Foto: Unplash.com

Uzkrājumu veidošana var sniegt gan zināmu brīvību, gan finansiālo drošību, tomēr joprojām pastāv mīts, ka tas ir sarežģīti un prasa daudz laika. Luminor pensiju produktu vadītāja Anželika Dobrovoļska skaidro, kā uzkrājumu veidošanu var padarīt par vienkāršu un ikdienā īstenojamu uzdevumu.

Izvirzi mērķus uzkrājumu veidošanai

Nereti iemesls, kāpēc netiek veidoti uzkrājumi, ir nevis līdzekļu, bet gan motivācijas trūkums. Konkrētu mērķu uzstādīšana var būt kā labs pamudinājums uzkrājumu veikšanai, turklāt nav jābaidās no lieliem mērķiem, piemēram, uzkrājumiem jaunam mājoklim, privātā biznesa uzsākšanai vai labam nodrošinājumam vecumdienām. Uzkrājumu veidošana būs vieglāka, ja katram mērķim tiks noteikts termiņš, kā arī nepieciešamā summa tā īstenošanai.

Sastādi reālistisku un vienkāršu plānu

Pēc mērķu uzstādīšanas nepieciešams pārskatīt budžetu, pamatojoties uz saviem pašreizējiem ienākumiem un izdevumiem, taču jābūt reālistiskiem. Skrupuloza sekošana līdzi saviem naudas līdzekļiem mēdz kļūt nogurdinoša un, neredzot tūlītēju rezultātu, daļa izjūt sarūgtinājumu vai vairs nevēlas turpināt iesākto budžeta caurskatīšanu. Lai no tā izvairītos, ieteicams sadalīt budžetu trīs daļās: obligātie maksājumi, piemēram, komunālie maksājumi, pārtika, transports; līdzekļi, kas tiek tērēti hobijiem un izklaidei, piemēram, nedēļas nogale ārpus mājas, un uzkrājumi. Tādā veidā uzkrājumiem tiek nodalīta speciālā vieta budžetā un var vieglāk sastādīt reālistisko plānu mērķu sasniegšanai.

Atrodi vismaz vienu veidu kā uzkrāt, mainot paradumus

Lai iegūtu papildu naudu uzkrājumu daļai, budžetā ir nepieciešams pārdomāt, kādi tēriņi ikdienā ļautu ietaupīt līdzekļus. Piemēram, gatavošana mājās, jaunas grāmatas iegādes nomaiņa pret bibliotēkas apmeklējumu vai pārvietošanās ar velosipēdu ir tikai daļa no iespējām, kas palīdzēs iegūt papildu finanšu resursus uzkrājumiem.

Tāpat vēlams regulāri pārskatīt izmaksas dažādiem ikdienas pakalpojumiem, kas bieži tiek veikti kā automātiskie maksājumi no bankas kontiem, piemēram, kāda pakalpojuma abonēšanas maksas (par mūzikas, video straumēšanas pakalpojumiem un tamlīdzīgi). Pārskatot aktuālās izmaksas un salīdzinot tās ar citiem piedāvājumiem, var uzzināt, vai tirgū nav parādījies kāds izdevīgāks pakalpojuma sniedzējs, kas ļaus ietaupīt.

Padomā divreiz un nebaidies piesaistīt speciālistus

Domājot par finanšu pārvaldību, ir jācenšas neļauties impulsam, bet gan veikt izsvērtus un pārdomātus lēmumus. Piemēram, ja kaut ko sakārojas, bet nav pārliecības, vai tā ir vajadzība vai tikai tā brīža iegriba, ir vērts nogaidīt vismaz pāris dienas un tikai tad pieņemt lēmumu. Nereti izrādās, ka bez plānotā pirkuma var iztikt. Savukārt, pieņemot lēmumus, kas prasa lielākus ieguldījumus, piemēram, par mājokļa iegādi vai ieguldījumiem, iesakām konsultēties ar finanšu speciālistiem, kas spēs veiksmīgāk izvērtēt dažādus būtiskus faktorus un ieteiks situācijai atbilstošāko risinājumu, izvairoties no papildu riskiem.

Liec naudai strādāt

Lai uzkrājumi varētu audzēt savu vērtību, ir vērts apsvērt ieguldījumu iespējas, piemēram, investējot akcijās vai ieguldījumu fondos. Domājot ilgtermiņā, var sākt ar pavisam nelielu kapitālu un, piemēram, ieguldot vien 50 eiro mēnesī ar 4% vidējo gada ienesīgumu, 10 gadu laikā ieguldījuma portfelis pārsniegs 7000 eiro. Uzsākot ieguldījumus akcijās, obligāti jāiepazīstas ar saistītiem riskiem un jābūt gatavam pie pamatsummas svārstībām – laikā gaitā tā var gan palielināties, gan samazināties.

Viens no drošākajiem veidiem, kā vienlaikus audzēt savu kapitālu un parūpēties par pietiekamiem uzkrājumiem vecumdienām, ir līdzekļu novirzīšana 3. pensiju līmenim. Ņemot vērā, ka iemaksas 3. pensiju līmenī vairumā gadījumu veic persona pati, summas apmēru un biežumu var noteikt pats, atkarībā no savām iespējām un mērķiem, skaidro speciāliste.

Turklāt, atšķirībā no citiem uzkrājumu rīkiem, piemēram, krājkonta, līdzekļiem pensiju fondos ir lielāks peļņas potenciāls jeb atdeve no ieguldījuma, jo līdzekļi tiek ieguldīti finanšu tirgos. Tāpat, veicot iemaksas 3. pensiju līmenī, ir iespējams saņemt Iedzīvotāju ienākumu nodokļa atmaksu no iemaksātas summas, kas padara šo uzkrājumu rīku vēl izdevīgāku.

youtube icon
Abonēt youtube