Vienmēr prieks aprunāties ar iedvesmojošiem cilvēkiem, tāpēc šajā nedēļā Rīta kafija sarunājas ar uzņēmuma Avenei īpašnieku, BMX braucēju, BMX skolas vadītāju un sertificētu BMX treneri un veselīga dzīvesveida piekritēju Dāvi Dudeli. Viņš jau četrus gadus vada veiksmīgu uzņēmumu tepat Latvijā. Dāvis ir ļoti smaidīgs un ar pozitīvu skatu uz dzīvi vērsts jauns vīrietis, kurā ir vērts ieklausīties.

Uzņēmums Avenei šī gada aprīlī nosvinēja savu ceturto dzimšanas dienu. Tiem, kuri vēl nezina, Avenei ir veselīgā saldējuma uzņēmums. Viss sākās ar vēlmi ēst veselīgāk un dzīvot labāk, arī caur šo saldējumu Dāvis nodod īpašu vēstījumu – ēst veselīgi var arī ļoti gardi, saucot Avenei garšas par dzīvesprieka garšām.

Izvēle kļūt par veģetārieti pēc gadiem aizveda līdz veiksmīgam biznesam

Lai mēs sāktu runāt par to, kā tapa Avenei, jāsāk ar to, ka 17 gadu vecumā Dāvis kļuva par veģetārieti. Kā pats saka, tas atnācis negaidīti. “Es zināju, ka ir veģetārieši un vegāni, bet neko tuvāk par to nenojautu. Manā gadījumā tas nebija kāds konkrēts cilvēks vai iemesls, kāpēc pieņēmu šādu lēmumu, es daudz skatījos un pētīju, un redzēju – cilvēki dzīvo arī tā, tādēļ izlēmu pamēģināt.”

Decembris toreiz bijis tas gada mēnesis, kad Dāvis uzsāka sava dzīvesveida maiņu, ko piekopj nu jau četrpadsmit gadus, turklāt pēdējos trīs gadus Dāvis ir vegāns. “Ziemassvētkus arī izturēju, kad galdā liek visādus gardumus,” viņš smejas. Pirmais mēnesis pagājis bez raizēm, un Dāvis izlēma turpināt, un nevienā brīdī savu izvēli nav nožēlojis.

Savukārt par vegānismu runājot, Dāvis saka, ka šis lēmums nācis pakāpeniski, apmēram sešu gadu garumā, kura laikā viņš pakāpeniski izslēdzis piena un dzīvnieku izcelsmes produktus.

Uzturs mūsu dzīvē ieņem ļoti nozīmīgu lomu – tā ir viena no svarīgākajām dzīves sastāvdaļām. Klausoties Dāvja stāstā, nāk prātā, ka veselīga dzīvesveida piekritēji ir visai disciplinēti cilvēki, ir jādomā par ēdienu, tā sastāvu, enerģētisko vērtību…

Ja runājam par ēdienu kā tādu, mēdz teikt, ka ēdiens ir viena no baudām. Kā ir veģetāriešiem un vegāniem? “Baudu var gūt arī no vegāniska un veģetāra uztura, nu jau sortiments ir ļoti plašs.”

Kas ir veģetārisms un kas ir vegānisms?

Veģetārieši neēd gaļu un zivis, savukārt vegānisms ietver maksimālu izvairīšanos no dzīvnieku izcelsmes produktu lietošanas ne tikai uzturā, bet arī sadzīvē.

Globālajā tīmeklī vairākkārt teikts, ka, kļūstot par veģetāriešiem vai vegāniem, cilvēki mēdz justies neatbalstīti un nesaprasti. Šķita interesanti pajautāt, vai Dāvis kā vegāns, neskatās paslepus ar “šķību aci” uz cilvēkiem, kuri ēd gaļu? Viņš smejas, sakot: “Nē, nekādā ziņā.” Tomēr viņš dalās kādā novērojumā: “Cilvēki, kuri mani nepazīst, zinot to, ka esmu vegāns, jūtas neērti, ja ēdam publiski visi kopā. Es gan nekādā mērā neafišēju, ka esmu vegāns, bet, piemēram, restorānos es apskatu ēdienkarti un izvēlos, kas varētu man derēt.”

