Foto: Unplash.com

Tirgotāju “radošos risinājumus” ar telpu sašaurināšanu Ekonomikas ministrija neatbalsta un vērtē kā epidemioloģiski nedrošus.

Novērojumi liecina, ka vairāki lielveikali, kas līdz šim darbojās tā sauktajā “zaļajā režīmā”, pārgājuši uz darbu “sarkanajā” – epidemioloģiski nedrošajā, lai formāli būtu ievērotas prasības, ar plauktiem vai sētiņām samazināta veikalu telpu platība.

Ekonomikas ministrijas un citu iestāžu vērtējumā šāda rīcība nav atbalstāma; veselības ministrs Daniels Pavļuts pat ieteica ReTV ziņu dienestam ar šo informāciju vērsties policijā.

Vairāki “Maxima XX” veikali vēl nesen darbojās “zaļajā režīmā”, proti, ikvienam, kas tajā ienāca, tika pārbaudīts vakcinācijas sertifikāts. Nu jau vairākas dienas tas atvērts “sarkanajā režīmā”, tajā var ienākt ikviens.

ReTV ziņu dienests devās uz Cēsīm un pārliecinājās, ka veikalā daļa telpas, kas agrāk bija pieejama, norobežota ar plauktiem, šādi sašaurinot kopējo platību. Bija novērojama ļoti liela pircēju drūzmēšanās, rokas pie ieejas dezinficēja vien retais, norāda ziņu dienesta žurnālisti.

Kā liecina ieraksti sociālajās platformās, darbību uz sarkano režīmu pārorientējuši “Maxima” tīkla veikali arī citās pilsētās; līdzīgi rīkojušies arī citi tirdzniecības centri, piemēram, “Solo” Cēsīs.

Ineta Sileniece, t/c “Solo” vadītāja komentē: “Mēs tikai brīvdienās tā darām, jo tad ir ciet apģērbu veikali. Mēs drīkstam to darīt, mums kvadratūra to atļauj.”

Žurnālisti uzdeva vairākus jautājumus vadītājai:

-Respektīvi, brīvdienās – “sarkanajā”, darbdienās – “zaļajā režīmā”? Kā jūs to varat nodrošināt?

-Mēs samazinām kvadratūru, pircēju skaitu veikalā.

Atbildot uz jautājumu, kā tiek nodrošināta telpu dezinfekcija, pārejot no nedrošā režīma uz drošo, veikala vadītāja atbild, ka pie ieejas esot ierīce roku dezinfekcijai.

Veikalu pārorientēšanu no viena režīma uz citu kritizē arī epidemiologs Uga Dumpis: “Tas, ko jūs šeit stāstāt, jau ir, manuprāt, pretlikumīga darbība. Nevar būt tā, ka vienu dienu veikals ir tāds un otru dienu – citāds. Tas nav jautājums man, tas ir jautājums policijai vai uzraugošajām iestādēm.”

Viedokli pauž arī Ekonomikas ministrijas Konkurences, tirdzniecības un patērētāju tiesību nodaļas vadītājs Didzis Brūklītis: “Ekonomikas ministrijas līdzšinējais skaidrojums attiecībā uz telpu mākslīgu samazināšanu – mēs neatbalstām šādu pieeju. Atļaujot mākslīgi samazināt telpu, faktiski tiek apietas noteiktās prasības. Jo jāsaprot, ka tad, ja mēs ar plauktiem mākslīgi kaut ko norobežojam, tas jau pēc būtības nemaina esošo epidemioloģisko situāciju.”

Arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) veikalu pāreju no zaļā uz sarkano režīmu uz telpu sašaurināšanas rēķina neatbalsta, un piekrīt, ka šis risinājums ir tuvredzīgs, jo apdraud arī veikalu darbinieku veselību.

Jānis Lielpēteris, LTRK valdes loceklis norāda: “Jā, šis ir pietiekami ievērojams risks, arī vakar Ministru kabineta sēdē epidemiologu vēstījums, kas arī patiesībā uzņēmēju organizācijas dara visbažīgākās, ir tas, ka patiesībā mēs varam nonākt situācijā, ka personas ir tik plaši inficējušās un atrodas karantīnā, ka nozarēm sākas problēmas izpildīt savus pasūtījumus, nākas savu darbību kaut kādā mērā vai pilnīgi savu darbību apturēt.”

Uga Dumpis izsaka savu skatījumu: “Man ir skaidrs, ja kaut kas tiek ieviests, tad tas ir jāievēro pēc būtības. Tas, man šķiet, attiecas uz jebkādiem likumiem, nevis pēc kaut kādiem metriem. Jo skaidrs, ka vīruss izplatās pa gaisu. Un veikali, kuros ir nevakcinēti cilvēki, nav droši. Jo vairāk cilvēku ir šādos veikalos, jo paviršāk viņi lieto maskas, liela daļa no viņiem lieto maskas nepareizi. Un īpaši liels risks ir veikalu darbiniekiem.”

Veikalu “Maxima” pārstāve Liene Dupate-Ugule pa tālruni ReTV Ziņām pauda, ka pārdevēji šajā tīklā esot vakcinēti. Par to neesot bažu, bet veikalu darbības pārorientēšana esot saistīta ar vēlmi būt tuvāk pircējiem, kuriem konkrētie tirdzniecības centri ir visērtāk sasniedzami.

Savukārt veikala “Rimi” pārstāve tika lūgta komentēt režīma maiņu vienā no veikaliem. Viņa rakstiski iesūtīja atbildi: “Šajā gadījumā t/c “Minska” veikala režīms tika mainīts pēc tirdzniecības centra vadības iniciatīvas, lai saskaņā ar noteikumiem norobežotu “Rimi” tirdzniecības platību no pārējiem nomniekiem, kas nozīmēja atvērt atsevišķu ieeju “Rimi” pircējiem, līdz ar to arī iespēju mūsu veikalam darboties sarkanajā režīmā.”

Jāpiebilst, ka veikalu režīmu maiņu, kas saistīta ar vakcinēto iedzīvotāju iespēju ierobežošanu iepirkties epidemioloģiski drošā vidē solīja pastiprināti pētīt arī Valsts darba inspekcijas vadītājs Renārs Lūsis, uzmanību tai gatavojas veltīt arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs un citas institūcijas.

youtube icon
Abonēt youtube