Foto: Pexels

Latviešiem ir teiciens, ka svaigā gaisā viss garšo daudz labāk. Šobrīd ārā ir pasakaina ainava, laiks piknikam? Ikvienam dabas mīļotājam ir jāprot iekurt ugunskurs, lai ne vien sasildītos ziemīgā pārgājiena laikā, bet arī svaigā gaisā gardi paēstu.

Tieši tādēļ Fjällräven aktīvās atpūtas eksperts Lauris Piņķis dalās ar praktiskiem padomiem, kā pareizi iekurt ugunskuru, lai ikviens sajustos kā īstens izdzīvotājs mežā.

Kā iekurt ugunskuru mitros laikapstākļos

Šobrīd mežā ir paaugstināts mitruma līmenis, tādēļ pirmā un svarīgākā lieta, kas ir jāapgūst – kā iekurt ugunskuru ar mitru malku. Daudziem varētu šķist, ka tas nav iespējams, taču tas ir tikai mīts.

Vissvarīgāk ir savākt dažāda lieluma kokus – sākot no vissmalkākajiem žagariņiem līdz resnākajiem zariem. Tik pat svarīgi ir mežā meklēt kaltušas zāles kušķus, jo tie ātri izžūs un aizdegsies, kā arī egļu zaru pazares, jo tās būs sausākas un lieliski kalpos iekuram.

Ja nu tomēr mežā nav atrodamas egles, tad ir jāmeklē priedes malka, jo tās centrā būs atrodami sveķi, kuri labi var kalpot par iekuru, jo viegli aizdegsies. Svarīga lieta, ko atcerēties – starp malkas pagalēm ir jābūt lielām atstarpēm, lai gaiss var cirkulēt un tās aizdedzināt. Koka miza arī kalpos kā viens no veidiem, kā iekurt uguni, jo tā ātri izžūs un aizdegsies arī sliktos laikapstākļos. Ja gadījumā pārgājiena somā atradusies vieta arī nelielam cirvim, tad ir jāmeklē nokaltuši, lieli koki, kuri varbūt ir veiksmīgi nokrituši stāvus un pilnībā neguļ sūnās. Tos pat ir ieteicams izmantot ugunskuram, jo to vidus būs sauss arī lietū, tāpēc ugunskuru izdosies iekurt vieglāk.

Galvenais padoms, kas ir jāatceras – labāk ir izvēlēties koku ar sveķiem vai dabīgo sulu. Malka no egles vai priedes ātrāk iekursies. Taču malka no bērza vai kļavas būs labāka izvēle, ja ugunskuru nepieciešams dedzināt ilgi.

Kā izveidot ugunskuru ēdiena pagatavošanai

Tādos gadījumos, kad malka mežā ir sausa un ugunskuram var izvēlēties labākās pagales, sākumā ir ieteicams sadedzināt blīvāku koksni, piemēram, no ozola vai bērza, jo tieši no tādas varēs iegūt daudz vairāk ogļu. Tieši ēdiena pagatavošanai daudz piemērotākas būs karstas ogles, nevis atklāta liesma, jo tās uztur daudz lielāku uguns temperatūru. Lai iegūtu labu ogļu pamatni, derēs jebkāda veida ugunskurs, bet labāk ir izveidot hibrīda veida ugunskuru, kur malka ir sakrāmēta guļbūves vai piramīdas tipa ugunskurā. Kad malka ir pārvērtusies kokoglēs var ķerties klāt pie ēdiena pagatavošanas. Talkā jāņem speciālu, atklātai liesmai piemērotu, ēdiena katlu, kuru var novietot tieši uz oglēm vai pakārt virs tā – abi varianti derēs, lai pagatavotu vai uzsildītu maltīti svaigā gaisā.

Otrs veids kā iekurt ugunskuru ēdiena pagatavošanai ir zemes ieplakā vai bedrē. Šī ugunskura izveidošanai talkā būs jāņem lāpsta, taču šis ugunskura tips labāk iederas “leave no trace” jeb neatstāj pēdas principam. Viss kas jādara, jāizrok zemes ieplaka tik dziļi līdz redzamas smiltis un nav iespēja, ka aizdegsies zemsedze. Tajā ievieto egles vai priedes zarus, jo tie pasargās ugunskuru no slapjās zemes un pa virsu var likt malku un iekurināt ugunskuru uz kura pagatavot maltīti. Kad maltīte ir nobaudīta un visi pārgājiena dalībnieki ir sasildījušies ugunskuru nodzēš, apber ar jau izraktajām smiltīm, rūpīgi uzliek atpakaļ noņemto sūnu vai velēnu.

Atceries, ka ugunskurs ir jākur atbildīgi, ievērojot visus ugunsdrošības ierobežojumus mežā. To drīkst darīt speciālās ugunskuru vietās un tur, kur dabas liegumi to atļauj. Pēc tam, kad turpinām pārgājienu un ugunskura vietu pametam, jāpārliecinās, ka uguns ir pilnībā izdzisusi.

Pareizais apģērbs – neaizmirstama pārgājiena atslēga

Pārgājiena laikā viena no kulminācijām ir ugunskurs, kas sasildīs arī nosalušos, taču, lai no tā izvairītos, jau pirms pārgājiena nepieciešams atbilstoši saģērbties, tādēļ, dodoties pārgājienā, ieteicams ģērbties kārtās, lai gadījumā, ja paliek par siltu, kādu no kārtām varētu noģērbt. Izvēloties apģērbu pārgājienam, nepieciešams pievērst uzmanību, lai apģērbs būtu no elpojoša materiāla, savukārt džemperi ieteicams izvēlēties tādu, kura sastāvā būtu vilna. Noteikti nevajadzētu aizmirst par termoveļu, lai ķermeni uzturētu siltumā un baudītu aktivitātes svaigā gaisā uz visiem 100%.

youtube icon
Abonēt youtube