“Taču interesanti ir, kad cilvēki padzird, ka esmu vegāns, viņi interesējas un bieži vien pat attaisnojas, piemēram, “es jau reti ēdu gaļu”, tas ir interesanti, jo es jau nevienam nejautāju, bet plašākas diskusijas nav”. “Šķiet, ka cilvēki saprot, ja reiz tik daudz gadus es iztieku bez gaļas, esmu smaidīgs, vesels, sportoju, tad viss ir kārtībā.” Un arī pie viena galda Dāvis droši sēž ar cilvēkiem, kuri ēd gaļu. “Vispār es uzskatu, ka ikvienam ir savs, un es nevaru iet un karot ar kādu par savu taisnību, mans mērķis ir dot labu piemēru, ja man to jautā.”

Sākumā jau minējām, ka Dāvis ir profesionāls BMX braucējs, Dāvja dzīvē bijis laiks, kad šis sporta veids bijis visa pamatā, tas bija ne vien hobijs vai aizraušanās, bet arī darbs. “Man jau šķita, ka tā šī dzīve arī paies, bet vienā brīdī sāka zust tas gandarījums, iestājās rutīna, nekas nemainījās.” Viņš bija gatavs drastiskām pārmaiņām savā dzīvē: “Es sapratu, ka nepietiks ar to, ko daru tagad, un es sāku domāt…”

Tikai darot var sasniegt!

Dāvis esot cilvēks domātājs, viņam patīk spriedelēt un apsvērt idejas, ko varētu darīt. “Sākums bijis pavisam vienkāršs – ar bijušo kolēģi sarunā teicu, ka būtu forši gatavot veselīgos saldumus, es arī internetā uzgāju augļu, sulas saldējumus, kuru izcelsmes valsts ir Meksika. Latvijā tolaik vēl nekā tāda nebija un arī pašam gribējās ko veselīgāku, bez piena un citām piedevām. Es arī sapratu, ka neesmu tāds vienīgais.”

“Pirmos divus gadus (2017. un 2018.gads) bija tas laiks, kad es vienkārši eksperimentēju, devu draugiem un paziņām degustēt, un šis bija arī tas laiks, kad paralēli biju aizņemts ar sportu un citiem projektiem, nebiju 100% tajā iekšā, un tad sāka mākties domas par to, ka varbūt šī ideja nemaz nav tik laba.”

Bija tāds laiks, kad ar ričuku katru dienu nominu 50+km, lai aizbrauktu uztaisīt un vēl piegādāt saldējumus. Tagad vairs tas nav reāli, šodien vien pa Rīgu vizinās seši mūsu auto kurjeri, tā Dāvis.

“Tad, kad es pamainīju prioritātes, un 100% sāku veltīt laiku uzņēmumam, tad sapratu, ka viss attīstās, un es prātoju, kā būs, ja es turpināšu – un katrs gads bijis labāks par iepriekšējo.”

Dāvja atziņa – Ja tu nevelti lietai, darbam vai kam citam laiku, rodas šaubas par iespējamiem sasniegumiem, bet, kad tu sāc ieguldīties, tu sāc redzēt potenciālu, sāc noticēt, un tas sāk izdoties.

Dāvja komanda aug, tā sastāda jau teju 20 cilvēkus.

Pieredzes jau lielas man nebija, par uzņēmējdarbību ne tik, es iepriekš strādāju restorānā, kur apmēram biju apguvis nozari, bet tikai procesā visu var iemācīties.

Audzējot uzņēmumu, auga arī komanda. Te būtiski pieminēt, ka Dāvim bija jāiemācās uzticēties. “Jā, bija laiks, kad es darīju pilnīgi visu, bet sapratu, ka man ir jāiemācās uzticēties cilvēkiem, lai būtu attīstība, tāpēc esmu ļoti priecīgs jau par tik lielu komandu.”

Arī Latvijā var

Arī Dāvis atzīst, ka ir vairākkārt dzirdēts, ka Latvijā nav iespēju, ka daļa pat, iespējams, nepamēģina, bet Dāvis ir dzīvs pierādījums, ka var arī mūsu zemē.

