Foto: Unplash.com

Pavasaris tradicionāli ir tīrības laiks, tādēļ tas ir īstais brīdis, lai caurskatītu un sakārtotu arī mājas aptieciņas saturu. Kādiem medikamentiem tajā jāatrodas, lai saslimšana nepārsteigtu nesagatavotus? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem sniedz BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, ģimenes ārste Zane Zitmane un BENU Aptiekas farmaceite Baiba Prindule.

Mājas aptieciņas saturs

Veselības likstas visbiežāk piemeklē tad, kad cilvēks to gaida vismazāk, tādēļ mājas aptieciņa īpaši palīdz gadījumos, kad tūlītējs aptiekas apmeklējums nav iespējams, piemēram, nakts stundās vai brīvdienās, tāpēc ģimenes ārste Z. Zitmane atgādina, kas būtu jāiekļauj mājas aptieciņā.

• Pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļi (ibuprofēns, paracetamols). Ja ģimenē ir bērni, šie līdzekļi lietojami sīrupa vai svecīšu veidā.

• Medikamenti pret gremošanas traucējumiem, piemēram, aktivētās ogles kapsulas pieaugušajiem, Silicea gels vai smecta zīdaiņiem vai bērniem.

• Dezinficējoši līdzekļi brūču apkopei, piemēram betadin šķīdums.

• Plāksteri, pārsēji, lai spētu sniegt palīdzību sadzīves traumu gadījumos.

• Pretalerģijas medikamenti (antihistamīni).

• Līdzekļi lietošanai apdegumu gadījumos – piemēram, pantenola putas.

• Hronisko slimību pacientiem mājas jābūt visiem ikdienā un slimības saasinājuma brīdī lietojamajiem medikamentiem ar vismaz dažu nedēļu rezervi.

• Ja ģimenē ir bērni, jāpārliecinās par vecumam atbilstošu medikamentu esamību mājās.

• Termometrs.

• Ja ir asinsspiediena problēmas un ārsts ieteicis to kontrolēt, tad jābūt arī tonometram (asinsspiediena mērītājam).

Mājas aptieciņā ieteicams turēt arī kādu nomierinošu līdzekli – farmaceite Baiba Prindule skaidro, ka tas var būt augu izcelsmes sīrups, kapsulas vai tabletes, bet bērniem – vecumam atbilstošs sīrups. Lai arī šie līdzekļi ir pieejami bez receptes, pirms to lietošanas ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. Speciāliste piebilst, ka mājās var turēt arī kādu nomierinošu tēju – tā var būt baldriāna tēja vai arī jau gatavi augu maisījumi, kas pieejami gan paciņās, gan beramā veidā.

Kā uzglabāt mājas aptieciņu?

Aptieciņu vislabāk glabāt tumšā vietā, kur netiek klāt saules stari. Nedrīkst būt lielas temperatūras svārstības, tai jābūt ap 10-20 grādiem. Atbilstoši instrukcijām uz iepakojuma atsevišķi medikamenti var būt jātur ledusskapī. Tāpat jāpārliecinās, ka mājas aptieciņa tiek turēta vietā, pie kuras nevar piekļūt bērni. Speciālistes uzsver, ka periodiski ir jāpārskata aptieciņas medikamentu derīguma termiņš un jāpārbauda, vai tie neglabājas atvērtā veidā bez iepakojuma un nav bojāti.

Komentāri 0

youtube icon
Abonēt youtube