Foto: Unplash.com/ attēlam ir ilustratīva nozīme

Pamešana novārtā ir izplatītākais pāridarījumu veids pret bērnu, ko pamana speciālisti. Tā kā svētku nedēļās Latvijā ģimeņu sociālie kontakti ir ierobežoti, finansiālā un emocionālā spriedze pieaug, bet alkohola pieejamībai šķēršļu nav, tiesībsargājošās iestādes un nevalstiskā organizācija “Centrs Dardedze” aicina sabiedrību būt īpaši vērīgiem un ziņot par bērnu pamešanas novārtā pazīmēm, jo līdzcilvēku rīcība var kādam bērnam glābt dzīvību.

Speciālisti norāda, ka pēdējos gados notikušās traģēdijas atgādina, ka īpaši bīstama vecāku nerūpēšanās ir attiecībā uz zīdaiņiem un pavisam maziem bērniem, jo nopietnas sekas pamešanai novārtā var iestāties ļoti ātri. Tāpat mazu bērnu veselību un dzīvību var apdraudēt klaiņošana bez pieaugušo uzraudzības. Nedrošas situācijas izraisa arī citu bērnu iesaistīšana jaunāko pieskatīšanā, ko likums atļauj darīt tikai no 13 gadu vecuma.

Biežākās pamešanas novārtā pazīmes ir nepietiekams vai bērna vecumam neatbilstošs uzturs, zīdaiņiem netiek mainītas autiņbiksītes, bērnu apģērbs nav atbilstošs laika apstākļiem, kā arī aprūpētāji nereaģē uz bērna raudāšanu un ilgstoši atstāj bērnu vienu pašu. Bērnu veselību var apdraudēt arī pārāk aukstas telpas un telpu sadūmojums, nekārtība, netīrība un bērnam bīstama apkārtējā vide – pieejamas elektrības ierīces, vadi un atvērta uguns. Sekas uz bērna psihisko stāvokli atstāj arī draudīga un biedējoša emocionālā situācija – piemēram, piedzērušies un bļaujoši pieaugušie.

Valsts policijas sniegtā informācija liecina, ka laika posmā no 1.janvāra līdz 21.decembrim 2019.gadā tika reģistrēti 1016 gadījumi, kad konstatēts, ka netiek pildīti bērnu aprūpes pienākumi, un šajā periodā 2020.gadā – 985 gadījumi.

Jāatceras, ka pandēmijas ietekmē ģimenes un bērni ir bijuši “mazāk redzami” līdzcilvēkiem, skolotājiem un citiem speciālistiem, tāpēc ir lielāka varbūtība, ka pāridarījums nenonāk atklātībā.

Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas vecākā inspektore Olga Podžuna stāsta: “Analizējot notikumus gan par fizisko, gan emocionālo vardarbību pret bērniem, būtiski iezīmējas viens faktors – vecāku atrašanās alkohola reibumā. Ja salīdzina ar pagājušo gadu, 2020.gadā reģistrēti 460 gadījumi, kad vecāki atradušies alkohola reibumā, bet pērn – 388. Tātad to skaits ir pieaudzis par 72 gadījumiem.”

Savukārt Rīgas pašvaldības policijas dati liecina, ka šogad ievērojami pieaudzis to gadījumu skaits, kad policijai nepieciešams nepilngadīgo nogādāt drošā vidē – ja pērn bija 113 tādi gadījumi, tad šogad gadījumu skaits jau pārsniedz 170, tātad gandrīz uz pusi vairāk nekā pērn. Savukārt to gadījumu skaits, kad nepieciešams bērnu šķirt no ģimenes, salīdzinot ar 2019.gadu, palicis gandrīz nemainīgs – aptuveni 50 gadījumi.

Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis aicina aizdomu gadījumā vadīties pēc principa –

labāk vienreiz lieki izsaukt policiju, nekā neizsaukt vispār.

Proti, bieži bērnam bīstami apstākļi ģimenēs tiek konstatēti izsaukumos, kuros iedzīvotāji vienkārši ziņo par bērna raudām vai kliegšanu aiz sienas. Tajā brīdī izsaucējs nezina, kādi ir apstākļi, taču rīkojas atbildīgi un nolemj tomēr ziņot policijai. Ja izrādīsies, ka bērns raudājis, piemēram, zobu sāpju dēļ, neviens izsaucējam nepārmetīs. Taču, ja izsaukums palīdzēs atklāt pārkāpumu, tad būs palīdzēts bērnam, par kuru citādi policija, iespējams, uzzinātu, kad jau būtu negatīvas sekas.

“Daļa vecāku, iespējams, šogad jūtas nomākti un nedroši par savu nākotni – pieaugot spriedzei, aug arī alkohola patēriņš un vardarbības riski. Citkārt ģimeņu ciemošanās ar draugiem un radiem zināmā mērā varēja pildīt arī sociālās kontroles funkciju – ja kāds vecāks vai aprūpētājs ar saviem pienākumiem netika galā, bija citas acis, kas varēja iesaistīties. Šobrīd esam katrs pats par sevi. Līdz ar to liela nozīme ir kaimiņu vērībai – ja ģimenē ar bērniem dzirdama ilgstoša bērnu raudāšana, varam iejūtīgi painteresēties par notiekošo,” uzsver “Centrs Dardedze” valdes locekle Laila Balode.

Turpinot viņa saka: “Ja ir pazīmes par mazu bērnu pieskatīšanu lielā alkohola reibumā, labāk izsaukt policiju. Uz ielas, savukārt, nevajadzētu atstāt bez ievērības nepieskatītus pirmsskolas vecuma bērnus. Labāk tomēr lieku reizi paziņot policijai par nelāgām aizdomām, nekā pēc tam secināt, ka ir jau par vēlu.”

Rūpējoties par bērnu drošību, svarīga ir visas sabiedrības iesaiste, tāpēc tiesībsargājošās iestādes un “Centrs Dardedze” aicina iedzīvotājus nebūt vienaldzīgiem.

Pamanot, ka kāds bērns ir bīstamā situācijā vai netiek pienācīgi aprūpēts, nekavējoties jāzvana policijai pa tālruņa numuru 110.

youtube icon
Abonēt youtube