Dāvis uzskata, ka optimismam un pozitīvam dzīves redzējumam lielu lomu spēlē līdzcilvēki: “Mēs katrs dzīvojam savā burbulī, katram var atšķirties skatījums par to, kas ir dzīve, bet es dzīvoju ar līdzcilvēkiem, kuri motivē, ir gudri, apņēmīgi, čakli, ar pozitīvu skatu uz dzīvi, tāpēc arī es uzskatu, ka tikai darot var augt.”

Dāvis sarunā arī atklāj, ka domājis par kaut ko globālu, ko nākotnē varētu attīstīt, viņš uzskata, ka iespējas ir vienmēr, it īpaši dzīvojot šajā interneta laikmetā. “Saldējums ir lokāla lieta, protams, būtu iespējas to attīstīt arī plašāk. Tā ka iespējas ir – vienmēr.”

Dāvja atziņa – Ja uzķer to azartu kaut ko darīt, tad vienmēr mēs atradīsim iespējas, nevis attaisnojumus.

Šobrīd Avenei izcīnījis lielu sasniegumu, ja pašā sākumā Dāvis pats ar velo piegādāja saldējumus, tad tagad tos var iegādāties nu jau arī Stockman, Sky, Dabas stacija, Top, Rimi, Maxima veikalos.

Tas tik tiešām ir iespaidīgi – no saldējumu taisīšanas paša virtuvē, izmantojot savu saldētavu, līdz lielo veikalu tīklu saldētavām. Un nekas jau nebeidzas. Dāvis teic, ka šobrīd joprojām aktīvi paplašina tirdzniecības tīklus un uzlabo ražošanu, jo kādu dienu cilvēkus ar veselīgiem saldējumiem iepriecinās visā Baltijā un Eiropā.

Runājot par sasniegumiem, Dāvis gan ir atturīgs, lai lielītos, viņš uzskata, ka uzņēmums ir tikai sākumā: “Vēl tik daudz kas ir priekšā, bet, protams, esmu gandarīts par jau padarīto – par to, ka esam tikuši lielveikalos, ka tas ir izdevies.”

Dāvim nemaz nepatīk sevi palielīt, bet, domājot par to, kas ir viņa laimes atslēga, viņš stāstot par sevi, savu dedzību, reizēm pat ieejot autopilotā, ir skaidrs, ka laimes atslēga ir viņš pats.

Motivējot citus cilvēkus, Dāvis nosaka, ka: “Ja tu dari savu lietu, tu vienkārši nevari pēc pieciem beigt domāt par darbu, vismaz man tā ir bijis lielāko daļu dzīves, es dzīvoju ar to, ko daru.”

Dāvja citāts – Viss sākas ar atvērtu prātu uz lietām, ir jāskatās plašāk, viss nav tikai balts vai melns. Dod iespēju sev pamēģināt, un, ja kļūdīsies, tas nekas – mēģini vēl!

Ieradumu spēks

Dāvis iesaka pievērst uzmanību ieradumiem, paskatīties, kā ieradumi ilgtermiņā ietekmē dzīvi. Un arī vizualizēt – piemēram, ja es katru dienu nostaigāšu 10 000 soļu, ko tas man dos nākotnē, un tā darīt ar dažādām lietām savā dzīvē. “Tā lielākā cīņa jau katram ir pašam ar sevi, un reizēm vislielākā ar šiem ieradumiem, tāpēc aicinu tiem pievērst uzmanību un apdomāt, ko tie dzīvei dod!”

Sākt ar mazumiņu, solīti pa solītim, un vizualizēt par to, ko tas dos ilgtermiņā – cik laba recepte! Jā, reizēm mūsu katru problēma ir tajā, ka vēlamies tūlītēju rezultātu, bet vizualizēšana mums var palīdzēt redzēt un noticēt ilgtermiņa sasniegumiem. Pamēģiniet!

Sevi ir jāpilnveido katru dienu – ne vien jāēd veselīgi, jāsporto, bet arī augu dienu jāaudzina raksturs un jāpārskata pieminētie ieradumi, kā arī jāatver prāts, jāprot ieraudzīt, sadzirdēt!

youtube icon
Abonēt youtube