Foto: Unplash.com/attēlam ir ilustratīva nozīme

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, sadarbojoties asinsvadu un sirds ķirurgiem, pirmo reizi Latvijā ir veikta pilna aortas protezēšanas (nomaiņas) operācija 22 gadus vecam pacientam ar iedzimtu saistaudu slimību.

Operācija ilga vairāk nekā astoņas stundas, kuras laikā pacientam tika nodrošināta mākslīgā asinsrite. Pēc operācijas jaunietis pamazām atveseļojas un viņa veselības stāvoklis pašlaik ir apmierinošs.

Līdz šim pieredzes trūkuma dēļ pacienti ar Marfāna sindromu operācijas veikšanai tika sūtīti uz ārvalstīm. Eiropas lielākais un vadošais centrs, kur veic šādas operācijas, atrodas Maastrihtas Universitātē. Taču, pateicoties kopīgam Latvijas un Holandes vadošo speciālistu veikumam, pacients varēja saņemt nepieciešamo ārstēšanu tepat – Latvijā.

Lasiet arī: Rīta kafija sarunājas | Arī man ir reta slimība

Operācijas laikā palīdzību sniedza vadošais Eiropas asinsvadu ķirurģijas aortas patoloģijas specialists no Maastrihtas universitātes profesors Maikls Jakobs (Michael Jacob) ar savu kolēģi anesteziologu profesoru Volfgangu Būri (Wolfgang Buhre).

Stradiņa slimnīcu pārstāvēja plaša multidisciplināra ārstu un māsu komanda: asinsvadu ķirurgi Kaspars Ķīsis un Roberts Rumba; kardioķirurgi Kristiāns Meidrops un Ints Putniņš; kardio-anesteziologi profesore Eva Strīķe un Inguna Krustiņa; perfusioniste Biruta Mozule un citi kolēģi profesora Daiņa Krieviņa vadībā.

Profesors Dainis Krieviņš skaidro, ka Marfāna sindroms ir pārmantota saistaudu sistēmslimība, kas nereti skar aortu un maģistrālos asinsvadus, sirdi, skeletu un citus orgānus. Veidojot aortas paplašinājumus un aneirismas, aorta var plīst un pacienti var aiziet bojā.

Slavenākie Marfāna sindroma pacienti vēsturē ir bijušais Amerikas prezidents Ābrams Linkolns, Romas imperators Jūlijs Cēzars un, iespējams, bijušais Al-Qaeda līderis Osama bin Ladens.

“Marfāna sindroma pacienti parasti ir augumā gari, ar garām rokām, kājām, pirkstiem un pēdām. Ņemot vērā Eiropas epidemioloģisko statistiku, Latvijā ar šo saslimšanu vajadzētu būt aptuveni 100-200 cilvēkiem, taču diemžēl ne vienmēr šī slimība tiek laikus diagnosticēta un pašlaik mediķu redzes lokā ir tikai atsevišķi pacienti,” piebilst profesors.

youtube icon
Abonēt youtube