Foto: Flickr.com/Saeima

Ceturtdien, 22.jūlijā, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) reģistrēja vēl vienu iniciatīvas grupu – politisko partiju Centra partija – parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par 13.Saeimas atsaukšanu, informē CVK.

Tādējādi jau esošajai iniciatīvai, kas CVK tika iesniegta un reģistrēta pagājušā gada decembrī, tika pievienota otra iniciatīvas grupa, kura ir tiesīga vākt parakstus tautas nobalsošanas ierosināšanai par Saeimas atsaukšanu.

Šādu lēmumu CVK pieņēma, jo 15.jūlijā saņemtais partijas Centra partija iesniegums bija par identisku ierosinājumu, par kādu paraksti jau tiek vākti, un arī iesniedzēji norādīja uz vēlmi pievienoties esošajai iniciatīvai. Arī vēlētāju interesēs ir nodrošināt parakstīšanos par vienu iniciatīvu, nevis vairākām atsevišķām vienādām iniciatīvām, jo šajā gadījumā paraksti par katru iniciatīvu būtu skaitāmi atsevišķi.

Parakstīties par šo iniciatīvu var līdz 2021.gada 31.oktobrim, kad iestāsies Satversmē noteiktais termiņš – gads pirms Saeimas pilnvaru beigām, kad rosināt Saeimas atsaukšanu nav atļauts.

Parakstīties par CVK reģistrētām iniciatīvām vēlētāji var elektroniski portālā www.latvija.lv vai apliecinot parakstu pie zvērināta notāra, dzīvesvietas deklarēšanas vietā pašvaldībā, bāriņtiesā, kura veic notariālas darbības, vai novadā pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja. Parakstīties par iniciatīvām iespējams arī ārvalstīs Latvijas Republikas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās pie konsulārajām amatpersonām, kuras ir tiesīgas veikt notariālās funkcijas.

Pieņemot lēmumu par iniciatīvas grupas reģistrēšanu, CVK jāvērtē, vai iesniedzējs atbilst likuma Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu prasībām, proti, ir politiskā partija, politisko partiju apvienība vai likumā noteiktā kārtībā reģistrēta, ne mazāk kā desmit vēlētāju izveidota biedrība.

Attiecībā uz vēlētāju iniciatīvu, kas paredz rosināt Saeimas atsaukšanu, jāvērtē arī tas, vai dienā, kad iesniegts iesniegums par iniciatīvas grupas reģistrēšanu, nebija spēkā Satversmes 14.pantā noteiktie ierobežojumi, kad nevar ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu.

Atbilstoši Satversmei tiesības atsaukt Saeimu vēlētāji nevar izmantot gadu pēc Saeimas sanākšanas, gadu pirms Saeimas pilnvaru beigām, Valsts prezidenta pilnvaru pēdējo sešu mēnešu laikā, kā arī agrāk par sešiem mēnešiem pēc iepriekšējās tautas nobalsošanas par Saeimas atsaukšanu.

Satversme paredz, ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesības ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu.

Lai izmantotu šīs tiesības, CVK jāpiereģistrē iniciatīvas grupa, kurai parakstu vākšanas laikā jāsavāc un jāiesniedz CVK ne mazāk kā vienas desmitās daļas (154 868) vēlētāju paraksti.

Ja likumā noteiktajā termiņā tautas nobalsošanas ierosināšanai nepieciešamais parakstu skaits tiek savākts, jānotiek tautas nobalsošanai par šo jautājumu. Atbilstoši Satversmei, ja tautas nobalsošanā par Saeimas atsaukšanu nobalso vismaz divas trešdaļas no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita un vairākums no balsotājiem, tad Saeima uzskatāma par atsauktu.

Vairāk informācijas par parakstu vākšanas kārtību – Centrālās vēlēšanu komisijas interneta vietnē www.cvk.lv sadaļā Vēlētāju iniciatīvas.

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube