Foto: Elizabete Mežule

Strauji tuvojas gada tumšākais laiks, tas ir brīdis, kad mazāk aizsargātajiem satiksmes dalībniekiem ir īpaši jāpievērš uzmanība savai drošībai, tam, lai pats būtu pamanāms apkārtējo satiksmes dalībnieku acīs. Diemžēl ikdienā aizvien var novērot, ka ir tādi satiksmes dalībnieki, kuri mēdz ignorēt ceļu satiksmes noteikumus, radot iespējamu apdraudējumu sev un citiem.

Šogad līdz 27.oktobrim ceļu satiksmes negadījumos ir cietuši 403 gājēji, savukārt 30 gājuši bojā.

Lai šajā rudenīgajā laikā gājēji būtu pietiekami labi pamanāmi citiem satiksmes dalībniekiem, ir jāņem vērā vairāki noteikumi, piemēram, diennakts tumšajā laikā, ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots, gājējiem, kas atrodas uz brauktuves vai nomales, jābūt tērptiem atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem.

Tāpat jāatceras, ka ikreiz šķērsojot ielu, jāpārliecinās, vai automašīnas vadītājs gājēju redz un, vai spēkrats paspēs nobremzēt. Atceries, gājējam ir vieglāk ātri apstāties, nekā automašīnai!

Vēl svarīgi atcerēties, ka apdzīvotā vietā un pat apgaismotā vieta, ja laikapstākļi nav labvēlīgi, piemēram, ārā līst vai ir migla, gājējs, kuram nav gaismu atstarojošas vestes vai apģērbā iestrādāts labi saskatāms gaismu atstarojošs elements, nav redzams!

Atstarotājs bez maksas!

Gjensidige Latvija un Narvesen, līdzās Baltijas valstu kaimiņiem, pirmo reizi Latvijā organizē sociālās atbildības kampaņu “Watch Me”, lai atgādinātu iedzīvotājiem par vienu no svarīgākajiem ceļu satiksmes drošības paradumiem – atstarotāju lietošanu. Tādēļ kampaņas laikā, no 28. oktobra līdz 15. novembrim, Latvijas iedzīvotājiem 20 Narvesen tirdzniecības vietās visā Latvijā būs iespēja bez maksas saņemt īpaša dizaina “Watch Me” atstarotājus. To ideja ir atvasināta un iedvesmota no Gjensidige simbola – Naktssarga angliskās versijas Watchman, pārveidojot to uz Watch me (Redzi mani). Lai parādītu atstarotāju nēsāšanas svarīgumu, mums tie jānēsā ne tikai pašiem, bet arī jāiedrošina to darīt savus kolēģus, klientus un sev tuvos cilvēkus. Būsim redzami!” aicina Gjensidige Latvija vadītāja Sanita Glovecka.

Arī autovadītājiem šajā laikā ir jābūt modriem un īpaši jāparūpējas, lai transportlīdzeklis būtu atbilstošā tehniskajā kārtībā – piedaloties ceļu satiksmē nepietiekamas redzamības apstākļos, autovadītājiem nepieciešams pārbaudīt un noregulēt sava transportlīdzekļa gaismas lukturu starus, tā, lai tie atbilstoši izgaismo braucamo daļu, vienlaicīgi neapžilbinot pretī braucošos. Būtiski arī pārbaudīt logu tīrītāju slotiņas, lai tās būtu tehniskā kārtībā un pildītu nepieciešamās funkcijas.

Valsts policijas statistika liecina, ka šogad līdz 27.oktobrim ir notikuši 15 752 ceļu satiksmes negadījumi, kuros cietušas 3 319 personas, savukārt bojā gājušas 119, kas ir par 11 vairāk nekā pērn šādā periodā. Savukārt no gada sākuma līdz 27.oktobrim šajos ceļu satiksmes negadījumos ir cietuši 403 gājēji un bojā gājuši 30. Bet pērn šādā periodā bija cietuši 534 gājēji, bet bojā gājis 31.

Tādēļ, lai izvairītos no nedrošām situācijām, Valsts policija aicina cilvēkus nepakļaut sevi riskam, rūpēties par savu drošību un lietot atstarotājus! Galvenais atcerēties, ka atstarotājs jālieto pareizi.

Tas jāpiestiprina labi redzamā vietā tā, lai to var labi redzēt gan no priekšpuses, gan no mugurpuses.

Kā izvēlēties atstarotāju?

Atstarotāji tiek izgatavoti, izmantojot tehnoloģiju, kas līdzīga ceļa zīmju ražošanai. Taču pats process ir sarežģītāks. Atstarojošajam audeklam ir sarežģīta faktūra un vairāki slāņi, kas sakārtoti stingri noteiktā secībā. Pateicoties atstarotājam, objekta redzamība palielinās līdz 170–200m, ja ir ieslēgtas tuvās gaismas lukturi, un 500m līdz pat 1 km, ja tiek izmantotas tālās gaismas. Tādējādi risks nepamanīt un notriekt gājēju tiek samazināts par 70–80%.

youtube icon
Abonēt youtube