Foto: Publicitātes

Jau kādu laiku ikvienam ir iespēja iegādāties antivielu ekspresdiagnostikas testus, ar kuriem iespējams noskaidrot, vai organismā ir IgG un IgM antivielas, kas radušās pēc Covid-19 pārslimošanas. 

Kādam interesentam radās jautājums – vai nebūtu vērts ģimenes ārstam pacientu pirms vakcinācijas nosūtīt uz antivielu pārbaudi, jo varot pastāvēt iespēja, ka Covid-19 infekcija jau ir izslimota un vakcīna nav nepieciešama.

RīgaTV 24 raidījumā “Uz līnijas” ģimenes ārsts, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Ainis Dzalbs sniedz atbildi uz jautājumu: “Ikdienas darbā mēs šos antivielu testus neizmantojam. Protams, interese ir, pieprasījums arī – mūsu pacienti reizēm atnāk un parāda šos izmeklējumus, kas veikti par savu naudu. Valsts praktiski šos antivielu testus neapmaksā. Tie tiek apmaksāti tikai ļoti šaurai iedzīvotāju grupai, kura saistīta ar onkohematoloģiskām slimībām. Tā nav ģimenes ārsta ikdiena.”

Ja antivielu testa rezultāts atnāk pozitīvs, tas nozīmē, ka cilvēkam kādreiz bijusi saskare ar jauno koronavīrusu, bet tas neparāda, kad tā bijusi, kā arī nesniedz informāciju, vai cilvēks ir pasargāts un nesaslims ar Covid-19 atkārtoti, piemēram, tuvāko nedēļu laikā.

Kā atzīst A. Dzalbs, pētījumi joprojām notiek tieši saistībā ar antivielu daudzumu un iespēju, ka attiecīgās situācijās runa varētu būt par vienu devu vakcīnas.

“Vēlreiz gribētu teikt iedzīvotājiem – netērējiet naudu antivielu testiem. Tādu reālu padomu, saņemot antivielu testu rezultātus, nevaram sniegt. Ja kādam patiešām ir interese, vai bijāt sastapies ar šo vīrusu vai nē, to var noteikt, bet reāla darbība pēc tam nesekos,” norāda ģimenes ārsts, aicinot tomēr izvēlēties vakcinācijas ceļu pret Covid-19.

Lasiet arī: Piedāvā Covid-19 antivielu testu mājas apstākļos

youtube icon
Abonēt youtube