Strauji mainoties epidemioloģiskajai situācijai, Eiropas valstis viena pēc otras atceļ tajās noteiktos ierobežojumus, tai skaitā prasību uzrādīt vakcinācijas sertifikātus, apmeklējot publiskas vietas.

“Kamēr šādas izmaiņas tiek ieviestas arī mums tuvākajās kaimiņvalstīs, Latvijas uzņēmēji aizvien spiesti sadzīvot ar epidemioloģiski nepamatotiem ierobežojumiem, kas rada aizvien lielākas finansiālas grūtības,” pauž Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses (NĪAA) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags.

Tirdzniecības centri aicina valdību šo situāciju nekavējoties novērst, atceļot prasību to apmeklētājiem uzrādīt vakcinācijas sertifikātus, lai pārstātu konkurences kropļošanu Baltijas līmenī un beidzot ļautu uzņēmējiem atsākt pilnvērtīgu darbu.

Jau no šīs sestdienas, 5.februāra, vakcinācijas sertifikātus tirdzniecības centros un citās iekštelpu publiskās vietās vairs nebūs jāuzrāda Lietuvas iedzīvotājiem un viesiem. Arī Igaunija plāno spert līdzīgu soli un pilnībā atteikties no vakcinācijas sertifikātiem no 21.februāra, taču jau šobrīd vairums iepirkšanās vietu kaimiņvalstī ir pieejamas arī bez sertifikāta uzrādīšanas.

Šāda nevienlīdzība tepat Baltijas līmenī vēl vairāk apgrūtina Latvijas uzņēmēju iespējas izdzīvot – kamēr pie mums daļa maksātspējīgo pircēju netiek ielaisti tirdzniecības centros, kaimiņvalstīs viņu iespējas ir plašākas, tādēļ iedzīvotāji izvēlas savus pirkumus veikt Lietuvā un Igaunijā, pauž Vanags.

Viņš paskaidro ari to, ka uz to, ka nevienlīdzīgu ierobežojumu dēļ rodas nopietnas atšķirības mazumtirdzniecības nozares izaugsmē, norāda arī 2021.gada izskaņā publicētais Citadeles bankas ekonomista Mārtiņa Āboliņa novērojums: “Šī gada pirmajos vienpadsmit mēnešos kopumā mazumtirdzniecības apgrozījums salīdzināmajās cenās Latvijā ir audzis vien par 1,8%. Tas ir ievērojami lēnāks mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpums nekā Lietuvā un Igaunijā, kur mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugums šogad, visticamāk, pārsniegs 10%.” Šādas tendences signalizē par ievērojamu nevienlīdzību tepat Baltijā, kuras rezultātā Latvijā var sākties strauja ekonomiskā lejupslīde.

Pēdējās nedēļas laikā Covid-19 pandēmijas attīstībā plaši novērojamā jauna tendence – valstu valdību lēmumi visā Eiropā par dažādu ierobežojumu atcelšanu, kas iepriekš ieviesti epidemioloģiskās situācijas kontrolēšanai. Tie tiek pamatoti ar novērojumiem par jaunā vīrusa paveida ietekmi uz saslimušajiem. Lai gan saslimstība skaitliskos datos pieaug, smagi saslimušo un hospitalizēto skaits ir salīdzinoši zemā līmenī, tādēļ Covid-19 vairs neizraisa veselības sistēmu pārslodzi.

“Tas paver iespēju sabiedrībai un arī uzņēmējiem beidzot pakāpeniski atgriezties pie tās ikdienas, kādā dzīvojām pirms pandēmijas, uzsākot arī ceļu uz ekonomisko atkopšanos. Atcelt prasību uzrādīt vakcinācijas sertifikātu tādās iekštelpu publiskās vietās kā tirdzniecības centri jau lēmušas, piemēram, Dānijas un Zviedrijas valdības, tomēr visspēcīgāko ietekmi Latvijas uzņēmēji izjūt lēmumu atšķirību dēļ Baltijas līmenī. Tirdzniecības centri aicina valdību nekavējoties mainīt valstī spēkā esošos ierobežojumus un sekot kaimiņvalstu piemēram, atceļot vakcinācijas sertifikātu prasību tirdzniecības vietās, lai atbalstītu nozari ceļā uz atkopšanos no pandēmijas izraisītās krīzes!” norāda Mārtiņš Vanags, Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses (NĪAA) valdes priekšsēdētājs.

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube