējas:

· zvanot pa tālruni 8303 (darba dienās: 8.00-20.00, sestdienās un svētku dienās: 9.00-15.00, svētdienās: 9.00-12.00). Zvanot pa šo tālruni, netiek sniegtas nekāda veida konsultācijas – personu tikai pieraksta uz testa veikšanu; · rakstot uz Centrālās laboratorijas e-pastu analizes@laboratorija.lv (pēc tam Jums atzvanīs, lai veiktu pierakstu); · autorizējoties E. Gulbja laboratorijas mājas lapā vai zvanot 67801112.

Tāpat jāatgādina vienotais bezmaksas izziņu tālrunis par COVID-19 jautājumiem ir 8345 (sniedz konsultācijas visu diennakti).

Covid-19 informatīvais tālrunis ir 67387661 (darba dienās no 9.30 – 17.00). Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti sniegs atbildes uz iedzīvotāju jautājumiem un ieteiks – kā rīkoties, lai mazinātu vīrusa izplatības riskus.

Savukārt uzzināt Covid-19 izmeklējumu rezultātus iespējams skatīt portālā e-veselība, Datamed.lv, vai, zvanot uz Nacionālā Veselības dienesta informatīvo tālruni 80001234 (darba laikā no pirmdienas līdz ceturtdienai no plkst. 8.30 līdz 17.00, bet piektdienās no plkst. 8.30 līdz 15.00.)

Foto: Unplash.com

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube