Foto: Pexels

Trešdien, 1.septembrī, skolas izglītības procesu atsāks klātienē. Lai tas varētu droši notikt, 23.augustā izglītības iestādēs sākās līdz šim apjomīgākā vienlaikus veiktā testēšana. Gaidot jauno mācību gadu, daži jautājumi “karājas” gaisā, tāpēc  Veselības ministrija atbild par būtisko.

Vienlaikus Veselības ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija atvainojas ikvienai skolai, vecākam un bērnam, kas saskārušies ar problēmām skrīninga testu veikšanas dēļ.

Nodarbinātie un skolēni pamatizglītības un vidējās izglītības pakāpē var piedalīties ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, vai ar negatīvu Covid-19 testu.  Zemāk atradīsiet atbildes uz jautājumiem, kā vecākiem un bērniem rīkoties situācijā, ja tests nav veikts, testēšana vēl nav notikusi vai nav vēl saņemta atbilde.

1) Skolēns testu ir nodevis, bet vēl nav saņemta atbilde

Laboratorijas primāri informē izglītības iestādes par pozitīvo testu rezultātiem. Ja izglītības iestādes darbinieku un izglītojamo testēšanā nav konstatēti pozitīvi Covid-19 testi, tad laboratorija informē izglītības iestādi par faktu, ka laboratorijas testētajā izglītojamo grupā nav konstatēts neviens inficēšanās gadījums ar SARS CoV-2. Tādā gadījumā izglītības iestāde uzskata, ka personas, kuras saskaņā ar reģistrāciju ir nodevušas testus testēšanas dienā, nav inficētas un var piedalīties izglītības procesā līdz nākamajai testēšanās reizei.

Ja skolēns vai viņa vecāki nav saņēmuši testa rezultātus, viņi sazinās ar izglītības iestādes atbildīgo personu par testēšanas rezultātu, lai noskaidrotu vai ir saņemta informācija no laboratorijas. Kamēr skolēns gaida informāciju, viņam jāierāda izolēta telpa, piemēram, medmāsas kabinets.

Katrs pilngadīgais skolēns var apskatīt datus par sevi un savu testu rezultātiem, nepilngadīgajiem – likumiskais pārstāvis var pārbaudīt LR E-veselības sistēmā.

  1. Skolēns Covid-19 testu nav nodevis

Šajā gadījumā ir jāveic antigēna eksprestests izglītības iestādē. To veic ārstniecības persona,  un testa derīgums ir ne vairāk par 48 stundām.

  1. Ja skolā vēl nav veikta izglītojamo organizēta testēšana uz Covid-19

Tie varētu būt tikai reti izņēmuma gadījumi. Tādā gadījumā 1. septembra pasākums drīkst notikt tikai ārpus telpām, ievērojot visus epidemioloģiskās drošības nosacījumus.

Par pašizolācijas ievērošanu, atgriežoties no ārvalstīm

Ja skolēns ir ieradies no valsts, kurā 14 dienu kumulatīvais Covd-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedz 75, viņš nevar doties uz skolu un ir jāievēro 10 dienu pašizolācija.

Valstu saslimstības  rādītāji ar Covid-19 ir pieejami SPKC tīmekļa vietnē – https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0

Pašizolāciju var neievērot personas ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Pašizolāciju var neievērot bērni līdz 12 gadu vecumam (līdz 2021.gada 1.septembrim – arī pārējie nepilngadīgie), kas ceļo kopā ar pieaugušajiem, kuri atbrīvoti no pašizolācijas prasības. Tomēr šādos gadījumos bērni 10 dienas kopš izbraukšanas no augsta riska valsts neveido ciešus kontaktus ar personām ārpus savas mājsaimniecības, neapmeklē publiskus pasākumus, bērnu kolektīvus (t. sk. nepiedalās izglītības procesā),  neizmanto sabiedrisko transportu.

Pašizolācijas laiku var saīsināt, ja 7. dienā veic atkārtotu testu, un tas ir negatīvs.

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube