Foto: Unplash.com

Lai līdz šā gada beigām uzsāktu pakāpenisku epidurālās anestēzijas pieejamības uzlabošanu dzemdību procesā un nodrošinātu valsts apmaksātu pakalpojumu ieviešanu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem, valdība atbalstīja vairāk nekā 420 tūkstošu eiro finansējuma piešķiršanu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

“Soli pa solim, vajadzību pa vajadzībai virzāmies uz universālu veselības aprūpi Latvijā, padarot pakalpojumus cilvēkiem arvien pieejamākus. Šodien pieņemtos lēmumus ar nepacietību gaidījuši topošie un jaunie vecāki. Turpināsim strādāt pie risinājumiem arī citās jomās,” teic veselības ministrs Daniels Pavļuts.

13 tūkstoši eiro ļaus līdz gada beigām nodrošināt autiskā spektra traucējumu diagnostikas pakalpojumu bērniem, savukārt 6 tūkstoši paredzēti, lai izstrādātu vienotu diagnostikas metodiku un ieviešanu visā valstī, ko nodrošinās Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas speciālisti.

402 tūkstoši eiro ļaus uzsākt valsts apmaksātas epidurālās anestēzijas pakalpojuma pieejamības uzlabošanu, paplašinot pakalpojuma saņemšanas nosacījumus un ieviešot vienotu pieeju ārstniecības iestādēs. Ņemot vērā speciālistu skaitu, noslodzi un ārstniecības iestāžu kapacitāti, kā arī pieejamo finansējumu, epidurālo anestēziju šobrīd nav iespējams nodrošināt ikvienai sieviete, kura to vēlas.

Sadarbībā ar Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociāciju un Latvijas Anesteziologu un reanimatologu asociāciju noteiktas un iekļautas vienotas medicīniskās indikācijas, kad epidurālā anestēzija ieteicama prioritāri, tādējādi ļaujot laikus plānot, kad būtu nepieciešams izmantot šo pakalpojumu.

Anestēzija noteikta tādos gadījumos, kā, piemēram, sistēmiskas saslimšanas grūtniecības laikā, nekontrolēta grūtniecības hipertensija/preeklampsija, cukura vielmaiņas traucējumi – slikta glikēmijas kontrole, polihidramnijs, augļa makrosomija, aptaukošanās (ķermeņa masas indekss virs 40 kg/m2), dzemdes diskoordinācija, daudzaugļu grūtniecība, priekšlaicīgas dzemdības (< 34 grūtniecības ned.), augļa attīstības anomālijas un citas indikācijas.

Lēmums par pakalpojumu pieejamības uzlabošanu pieņemts, pamatojoties uz Latvijas iedzīvotāju kolektīvajiem iesniegumiem Saeimā šā gada maijā, kad vairāk nekā 10 000 balsu tika savāktas par valsts apmaksātu pakalpojumu ieviešanu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem un  grūtnieču tiesībām uz bezmaksas epidurālo anestēziju.

Iniciatīvas iesniedzēja un autore Simona Dilāne par finansējuma piešķiršanu epidurālās anestēzijas pieejamības uzlabošanai dzemdību procesā teic: “Priecājos, ka liels solis jau ir sperts, lai paplašinātu klāstu, kam piešķirt epidurālo anestēziju. Joprojām ticu un ceru, ka Latvijas Veselības ministrija un atbildīgas iestādes darīs visu, lai šis pakalpojums ir pieejams ikvienai sievietei. Gribētos, lai arī Latvijas medicīna vismaz šajā jautājumā ir tikusi tik tālu, cik citas ES valstis.”

Abus pakalpojumus plānots attīstīt un nodrošināt arī turpmāk, ik gadu tam atvēlot ap 2,2 miljoniem eiro. Finansējums iekļauts nākamā gada valsts budžeta projektā, kurš vēl jāpieņem Saeimai.

youtube icon
Abonēt youtube