Foto: Unplash.com

Lai arī šogad nenotiks plaši publiski pasākumi un uguņošanas, tomēr, iespējams, mājsaimniecībās gadumijas svinībās tiks izmantoti pirotehniskie izstrādājumi. Lai Jaungada svinības neaizēnotu liekas rūpes un raizes, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina iedzīvotājus neaizmirst par drošību.

Jāmin, ka aizvadītajā gadumijā pēc pusnakts VUGD saņēma astoņus izsaukumus uz maznozīmīgiem ugunsgrēkiem, kas bija saistīti ar pirotehnisko izstrādājumu lietošanu. Izlietotas pirotehnikas kastes bija izraisījušas atkritumu konteineru aizdegšanos, bet vienā gadījumā – radīja sadūmojumu kāpņu telpā.

Svētku svinētāji nereti bagātina svinības ar krāšņu un krāsainu salūtu, tomēr pirotehnisko izstrādājumu lietošanas noteikumu pārkāpšana un pārgalvība var svētku sagaidīšanu pārvērst traģēdijā.

Ja svētkos plānojat lietot pirotehniskos izstrādājumus, atcerieties:

• pirms svētkiem atbrīvojiet māju balkonu un/vai pagalmu no degtspējīgiem priekšmetiem, jo izšautā raķete vai nevērīgi izmestais izsmēķis var nokrist uz balkona vai pagalmā un izraisīt ugunsgrēku;

• pirotehnikai jābūt iegādātai tikai sertificētā tirdzniecības vietā;

• pirms pirotehnikas lietošanas rūpīgi izlasiet lietošanas pamācību, to ievērojiet un neskaidrību gadījumā konsultējieties ar speciālistu;

• pirms pirotehnikas raķešu palaišanas novietojiet tās uz stabilas virsmas, lai tās neapgāztos un gadījumā, ja pirotehnikas raķetes nav nostrādājušas, tās atkārtoti neaizdedziniet;

• parūpējies par atbilstošu atdzisušu izlietoto pirotehnisko izstrādājumu utilizēšanu!

Uguņošana viskrāšņāk izskatās no droša attāluma

Gadījumā, ja dodaties vērot salūtu, centieties atrasties drošā attālumā no pirotehnisko izstrādājumu palaišanas vietas, jo tā varat pasargāt sevi no smagām apdeguma traumām pirotehnisko izstrādājumu iedarbināšanas procesā radušās kļūmes dēļ, uzsver VUGD pārstāvji.

Tāpat pirms svētkiem jāpārrunā drošības jautājumus ar bērniem.

VUGD atgādina, ka bērniem nav atļauts lietot pirotehniskos izstrādājumus, tāpēc “nepieļaujiet pirotehnikas nonākšanu bērnu rokās!”

“Pirms svētkiem pārrunājiet ar bērniem drošības jautājumus un pareizu rīcību dažādās situācijās. Kopā atkārtojiet, kuros gadījumos ir jāzvana uz 112, kāda informācija jāsniedz piezvanot un kā jārīkojas, ja notikusi nelaime, bet nav pieejams telefons,” iesaka VUGD pārstāvji.

Jāatceras – ja tomēr notikusi nelaime un ir nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, nekavējoties zvaniet uz tālruņa numuru 112!

youtube icon
Abonēt youtube