Foto: Publicitātes/Rīgas 1. slimnīca

Attīstoties medicīnas tehnoloģijām un aprīkojumam, ķirurģiskās ārstēšanas metodes paliek pacientam aizvien mazāk traumatiskas, kosmētiskas un drošas. Sekojot pasaules tendencēm, Rīgas 1.slimnīcas Ķirurģijas klīnika ievieš jaunu vairogdziedzera ķirurģiskās ārstēšanas veidu – endoskopisko operāciju, izmantojot pieeju vairogdziedzerim caur padusi.

Parasti vairogdziedzera operāciju veic ar griezienu kakla priekšējā virsmā, apmēram 2-3 cm uz katru pusi no viduslīnijas, bet ādas dzīšanas procesā nereti veidojas rēta. Operācija ietver visa vai daļēja vairogdziedzera izņemšanu.

Rīgas 1. slimnīcas ķirurģi Sergejs Kļimčuks un Irīna Liepiņa, kopā ar ķirurgu, viesprofesoru Albertas Daukša no Kauņas klīnikas, pirmo reizi Latvijā veica divas endoskopiskas vairogdziedzera operācijas caur padusi.

Kauņas klīnika ir vienīgā vieta Baltijā, kur operē, izmantojot pieeju vairogdziedzerim caur padusi. Rīgas 1. slimnīcas ķirurgi pirms gada stažējās Kauņas klīnikā, kur apguva šo endoskopisko vairogdziedzera operācijas metodi – ar 3-4 cm garu griezienu padusē vairogdziedzera vienas daivas izņemšanai.

Plānojot šo operāciju, tika iegādāts paduses elevators, un Rīgas 1. slimnīca ir vienīgā ārstniecības iestāde Latvijā, kur šāds operācijas instruments ir pieejams.

Kā pie jebkuras ārstēšanas metodes, arī šai operācijai ir noteiktas indikācijas un kontrindikācijas. Vairogdziedzera operāciju caur padusi ir iespējams veikt pacientiem ar mezglu vienā daivā (mezgls ir =<5 cm), taču nedrīkst veikt, ja ir hronisks autoimūns tireoidīts un aizdomas par vairogdziedzera malignizāciju. Izvērtējot operācijas iespējamību, svarīga nozīme ir ķermeņa masas indeksam.

Operācija ir unikāla ar to, ka tiek izņemta patoloģiska vairogdziedzera daiva, neatstājot vizuālu defektu. Griezienu veic padusē, kas ir 3-4 cm gara, un šuve kosmētiska.

Operētās pacientes bija sievietes vecumā grupā no 30 līdz 40 gadiem. Vienai pacientei vairogdziedzera mezgls auga uz priekšpusi un radīja diskomfortu. Vairogdziedzera operāciju caur padusi deva iespēju tikt vaļā no vizuāla defekta un dzīvot bez rētas uz kakla.

Pēc vairogdziedzera operācijas pacientu trīs līdz četras stundas novēro intensīvās terapijas nodaļā. Tas ir nepieciešams pacientu drošībai, jo pirmajās stundās iespējamas komplikācijas. Pēc tam pacientu pārved uz Ķirurģijas klīnikas stacionāra nodaļu, kur pieejamas moderni aprīkotas divvietīgas un vienvietīgas palātas, paaugstināta komforta palāta, kā arī speciāli aprīkota palāta pacientiem ar īpašām vajadzībām.

Parasti pacientu izraksta pirmajā pēcoperācijas dienā, bet pastāv varbūtība, ka jāpaliek stacionārā vēl papildus vienu – divas dienas. Sāpju sindroms neatšķiras un fiziskas aktivitātes nav ierobežotas. Pirms izrakstīšanas no stacionāra pacients saņem endokrinologa konsultāciju.

Rīgas 1.slimnīcā vairogdziedzera operācija bez rētas kakla apvidū kā jauns pakalpojuma veids pieejama tiem pacientiem, kuriem ir iespējama operācija caur padusi.

Lai pacients ar vairogdziedzera patoloģiju saņemtu pilnu diagnostisko, ārstniecisko un rehabilitācijas pakalpojumu ciklu, Rīgas 1.slimnīcas Ķirurģijas klīnika izveidojusi Vairogdziedzera patoloģiju diagnostikas un ārstēšanas centru. Pacientam pieejamas gan ārstu speciālistu konsultācijas, gan nepieciešamie diagnostiskie un laboratoriskie izmeklējumi, gan ķirurģiska ārstēšana un rehabilitācija pēc operācijas.

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube