Foto: Unplash.com

Ceļošana ir viena no jomām, ko Covid-19 ierobežojumi skāruši visbargāk. Tiesa, tas neattur cilvēkus no ceļošanas uz valstīm un teritorijām, kas ir saulainas, siltas un atvērtas tūristiem – uz Ēģipti, Kanāriju salām, Apvienotajiem Arābu Emirātiem, Indonēziju. AAS Balta pēdējo divu mēnešu laikā atlīdzībās par atceltajiem vai pārtrauktajiem ceļojumiem izmaksājusi jau vairāk nekā 50 000 eiro.

Apdrošinātājs stāsta, ka cilvēki inficējas ar Covid-19 gan tieši pirms ceļošanas, kad čemodāni ir jau sakrāmēti, gan arī ārzemēs, kur viņiem jāpaliek karantīnā līdz pilnīgai atlabšanai un jādomā par uzturēšanās izdevumiem vismaz desmit dienu garumā.

Cilvēks plāno ceļojumu, bet 48–72 stundas pirms izlidošanas nepieciešams veikt Covid-19 testu, un tas izrādās pozitīvs. Kā rāda Balta klientu pieredze, ne vienmēr ceļotājs nojauš par inficēšanos – daļa testu izrādās pozitīvi bez raksturīgajiem saslimšanas simptomiem. Gadās arī, ka saslimst tikai viens ģimenes loceklis, bet karantīnā nonāk visa ģimene.

 Ja no sapņu ceļojuma pēkšņas saslimšanas dēļ nākas atteikties, ģimenei – diviem pieaugušajiem un bērnam – tas nozīmē vismaz 1 500 eiro lielus zaudējumus.

Prāvākā atlīdzība par ceļojuma atcelšanu, ko Balta šogad izmaksājusi saistībā ar Covid-19, bija 3 800 eiro.

Savukārt aizlidot kārotajā atvaļinājumā ir tikai puse no labas atpūtas, jo ir gadījumi, kad, atrodoties ārzemēs, pirms izlidošanas uz mājam Covid-19 tests izrādās pozitīvs, un ceļotājs uz divām nedēļām iestrēgst karantīnā, ir spiests pirkt jaunas lidmašīnas biļetes un apmaksāt viesnīcu. Izmaksas nav iespējams prognozēt, jo atgriezties Latvijā var tikai tad, kad cilvēkam tiek uzrādīts negatīvs Covid-19 tests. Tāpat jāņem vērā, ka arī ģimenes locekļiem, visticamāk, būs jāpaliek karantīnā ārzemēs.

“Patlaban populārākais ceļotāju galamērķis ir Ēģipte, ar kuru saistīti ap 80% ar Covid-19 saistīto ceļojumu atcelšanas vai pārtraukšanas risku izmaksu. Starp Balta klientiem vien divu mēnešu laikā karantīnā Ēģiptē pabijušas desmit Latvijas ģimenes, kurām diemžēl Covid-19 testi pirms atgriešanās mājās izrādījušies pozitīvi. Kā rāda mūsu pieredze, daļa klientu par inficēšanos uzzina pēdējā dienā pirms atgriešanās Latvijā, veicot testu ceļojuma galamērķī,” stāsta Ludmila Ščegoļeva, Balta Personu produktu vadītāja.

Lasiet arī: Pieaug Ēģiptes kūrortos ar Covid-19 saslimušo Latvijas valstspiederīgo skaits

Viņa turpina: “Kādam klientam nācies lidot uz mājām, atstājot ārzemēs pārējos ģimenes locekļus, kuriem bijis pozitīvs Covid-19 tests. Visticamāk, šādu gadījumu ir krietni vairāk, jo ne visi ceļotāji iegādājušies ceļojumu apdrošināšanu. Par šiem gadījumiem zināms tādēļ, ka Balta šobrīd ir vienīgais apdrošinātājs Latvijā, kas atlīdzina ceļojuma pārtraukšanas risku, un šie cilvēki ir mūsu klienti. Ja ceļojuma apdrošināšana ar Covid-19 risku nav iegādāta, ceļotājam jāpaļaujas pašam uz saviem spēkiem, sedzot visus karantīnas uzturēšanās izdevumus.

Šie riska faktori un iespējamās papildu izmaksas neattur cilvēkus no ceļošanas. Salīdzinot šogad izmaksāto atlīdzību dinamiku ar iepriekšējiem gadiem, martā atlīdzību skaits sasniedzis gandrīz tādus pašus rādītājus kā periodā pirms Covid-19 uzliesmojuma, kad ceļošanas iespējas bija neierobežotas.

“Tomēr šajā laikā aicinām būt īpaši atbildīgiem un sevišķi rūpīgi pārdomāt ceļojuma nepieciešamību,” aicina Balta speciāliste.

youtube icon
Abonēt youtube