Foto: Pexels

Jau  pagājušajā nedēļā informējām, ka ceturtdien, 10.jūnijā, dienas vidū visā Latvijā būs iespēja novērot daļēju Saules aptumsumu.

Latvijas Astronomijas biedrība (LAB) un SIA StarSpace pastāsta, ka iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija novērojams 2018. gada 11. augustā nelielā daļā Ziemeļvidzemes. Savukārt iepriekšējais pilnais Saules aptumsums Latvijas teritorijā (tiesa, tikai nelielā Kurzemes dienvidrietumu daļā) bija novērojams 1954.gada 30.jūnijā.  Tuvākais Latvijā novērojamais pilnais Saules aptumsums būs 2142.gadā.

Lasiet arī: Jaunnedēļ Latvijā būs iespēja vērot retu dabas parādību

Cikos šodien varēs redzēt Saules aptumsumu?

Aptumsuma sākums Rīgā būs plkst. 12.54, maksimālā fāze (kad aizklāts 31% Saules diametra) būs plkst. 14.02, bet tas noslēgsies plkst. 15.09. Citās Latvijas vietās nedaudz atšķirsies gan norises laiki, gan maksimālā fāze. Liepājā viss notiks sešas minūtes agrāk, bet fāze būs līdzīga kā Rīgā. Kolkā viss notiks četras minūtes agrāk, bet maksimālā fāze būs 33%. Līdzīga fāze būs Rūjienā, bet notikuma laiki līdzināsies momentiem Rīgā. Savukārt Daugavpilī notikumi būs piecas minūtes vēlāk nekā Rīgā, bet fāze būs mazāka – 28%.

Kā pareizi novērot Saules aptumsumu, lai nebojātu redzi?

Lai arī ikviens no mums dienas laikā prot atrast pie debesīm Sauli, kā arī ne reizi vien ir skatījies uz to (saulrieta vai saullēkta laikā), labi zināms, ka tā ir tik spilgta, ka ātri apžilbst acis. Pat vairāk, tieša skatīšanās uz Sauli var kaitēt redzei.

Lai no tā izvairītos, ir jāievēro drošības pasākumi. Sauli var novērot caur speciāli sagatavotiem filtriem, bet drošāk ir izmantot projicēšanas metodi. Galvenais – nekad nevērojiet Sauli caur tālskati, binokli vai teleskopu! Tas var nenovēršami sabojāt jūsu redzi!

Aptumsuma fotografēšana

Saulespulkstenis.lv  iesaka, ja vēlamies fotografēt tiešā veidā Sauli aptumsuma laikā, tad noteikti jāizmanto kāds filtrs. Ne obligāti tam ir jābūt īpaši blīvam, ja ir iespēja manuāli foto kamerai regulēt ekspozīcijas parametrus. Jāatceras, ka pavisam bez filtra arī nebūtu ieteicams fotografēt Sauli, jo tas var radīt uztverošās matricas bojājumus. Lai Saule būtu kaut cik labi saredzama, nepieciešams gara fokusa attāluma objektīvs (35mm filmu jeb full frame gadījumā – ne mazāk kā 135mm).

Tomēr interesantāk par vienas pašas Saules fotografēšanu ir sameklēt kādu rakursu ar vides objektiem. Vēlams vizuāli blakus atrast kādu attālu ēku vai dabas objektu siluetiem, kā arī nelieli, zemi plāni mākoņi var kalpot gan kā filtrs, gan arī vizuālu efektu pastiprinošs elements.

youtube icon
Abonēt youtube