Foto: Unplash.com/Attēlam ir ilustratīva nozīme

Laikā, kad ceļošana ir ierobežota, bet pavasaris jau ir klāt – ar vilinājumu daļa iedzīvotāju sāk domāt par vasaras atvaļinājumiem, tāpēc ir īstais laiks nodoties atpūtas plānošanai. Šoreiz svarīgs ir ne tikai gala mērķis, bet arī pats veids, kā nokļūt galapunktā, lai spētu pasargāt gan sevi, gan citus.

Zemāk apskatīsim drošības pasākumus, kuri ir jāņem vērā ceļojot pa jūru, sauszemi un gaisu.

Ceļošana ar prāmi

Lielākais pasažieru pārvadātājs Baltijas valstīts DFDS ieviesis divu līmeņu drošības pasākumus, lai nodrošinātu maksimālu pasažieru aizsardzību pret Covid-19 izraisīto vīrusu – gan pasažieriem pirms ceļošanas, dodoties uz prāmja, gan esot uz prāmja.

Uzņēmums, sadarbojoties ar medicīnas iestādēm Igaunijā un Lietuvā, Paldiski un Klaipēdas ostās izveidojis antigēnu jeb ātro Covid-19 testu centrus, kurus var izmantot ne tikai pasažieri, bet arī apkārtnes iedzīvotāji. Tādā veidā palīdzot ceļotājiem izpildīt, piemēram, Zviedrijas prasības un uzradīt negatīvu Covid-19 testu, kas veikts ne vēlāk kā 48 stundas pirms ieceļošanas valstī.

“Mēs redzam salīdzinoši lielu interesi par Covid-19 testiem pasažieru termināļos,” stāsta DFDS komunikācijas vadītājs Baltijas valstīs Vaidas Klumbys. “Vidēji katru nedēļu šādu pakalpojumu izmanto ap 200 cilvēku, arī pasažieri no Latvijas, kuriem nav bijusi iespēja vai laiks veikt testu iepriekš. Ceļotāji atzīst, ka ātro testu pieejamība atvieglo jau tā izaicinošo ceļošanas plānošanu.”

Esot uz prāmja, visiem darbiniekam ir paredzētas sejas maskas (papildu tam, virtuves strādniekiem ir jāizmanto arī cimdi, gatavojot ēdienu). Piemēram, uz Patria Seaways prāmja, kas dodas no Paldiski Igaunijā uz Kapelskāri Zviedrijā, ēdienu pasniedz personāls, savukārt uz Sirena Seaways prāmja maršrutā Klaipēda – Karlšama – Klaipēda ēdiens tiek piedāvāts pēc bufetes principa, taču visiem pasažieriem ir jāizmanto cimdi. Tāpat ir iespējams arī izvēlēties maltīti ieturēt savā kajītē. Uzņēmums arī nodrošina kajīšu un klāja dezinfekciju pēc katra brauciena un aicina pasažierus pavadīt pēc iespējas vairāk laika vai nu personīgajā kajītē vai arī uz prāmja klāja, svaigā gaisā.

“Pašlaik svarīgākais aspekts ceļojot, ir drošība, tāpēc prāmis, iespējams, ir drošākā izvēle, jo pasažieris ierodas uz prāmja ar savu personīgo auto; ceļojuma laikā ir iespēja maltīti ieturēt kajītē un to nepamest visu brauciena laiku un nonākt gala mērķī joprojām “drošajā burbulī – personīgajā auto,” secina Klumbys.

Ceļošana ar autobusu

Ceļojot ar autobusu, līdzīgi kā ceļojumā ar prāmi, pasažieriem ir jānoskaidro iepriekš, kādas ir gala mērķa valsts prasības attiecībā uz Covid-19, un attiecīgi ir jānodrošinās ar Covid-19 negatīvu testu (testēšana gan nav iespējama Rīgas starptautiskajā autoostā).

Pašos autobusos, pēc jaunākās pieejamās publikās informācijas no vairākām pārvadātāju mājas lapām, arī ir ieviestas izmaiņas: pasažieriem ir jālieto aizsargmaskas visa ceļojumu laikā; autobusos tiek regulēta pasažieru iekāpšanas/izkāpšanas plūsmas; ir limitēts cilvēku daudzums (pasažieriem ir iespēja arī iegādāties blakus esošo sēdvietu ar īpašām atlaidēm); tiek nodrošināta regulāra mitrā autobusu tīrīšana un pasažieri tiek aicināti biļetes iegādāties internetā un/vai maksājumus autobusā veikt ar maksājuma karti.

Ceļošana ar lidmašīnu

Savukārt, ja izvēlaties ceļot ar aviotransportu, ir jārēķinās ar vairākām izmaiņām, kas veiktas, lai nodrošināti pasažieru drošību. Pašlaik Rīgas starptautiskās lidostas telpās ir atļauts uzturēties tikai aizsargmaskās, kā arī ieeja izlidošanai paredzētās zonās ir paredzēta tikai pasažieriem ar ceļošanai derīgu biļeti un dokumentiem (tātad, ceļotāju pavadītāji nedrīkst uzturēties lidostas telpās).

Tāpat ir jābūt gataviem uzrādīt papildu nepieciešamos dokumentus, jo tiek pārbaudīta ne tikai ceļošanas dokumentu, bet arī citu apliecinājumu un dokumentu esamība saskaņā ar galamērķa valsts un aviokompānijas izvirzītajām prasībām.

Ir jāpatur prātā, ka lidostā arī tiek veikti temperatūras mērījumi, lai ievērotu to aviokompāniju prasības, kuras noteikušas aizliegumu pasažieriem ar noteiktu temperatūru iekāpt gaisa kuģī.

Piemēram, airBaltic gaisa kuģos netiek atļauta iekāpšana pasažieriem, kuru ķermeņa temperatūra pārsniedz 37,8 grādus. Līdzīgi kā Paldiski un Klaipēdas pasažieru termināļos, arī lidostā Rīga ir pieeja Covid-19 testu veikšana pasažieriem un lidostas darbiniekiem.

Lai arī kādu transporta viedu ceļotāji izvēlētos – jūras, sauszemes vai aviotransportu – svarīgākais ir sekot līdzi jaunākajai informācijai par drošības līdzekļiem gan izceļojot no Latvijas, gan iepazīties laicīgi kādi drošības mēri būs jāievēro atgriežoties.

Informāciju sagatavoja lielākais pasažieru pārvadātājs Baltijas valstīts DFDS.

youtube icon
Abonēt youtube