Pirms vairāk nekā 15 gadiem, pievienojoties Eiropas Savienībai (ES) un vēlāk eirozonai, daudziem darba meklētājiem pavērās jaunas darba iespējas citās valstīs. Sākotnēji liels uzsvars tika likts uz visiem pieejamās informācijas un komunikācijas nodrošināšanu, lai cilvēki, dodoties strādāt ārpus Latvijas, ir zinoši par savām tiesībām un pienākumiem izvēlētajā mītnes valstī,” stāsta Evita Simsone, Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) direktore. 

Gadiem ejot, arvien vairāk darba meklētāju izrādīja vēlmi atgriezties Latvijā. Tā, piemēram, salīdzinot ar laika periodu pirms 2010.gada, 2019.gadā vairāk nekā 68% no visiem darba meklētājiem, kas saņēma EURES konsultācijas, izrādījuši vēlmi strādāt Latvijā. Tā ir ļoti iepriecinoša ziņa, jo apliecina, ka arvien vairāk darbspējīgo tautiešu novērtē Latvijas valsti kā perspektīvu vietu, kur dzīvot un veidot savu karjeru.

Digitalizācija pavērš arvien jaunas iespējas darbinieku piesaistē

“Domāju, ka gan pandēmijas, gan arvien pieaugošās digitalizācijas ietekmē, darba ņēmējiem ārvalstīs ir arvien lielākas iespējas meklēt darbu Latvijā, kas ne vienmēr var nozīmēt fizisku pārcelšanos uz Latviju. Redzam arvien vairāk progresīvu uzņēmumu un iestāžu, kas daļēji vai pilnībā savu darbu organizē attālināti,” piebilst E. Simsone.

Vienlaikus NVA pārstāve atzīme, ka to, cik veiksmīgi valsts varēs piesaistīt talantus – gan aizbraukušos latviešus, gan ārvalstu talantus, ir atkarīgs no daudziem faktoriem – savstarpēja institūciju sadarbība, kā arī sadarbība valsts iestādēm un privātā sektora uzņēmumiem, ir kritiski svarīga, lai nodrošinātu gan atbilstošu un konkurētspējīgu piedāvājumu, gan nepieciešamo praktisko atbalstu. “Tieši tikpat svarīga loma ir arī regulārai un skaidrai komunikācijai – gan par visām iespējām, gan procesu kā tādu.”

Jāmin, ka kopš 2004.gada, Latvijai iestājoties ES, NVA uzsāka aktīvu darbu Eiropas nodarbinātības dienestu tīklā (EURES), sniedzot informatīvu un praktisku atbalstu par darba un dzīves apstākļiem Eiropas Savienībā un Eiropas Ekonomikas zonā.  15 gadu laikā EURES Latvijā snieguši teju 200 tūkstošus konsultāciju, organizēti vairāk nekā 300 remigrācijas iniciatīvām veltīti pasākumi, kā arī veidota cieša sadarbība ar diasporu, Latvijas Republikas vēstniecību un saistīto institūciju pārstāvjiem.

Lai vērstu uzmanību šiem jautājumiem un akcentētu Nodarbinātības valsts aģentūras darbību Eiropas nodarbinātības dienestu tīklā (EURES), 13.oktobrī no pulksten 10.00 līdz 14.00 kopā ar valsts un privātā sektora pārstāvjiem tiks rīkota konference – diskusija “Kā atgriezt aizbraukušos Latvijas talantus?”.

Pasākuma norisei būs iespējams sekot tiešsaistē Nodarbinātības valsts aģentūras Facebook lapā: https://www.facebook.com/Nodarbinatiba

Foto: Unplash.com

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube